ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL

12 Paź

17 filmów, w tym polskie premiery, spotkania z twórcami, debaty, performensy i dużo muzyki. Już w piątek, 13 października ruszy jedenasta edycja ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL, jednego z najważniejszych projektów kulturalnych realizowanych przez ECS.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się pokazem czesko-polsko-estońskiej produkcji „Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” (reż. Askold Kurow). To jeden spośród 17 filmów, które zostaną zaprezentowane w tym roku podczas ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL.

Pożywką dla kina jest życie, a więc tegoroczna edycja AAFF nie może być jak przyjemny spacer w słoneczne jesienne popołudnie. Konflikty zbrojne, fala imigrantów, nacjonalizmy, Brexit, populizm, brak solidarności w łonie Unii Europejskiej… Kino funduje nam nie tylko zadumę nad tym, co się dzieje ze światem, ale i fundamentalne pytania adresowane do każdego z nas. Jakie idee popieram, dla jakiej sprawy byłbym gotowy opuścić swoją strefę komfortu, ile jestem w stanie poświęcić? – wyjaśnia Basil Kerski, dyrektor ECS.

W programie festiwalu znalazły się m.in. dwie polskie premiery dokumentalne: „Poetka z Arabii” (reż. Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff) oraz „Wielebny W.” (reż. Barbet Schroeder). Pierwszy film jest opowieścią o kobiecie, która decyduje się wziąć udział w największym konkursie poetyckim w świecie arabskim, zdominowanym przez mężczyzn, a do tego w twórczości krytykuje patriarchat i ekstremizmy. „Wielebny W.” to spotkanie z Czcigodnym Wirathu, który jest w Birmie wysoce wpływowym buddyjskim mnichem, a jednocześnie liderem antymuzułmańskiego ruchu. Tradycyjnie po niektórych projekcjach odbędą się spotkania z twórcami i debaty. Przyjazd zapowiedział m.in. Siergiej Łoźnica, który podczas festiwalu pokaże swój najnowszy film „Łagodna”.

Filmy 11 edycji ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL pomagają oswoić szok zmieniającej się rzeczywistości i przewartościowań. Ale może właściwszym określeniem byłoby stwierdzenie, iż te filmy pozbawiają nas złudzeń – podsumowuje Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF.

Drugi raz w historii AAFF filmy konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury, w składzie: Agata Passent, dziennikarka i felietonistka, Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta i Tomasz Wasilewski, reżyser filmowy i scenarzysta. Nagrodę AAFF w wysokości 30 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, otrzyma reżyser filmu najtrafniej odnoszącego się do aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek, i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności. Zwycięzcę poznamy 21 października. Podczas uroczystej gali zostanie wręczona również nagroda publiczności.

Ogród zimowy ECS na czas festiwalu zamieni się w OGRÓD POWOLNOŚCI. W przestrzeni zaaranżowanej przez artystów: Ola Walickiego i Natalię Cyrzan, odbędą się koncerty, instalacje i performensy ruchowo-muzyczne. Wśród artystów m.in.: Cezary Duchnowski, Anna Zaradny, Kolektyw Square Dance.

Okazją do rozważań na temat aktualnej sytuacji na świecie będzie DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI (15 października). W ogrodzie zimowym będzie można napisać list do uchodźcy oraz własnoręcznie wykonać czapkę i szalik dla osoby przebywającej w obozie dla uchodźców. W debacie pt. Polacy uchodźcami w Afryce, Grecy uchodźcami w Polsce weźmie udział m.in. Dionisios Sturis, potomek uchodźców z Grecji, którzy pod koniec lat 40. XX wieku znaleźli w Polsce nowy dom.

ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL
termin | 13–21 października 2017
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
projekcje filmowe | audytorium (parter)
debaty | ogród zimowy (parter) → wstęp wolny
Ogród Powolności | ogród zimowy (parter) → wstęp wolny
program | aaff.pl

Centrum festiwalowe mieści się w ECS (pl. Solidarności 1). Bilet normalny: 12 zł/jeden seans, a przy jednorazowym zakupie w kasach ECS minimum 4 biletów: 9 zł/jeden seans.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.