Aktywnie podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności

11 Wrz

Pod hasłem „Przesiadaj się i jedź” w dniach 15-22 września w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności. Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniach i wycieczkach inspirowanych mobilnością oraz rodzinnych piknikach.

Miłośników rowerowych wycieczek zapraszamy do udziału w przejazdach po Gdańsku z przewodnikiem według tematycznych tras. W dniach od 17 do 22 września w ramach projektu BSR Electric pod hasłem KRĘĆ PO GDAŃSKU odbędzie się seria przejazdów. Przewidziano sześć terminów i dwa warianty tras. „Najpiękniejsze gdańskie widoki” to czterogodzinna wycieczka dla osób chcących lepiej poznać najstarsze dzielnice Gdańska m.in. Śródmieście, Wrzeszcz z Politechniką i domem Guntera Grassa, Brzeźno i Nowy Port, zaś „Gdańsk blisko natury” to trasa dla miłośników zieleni znad Opływu Motławy do królewskiego Parku na Oruni i z powrotem do centrum miasta. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy przez internet – informują organizatorzy akcji.

Jesień w Gdańsku zapowiada się pod znakiem mobilności aktywnej. Wpisujemy się w hasło tegorocznej edycji „Przesiadaj się i jedź”, gdyż zachęcamy mieszkańców do korzystania z różnych środków transportu. Przyszłościowo patrzymy na komunikację w mieście, więc będziemy również konsultować z mieszkańcami wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej

W niedzielę 16 września na ulicach Szafarnia i Stągiewna odbędzie się PIKNIK EKOMOBILNOŚCI. Wśród atrakcji znajdą się m.in. organizowane w ramach projektu SOLEZ warsztaty popularnonaukowe dla dzieci „Smog, czyli co nas truje”, bezpłatny serwis rowerowy, dmuchańce, strefy animacji plastycznych dla dzieci i strefy relaksu.

Będzie także okazja, aby zrobić sobie profesjonalny rowerowy portret. W dniach 17 września (na ul. Szafarnia) i 21 września (na ul. Piwnej), zapraszamy mieszkańców do udziału w nieodpłatnych sesjach zdjęciowych – tym razem pozować mogą nie tylko rowerzyści, ale także osoby na hulajnogach – dodają organizatorzy.

18 września w CH Manhattan pod hasłem Wybieramy trasę pokazową robobusa, odbędą się konsultacje dla mieszkańców w ramach projektu Sohjoa Baltic „Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu ostatniej mili w regionie Morza Bałtyckiego”. Będzie można dowiedzieć się o przygotowaniach do prezentacji bezzałogowego busa na trasie pokazowej w Gdańsku oraz wypowiedzieć na temat rozważanych lokalizacji.

W dniach od 17 do 22 września Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje grę terenową, polegającą na odwiedzaniu jej filii i rozwiązywaniu czytelniczych zagadek. Warunkiem uczestnictwa w grze będzie poruszanie się pomiędzy filiami bez użycia auta. Każdy inny środek transportu jest dopuszczalny.

Z kolei 22 września zapraszamy na trzecią już edycję imprezy ROWEREM DO ZOO. Osoby, które do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przyjadą na rowerach otrzymają zniżki na bilety wstępu (10 zł – dorośli, 5 zł – dzieci). Ta edycja imprezy odbędzie się w ramach projektu Cities Multimodal. Uczestnicy skorzystać będą mogli z bezpłatnego serwisu rowerowego oraz przetestować przyczepki rowerowe – komentują organizatorzy.

Tego dnia pod hasłem HULAJ PRZEZ GDAŃSK odbędzie się też przejazd po Gdańsku na hulajnogach oraz zwiedzanie na co dzień niedostępnych miejsc w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy (na obydwie atrakcje obowiązują zapisy).

Tradycyjnie już, kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie także DZIEŃ BEZ SAMOCHODU. Wszyscy, którzy tego dnia zdecydują się nie korzystać z samochodu, mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Wystarczy zabrać dowód rejestracyjny pojazdu i okazać przy kontroli.

