To będą SPOKO święta! (PATRONAT)

19 Gru

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz większymi krokami. Czas ten nierozłącznie związany jest z myślami o podarunkach dla naszych bliskich i ważnych osób. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym do wielu osób trafią prezenty w postaci zestawów upominkowych SPOKO, w skład których wchodzą wyjątkowe produkty wytworzone przez podmioty ekonomii społecznej.

Rok 2020 jest dla nas wszystkich bardzo specyficzny. Panująca na świecie sytuacja związana z koronawirusem przełożyła się i jest mocno odczuwalna w wielu dziedzinach naszego życia. Pandemię odczuwamy w zakresie gospodarczym, społecznym, a bardzo często wielu z nas przeżywa ją również personalnie. Wszystkie te zdarzenia tworzą wiele trudności w życiu codziennym, ale nie mogą przysłaniać pozytywnych działań. Do takich zaliczyć z pewnością można 2. edycję projektu SPOKO – Społeczny Kosz.

Inicjatywa SPOKO, premierową odsłonę miała przy okazji ubiegłorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Została wtedy bardzo ciepło przyjęta przez szerokie grono odbiorców i uczestników. Organizatorzy nie widzieli innej możliwości, niż kontynuowanie swojej działalności również w tym roku.

Jak wszyscy wiemy rok 2020 jest bardzo specyficzny i w wielu momentach bardzo trudny. Niemniej jako organizatory projektu SPOKO, nie widzieliśmy innej możliwości niż realizacji naszej inicjatywy w tym roku. Mimo sporej ilości trudności, dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasze zestawy upominkowe trafiły do jak najszerszego grona odbiorców. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni wsparciem i zaangażowaniem różnych podmiotów biznesowych, które postanowiły realizować z nami Spoko – Społeczny Koszt, mimo trudnych czasów – mówi Emilia Kałużna, koordynator projektu.

Czym jest SPOKO – Społeczny Kosz?
Przypomnijmy ideę projektu. SPOKO – Społeczny kosz to zestawy upominkowe złożone z produktów spożywczych i rzemieślniczych, wytwarzanych przez podmioty ekonomii społecznej. Zaliczyć do nich można ośrodki pomocy osobom niepełnosprawnym i wykluczonym społecznie. Wytwarzane przez nich produkty poza wysoką jakością niosą ze sobą bardzo często wyjątkowe historie, co sprawia, że każdy z zestawów jest wyjątkowy.

Pudełka SPOKO to wyjątkowe prezenty. W ich skład wchodzą zróżnicowane produkty, wśród których znaleźć możemy m.in. ręcznie wytwarzane bombki choinkowe, podkładki pod kubek czy biżuteria Zero Waste. W pudełkach znajdziemy również wyroby spożywcze wytwarzane zgodnie z tradycyjnymi recepturami, idealnie wpasowującymi w świąteczny klimat – dodaje Emilia Kałużna.

Sukces mimo licznych przeciwieństw
W ubiegłym roku kompletowanie zestawów realizowane było przy mocnym zaangażowaniu i wsparciu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Gdańsku. Niestety w tym roku, z racji ograniczeń związanych z pandemią nie mogli oni wziąć udziału w pakowaniu. Aby zrealizować wszystkie zamówienia, udział w projekcie wzięli wolontariusze z gdańskich liceów.

Realizacja projektu SPOKO – Społeczny Kosz, wymaga od nas zaangażowania sporej liczby osób. Niestety w tym roku z racji na liczne ograniczenia nie mogliśmy zaangażować wszystkich zainteresowanych, ale od samego początku wiedzieliśmy, że mocno trzymają za nas kciuki i czuliśmy ich ogromne wsparcie – mówi Tomasz Smorgowicz, Prezes Fundacji Helisa, pomysłodawca projektu.
Szczególne podziękowania należą się przedstawicielom PSONI w Gdańsku, którzy udostępnili nam przestrzenie do pakowania zestawów. Warto zaznaczyć, że przestrzeń ta została wyremontowana ze środków SPOKO Funduszu, które zostały wypracowane w ubiegłym roku. Ukłony kieruję również w stronę młodych ochotników z gdańskich szkół, którzy z ochotą zaangażowali się w nasz projekt – dodaje.

Szerokie perspektywy
Dwie zakończone edycje SPOKO, spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i uznaniem słuszności jego funkcjonowania. W projekt angażuje się coraz więcej osób i podmiotów biznesowych. Zaliczyć można do nich m.in. Michała Listkiewicza, jednego z najbardziej znanych polskich sędziów piłkarskich, oraz Filipa Dylewicza, reprezentanta Polski w koszykówce, którzy przy 2. edycji dołączyli do grona ambasadorów. Organizatorzy biorą również pod uwagę wszystkie głosy, które towarzyszą realizacji projektu. W niedalekiej przyszłości planują oni wprowadzić do oferty zestawy dostępne przez cały rok, oraz szukają możliwości jeszcze większego wsparcia podmiotów społecznych.

Obecnie SPOKO – Społeczny Kosz, to zestawy upominkowe mocno związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Wsłuchując się w głosy płynące z rynku, postanowiliśmy wprowadzić do naszej oferty zestawy, które będą dostępne przez cały rok. W ich skład wchodzić będą staranie wyselekcjonowane produkty, ale co to będzie dokładnie wyjawimy niebawem – mówi Tomasz Smorgowicz.

Wszystkie informacje o idei SPOKO – Społeczny Kosz oraz zestawach, które można zakupić dostępne są na stronie internetowej www.jestesmyspoko.pl oraz profilach w social mediach.

Nasz portal ma przyjemność być patronem medialnym akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.