Cały świat na Kolibkach – nadchodzi Globaltica!

19 Lip

Festiwal Kultur Świata Globaltica już po raz 13. zawita w najbliższych dniach do Gdyni. Nadchodząca odsłona festiwalu to aż 12 zespołów z 19 krajów, 5 dni spotkań z muzyką świata, a także pokazy filmowe, panel dyskusyjny, warsztaty, kuchnia świata, literatura podróżnicza i teatr dla najmłodszych. Wszystko to od 19 do 23 lipca w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze nadmorskiego parku Kolibki.

Wachlarz kultur na wyciągnięcie ręki

Globaltica już od dwunastu lat prezentuje najciekawsze zjawiska muzyczne z całego świata. Program festiwalu jest pomyślany tak, by pojawiali się na nim artyści, którzy dokonania muzyczne swoich kultur przekazują w niezmienionej formie, jak i ci, którzy przekształcają tradycje, łącząc je z różnymi nurtami w muzyce czy elementami innych kultur. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy festiwalu zapraszają do skorzystania z pola namiotowego.

Celem festiwalu jest prezentacja różnorodności kulturowej świata na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim skupiamy się na muzyce – jest ona na naszym festiwalu najważniejsza. Ale chcemy też prezentować różnorodność poprzez inne dziedziny, jak sztuki plastyczne, warsztaty i mnóstwo różnych dodatkowych imprez – tłumaczył podczas konferencji prasowej Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku zaprezentujemy 12 artystów, którzy przyjadą do nas z różnych stron świata. Część muzyczną rozpoczniemy w środę 19 lipca od występu polskiej grupy Kapela Brodów w Starej Wozowni. Zaprezentują materiał z ostatniej płyty, a jednocześnie poprowadzą też potańcówkę z polskimi tańcami ludowymi – mówi Piotr Pucyło. – Stara Wozownia to miejsce, gdzie zaprezentujemy bardziej tradycyjnych artystów, mistrzów gatunku i instrumentów, na których grają. W czwartek 20 lipca pojawi się tam Aly Keïta z Wybrzeża Kości Słoniowej, który jest wirtuozem balafonu i wyjątkowa sardyńska grupa Tenores Di Bitti, która zaprezentuje tradycyjny rodzaj śpiewu polifonicznego typowy dla Sardynii – dodaje.

Scena główna – dzień pierwszy

Na głównej festiwalowej scenie w parku Kolibki koncerty odbywać się będą w piątek i sobotę – 21 i 22 lipca. Pierwszego dnia zobaczymy tam czterech artystów. Rozpocznie estońskie trio przyjaciół, tworzące grupę Trad.Attack, którzy postanowili w twórczy i nowoczesny sposób przedstawiać estońską muzykę ludową. Zaraz po nich urodzona w Sudanie wokalistka Alsarah, która od lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Z grupą The Nubatones zaprezentuje repertuar, w którym melodie grane na lutni oud mieszają się z elektryzującymi, jazzowo-soulowymi liniami basu, a ostre brzmienie instrumentów perkusyjnych tchnie nowe życie w tradycyjne, afrykańskie rytmy. Muzyczne tradycje Argentyny poznamy za sprawą charyzmatycznej wokalistki La Yegros. A na zakończenie usłyszymy Bollywood Brass Band, czyli jeden z najbardziej cenionych brytyjskich brass bandów grający muzykę z filmów hollywoodzkich, we wspólnym projekcie z Jyotsna Srikanth, wybitną skrzypaczką klasycznej muzyki południowych Indii.

Scena główna – dzień drugi

Sobotnie koncerty zainauguruje projekt z misją i przesłaniem – Refugees For Refugees. – To grupa 10 muzyków wywodzących się z Iraku, Syrii, Pakistanu, Afganistanu i Tybetu – tłumaczy Piotr Pucyło. – Są to uchodźcy, którzy od kilku lat mieszkają w Belgii. Są bardzo gruntownie wykształconymi muzykami, którzy studiowali na najlepszych akademiach muzycznych Bliskiego Wschodu, które zresztą w tej chwili niestety już nie istnieją, nie działają. Poprzez swoją twórczość chcą z jednej strony pokazać bogactwo swoich kultur, a z drugiej zwrócić uwagę na sytuację uchodźców.
Tego dnia Polskę reprezentować będzie Dagadana, którego założycielkami są poznanianka Daga Gregorowicz i pochodząca ze Lwowa Dana Vynnytska. Zespół znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pośrednictwem jazzu, elektroniki czy world music. Zaraz po nich Songhee Pansori Lab z Korei Południowej, prezentujący bardzo nowoczesne podejście do muzyczno-teatralnego gatunku pansori. A zwieńczeniem muzycznej części festiwalu będzie występ Pata Thomasa i Kwashibu Area Band z Ghany. Lider zespołu – Pat Thomas – to legenda afrykańskiego gatunku highlife, która łączy tradycyjne elementy muzyki ghanijskiej z brzmieniem instrumentów europejskich.

Nie tylko koncerty

Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 23 lipca o godz. 18.00, organizatorzy zapraszają na marokański piknik z nomadami z Sahary. W jego trakcie muzycy z grupy Chicaga prezentować będą swoją muzykę, tradycyjne stroje i opowieści oraz rytuał parzenia marokańskiej herbaty miętowej.

Ale oprócz części muzycznej, w ramach festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące: pokazy filmowe w Gdyńskim Centrum Filmowym, warsztaty z muzykami, reporterem i autorem książek Dariuszem Rosiakiem oraz podróżnikami – Piotrem „Gdzie Bądź” Jurkowskim oraz Robertem i Joachimem Czerniakiem, a także panel dyskusyjny z Janiną Ochojską. Festiwal posiada także bogaty program kulturalny dla dzieci.
Szczegóły repertuaru oraz informacje o biletach i artystach dostępne są na stronie www.globaltica.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.