Bo BOTO to nie tylko teatr… (FOTO)

2 Kwi

W Sopocie otwarto interesującą, choć niewielką świątynię kultury. Teatr BOTO to nie tylko scena i kameralna widownia, ale także miejsce spotkań i koncertów. Oficjalne otwarcie sceny teatralnej odbyło się 29 marca 2016 r. Jak twierdzą Sylwia Góra–Weber, Tomasz Weber i Adam Nalepa–właściciele placówki: – Otwieramy się na artystów wszystkich dziedzin, dzięki temu kreujemy przestrzeń-platformę dla interakcji twórców.

Teatr…
Sylwia Góra-Weber zapowiedziała, że już niedługo będzie można obejrzeć spektakle w reżyserii Adama Nalepy takie jak: „Nord-Ost” Torstena Buchsteinern, „Całoczerwona” Małgorzaty Szczerbowskiej oraz „Zielony mężczyzna” Jakuba Roszkowskiego. Dodatkowo pojawi się „Wróżka z kranu” Pierra Griparii w reżyserii Michała Derlatki oraz „Włodek Bąk Szoł” Justyny Bartoszewicz.

Z nowości, już jesienią będzie można zobaczyć premierę „Nad czarnym jeziorem” w reżyserii Doroty Androsz oraz zaplanowane na ten sezon premiery Adama Nalepy i Michała Derlatki. Ich szczegóły nie zostały jednak ujawnione.

Jednocześnie w połowie maja Teatr BOTO będzie gościł festiwal „BETWEEN.POMIĘDZY”. Impreza ta skupia się na związku literatury z teatrem, a sopocka placówka weźmie w niej czynny udział. Informację tę potwierdził obecny na uroczystości dr Tomasz Wiśniewski, jeden z organizatorów festiwalu.

Na przełomie sierpnia i września Fundacja Teatru BOTO ma w planach zorganizowanie Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction. Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski potwierdził zacieśnienie czteroletniej współpracy między teatrami przy tym wydarzeniu. Sylwia Góra-Weber zadeklarowała również, że ruszają z nowym projektem edukacyjnym „BOTO dla młodych”.Te dwa przedsięwzięcia finansowo wspiera Miasto Sopot, którego władze – Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego, Wiceprezydent Sopotu Joannę Cichocką-Gulę  oraz Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu Wieczesława Augustyniaka – można było spotkać wśród zaproszonych gości.

Muzyka…
Po zapowiedziach programowych Teatru BOTO na 2016 r., odbyła się inauguracja projektu muzycznego Tomasza Urbańskiego „432 Bałtyk” – w wykonaniu Magdaleny Smuk, Michała Gosa, Jacka Stromskiego oraz twórcy – Tomasza Urbańskiego, który w BOTO odpowiada za stronę muzyczną.  Bo BOTO to nie tylko teatr, ale także przestrzeń dla muzyków. Założeniem jest, aby wykreowana przestrzeń muzyczna opierała się na rozwiązaniach analogowych. W siedzibie Teatru będą się odbywały koncerty, improwizacje i eksperymenty muzyczne, jam sessions. Już w trakcie otwarcia wystąpili: Agnieszka Brenzak, Irek Wojtczak, Marek Tynda, Krzysztof Stachura, Michał Sołtan, Szq Mac, Tomasz Bonaventura, Radovan Jacuniak, Maciej Piątek, Maciej Dombrowski i Mikołaj Wojtczak.

Fotografia…
Ta – bliska artystom występującym na scenie – dziedzina sztuki również jest obecna pod adresem: Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 54 B. Na ścianach baroteki można obejrzeć wystawę zdjęć, przedstawiającą dotychczasowy dorobek Fundacji Teatru BOTO.
Podczas otwarcia baroteki BOTO 19.03.2016 r. oraz otwarcia Teatru BOTO 29.03.2016 r., kilkoro trójmiejskich fotografów i fotografików – między innymi: Elwira Kruszelnicka, Anna Łukaszewicz, Marta Rose, Wiesław Czerniawski, Wiesław Teofilak, Piotr Manasterski, Rafał Nitychoruk,Krzysztof Wyszomirski, Łukasz Strenk, Maciej Czarniak i Anna Krenc – mogło z pasją oddawać się tworzeniu subiektywnej interpretacji wydarzeń. Efekty ich działań można obejrzeć na stronach   związanych z fundacją.

Malarstwo… Rzeźba… Literatura…
Fundacja Teatru BOTO jest otwarta na różne rodzaje sztuki, o czym będzie można się przekonać już wkrótce.

Teraz, kiedy Teatr BOTO ma już swoją siedzibę, właściciele będą mieli możliwość spokojnego rozwijania pierwotnych pomysłów. Własna przestrzeń, otwarta na artystów, stwarza możliwość zrodzenia się spontanicznych inicjatyw, które będą uzupełniały dotychczasową ofertę. Można było to zaobserwować podczas otwarcia baroteki BOTO, kiedy wśród gości pojawił się jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych Leszek Możdżer i aktywnie włączył się w część koncertową.

 >>ZOBACZ TAKŻE: BOTO otwarte (FOTO)<<

Fot.tyt.: Wiesław Teofilak.  Na zdjęciu: od lewej Krzysztof Stachura, Tomasz Urbański, Marek Tynda.

Autor: Anna Krenc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.