Zwiedzaj dzielnice Gdańska na rowerze

27 Lip

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na specjalne, rowerowe spacery po dzielnicach. 2 sierpnia Alicja Łaniewska poprowadzi wycieczkę po Dolnym Mieście, 9 sierpnia przeniesiemy się do Nowego Portu, o którym opowie Katarzyna Werner, a 23 sierpnia Jarek Orłowski pokaże miłośnikom murali całą kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Spacery są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. 

Na rowerowy spacery obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl. Pierwszy z nich odbędzie się już 2 sierpnia. Uczestnicy odwiedzą Dolne Miasto, czyli dzielnicę znajdującą się kilka minut od popularnego szlaku turystycznego. Ta część Gdańska zachwyci zarówno miłośników publicznego transportu, którzy mogą tam poznać dzieje zabytkowej zajezdni, jak i osoby zainteresowane dawnymi fortyfikacjami, motoryzacją, architekturą i sztuką współczesną. Dzięki spacerowi na rowerach uczestnicy zdołają odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca na Dolnym Mieście. Start: godz. 12.00, Stągwie Mleczne ul. Motławska 14. 

Nie spałam całą noc, ale wymyśliłam autorska trasę rowerową. Zaczniemy i skończymy na Stągwiach Mlecznych przy ul. Motławskiej 14. Przy takich trasach można zobaczyć o wiele więcej niż na zwykłym spacerze – mówi Alicja Łaniewska, Lokalna Przewodniczka.

Spacer po Nowym Porcie zawiera 28 najważniejszych dla dzielnicy lokalizacji. Podczas zwiedzania na rowerze można poznać Nowy Port „od podszewki” i posłuchać historii każdego miejsca: Kapitanatu Portu, posągu statuy wolności i rzeźby ryby pomuchel po Parku Jordanowskiego, zajezdni tramwajowej, Nabrzeża zbożowego i pozostałych. Spacer poprowadzi Katarzyna Werner i rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 12.00 przed Morskim Domem Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15.

54 murale znajdujące się w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie pokaże Lokalny Przewodnik – Jarek Orłowski. Rower, to jedyny sposób by w ciągu jednej wizyty zobaczyć wszystkie murale, które powstały na osiedlu Zaspa – Młyniec. Gotowe są już najnowsze realizacje siódmej edycji Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, które zdobią kolejne ściany szczytowe bloków. Start: 23 sierpnia, godz. 13.00, Klub Plama GAK, ul Pilotów 11. 

Należy zabrać ze sobą sprawne rowery i odzież przeciwdeszczową w wypadku złej pogody. Podczas wycieczki, pamiętajmy o pierwszeństwie pieszych na chodnikach. Przewiduję leniwe tempo i dystans około 10 km – zapowiada Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po Zaspie, który poprowadzi spacer.

Dodatkowo, całe lato trwają piesze, bezpłatne wycieczki po dzielnicach z Lokalnymi Przewodnikami oraz szlakami kobiet z grupą społeczną Metropolitanka i Stowarzyszeniem Arteria. – Zapraszamy do odkrywania Gdańska! Oprowadzamy po: Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Zaspie, Starym i Głównym Mieście oraz terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Spacery trwają ok 1,5 godziny i odbywają się w tygodniu (wieczorami) oraz w weekendy (w okolicach południa) – zachęcają organizatorzy – Szczegółowe daty i godziny spacerów znajdują się na stronie internetowej. Informacje o spacerach można uzyskać także w sieni IKM pod numerem telefonu: 58 301 2016 – dodają.

spacery_rowerowe_plakat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.