Święto komunikacji miejskiej na pętli Chełm Witosa

Gry i zabawy dla najmłodszych z nagrodami, zabytkowe pojazdy autobusowe, stanowiska policji, straży miejskiej oraz mnóstwo dobrej energii – tak zapowiada się piknik komunikacyjny, który w sobotę 15 września odbędzie się na Chełmie.

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na pętlę tramwajową Chełm Witosa w godzinach 11:00 – 14:00 na rodzinny festyn, który odbędzie się pod hasłem BEZPIECZNA KOMUNIKACJA MIEJSKA W GDAŃSKU. Zaplanowano dużo atrakcji, szczególnie dla najmłodszych – trzy sobotnie godziny będą wypełnione zabawą, grami i konkursami z nagrodami, szeregiem atrakcji, w tym prezentacją zabytkowych gdańskich pojazdów. Warto przyjechać rowerem, serwis rowerowy udzieli wielu cennych rad dotyczących konserwacji rowerów. Smakoszom zapewnimy pyszną grochówkę.

To tylko część atrakcji, szykowanych przez ZTM. Reszta to niespodzianka, ale już dziś rezerwujmy sobie sobotnie przedpołudnie na dobrą rodzinną zabawę! – zapowiada dyrektor ZTM w Gdańsku, Jerzy Dobaczewski. – Do wygrania w konkursach będą np. vouchery na mecze Lechii Gdańsk.

Zarząd Transportu Miejskiego wypuści limitowaną serię biletów z promocją Europejskiego Tygodnia Mobilności na rewersie biletu – bilety będą do nabycia tylko w dniach od 16.09 do 22.09.2018 r.

Więcej na:
www.rowerowygdansk.pl – zapisy na limitowane atrakcje

 

– Bezpieczna Komunikacja Miejska w Gdańsku – 15.09 (sobota) w godz.: 11:00–14:00 – piknik na pętli tramwajowej Chełm – Witosa;

– Piknik Ekomobilności – 16.09 (niedziela) w godz.: 11:00–15:00 na ul. Szafarnia i Stągiewna

– Kręć po Gdańsku – 17–22.09 – rowerowe przejazdy z przewodnikiem po Gdańsku. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne (obowiązują zapisy).

Terminy:

17.09 (poniedziałek) – Gdańsk blisko natury w godz. 15:00–19:00

18.09 (wtorek) – Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 16:00–19:00

19.09 (środa) – Gdańsk blisko natury w godz. 15:00–19:00

20.09 (czwartek) – Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 16:00–19:00

21.09 (piątek) – Gdańsk blisko natury w godz. 15:00– 19:00

22.09 (sobota) – Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 10:00–13:00

Zrób sobie profesjonalne ROWEROWE ZDJĘCIE

· 17.09 (poniedziałek) w godz.: 15:30–17:30 na ul. Szafarnia

· 21.09 (czwartek) w godz.: 15:30–17:30 na ul. Piwnej

– Wybieramy Trasę Robobusa (18.09) wtorek w godz.: 17:00–19:00 w CH Manhattan (sala na III p.) – konsultacja projektu Sohjoa Baltic

– Lekcja komunikacyjna dla seniorów w Centrali Ruchu ZTM – 18.09 (wtorek)

– Lekcja komunikacyjna w Centrali Ruchu ZTM – 20.09 (czwartek) – zaproszenie do zdobycia na stoisku ZTM podczas pikniku na Chełmie (15.09)

– Aspekty prawne autonomicznej mobilności – 20.09 – ogólnopolskie warsztaty w ramach projektu Sohjoa Baltic

– Europejski Dzień bez Samochodu (22.09) sobota – zostaw samochód, weź dowód rejestracyjny i podróżuj za darmo komunikacją miejską

– Zwiedzanie terminala lotniczego (22.09) czyli wycieczka po Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy (obowiązują zapisy)

– Hulaj przez Gdańsk (22.09) czyli wycieczka na hulajnogach po Gdańsku (obowiązują zapisy)

– Rowerem do ZOO – 22.09 (sobota) w godz.: 09:00–18:00 – przyjedź do ZOO na rowerze i kup bilet za ułamek ceny (10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy).

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.