BOTO czas już otwierać

15 Mar

Po 5 latach działalności, Fundacja Teatru BOTO doczekała się otwarcia swojej siedziby w Sopocie na placu przy fontannie Jasia Rybaka. 19 marca otwiera się baroteka, pełniąca również rolę małej galerii, natomiast na 29 marca zaplanowano otwarcie sali teatralno-koncertowej.

W sercu Sopotu, na placu przy fontannie Jasia Rybaka, stworzono kameralną salę teatralno-koncertową oraz barotekę z przestrzenią wystawienniczą. Założeniem twórców jest, by BOTO było miejscem, w którym niezobowiązująco spędzi się czas w miłym towarzystwie, ale również przestrzenią, w której nastąpi wymiana i realizacja twórczych pomysłów. Miejscem otwartym na poszukiwania, eksperyment artystyczny i bezpośrednią relację z widzem.

Na przełomie sierpnia i września BOTO stanie się także sercem 5. jubileuszowej edycji Festiwalu i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction – jedynego w Polsce przeglądu teatru dokumentalnego, który łączy warsztaty dla twórców z pokazami spektakli i projekcjami dla widzów. Fundacja ma również nowy projekt edukacyjny BOTO dla Młodych, obejmujący bezpłatne warsztaty z dramatopisarstwa, reżyserii i aktorstwa, którego każdy cykl zakończy pokaz minispektaklu stworzonego przez młodzież.

W sobotę 19 marca o godz. 20:00 otwiera się przestrzeń „profanum” – baroteka, pełniąca również rolę małej galerii. Wieczór rozpocznie wernisaż zdjęć z wydarzeń oraz spektakli, podsumowujący 5-letnią działalność fundacji.

Oficjalne otwarcie sali teatralno-koncertowej („sacrum”) ma miejsce w środę, 30 marca o godz. 20:00. Działalność artystyczną BOTO zainicjuje koncert zapowiadający eksperyment muzyczny 432 BAŁTYK. Jego ideą jest tworzenie muzyki improwizowanej, której filarem stanie się przesyłany w czasie rzeczywistym dźwięk emitowany przez Morze Bałtyckie. Tomasz Urbański, twórca projektu, zaprosił do grania uznanych polskich artystów, jednak będzie to także przestrzeń do interaktywnego udziału publiczności. Zastosowanie strojenia w częstotliwości 432 Hz, jak i pominięcie technologii cyfrowej, daje niespodziewany efekt znacznego pogłębienia odbioru i spotęgowania emocji słuchacza.

Pierwsze spektakle pojawią się w repertuarze teatru już w kwietniu. Na początku widzowie będą mieli okazje zobaczyć produkcje Fundacji Teatru BOTO, w tym. m.in. „Nord-Ost” Torstena Buchsteinera, „Zielonego mężczyznę” Jakuba Roszkowskiego i „Całoczerwone” Małgorzaty Szczerbowskiej w reżyserii Adama Nalepy, dyrektora artystycznego BOTO. Na deski trafi również „Wróżka z kranu” na podstawie bajki Pierre’a Gripari w reżyserii Michała Derlatki. Przestrzeń będzie dostępna także dla innych twórców, a kolejne premiery BOTO przewidziane są na jesień.

Remont ponad stuletniego, dwupiętrowego budynku jest skończony, ale w kasie fundacji zabrakło pieniędzy na profesjonalne, teatralne wyposażenie siedziby, a dokładniej na sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy. Swoją „cegiełkę“ można dołożyć w akcji na portalu crowdfunding’owym PolakPotrafi.pl, gdzie w zamian za wsparcie otrzymuje się bilety na spektakle, karnety na festiwal SNF oraz zniżki w barotece.

>>DOŁĄCZ DO AKCJI NA FACEBOOKU!<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.