48. edycja Splendor Gedanensis

7 Sty

Do soboty, 30 stycznia, można zgłaszać kandydatury do 48. edycji Splendor Gedanensis – najważniejszej gdańskiej nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Przyjmowane są także zgłoszenia do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za wsparcie działań w obszarze kultury w 2020 roku.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” to najstarsze i najistotniejsze gdańskie wyróżnieniem w dziedzinie kultury. Przyznawane jest co roku, osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą.

Kto może zgłaszać kandydatów i jak to zrobić?
Aby wytypować kandydatów do Nagrody Splendor Gedanensis i Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska należy wypełnić wnioski znajdujące się na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury. Swoich kandydatów, wybitnie zasłużonych dla kultury w mieście, mogą zgłaszać:

radni miasta Gdańska oraz radni dzielnic Gdańska,
prezydent Gdańska,
instytucje kultury,
członkowie Kapituły Nagrody i Tytułu,
związki twórcze, stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną,
fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki,
indywidualni twórcy,
instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki,
organy administracji publicznej,
przedstawiciele działów kultury mediów działających na terenie Gdańska,
dotychczasowi laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”
Każdy zgłaszający może wytypować maksymalnie trzech kandydatów do Nagrody i jednego kandydata do Tytułu Mecenasa Kultury za rok 2020. Wnioski należy składać do soboty, 30 stycznia, w jednym z trzech wskazanych miejsc lub pocztowo:

Zespole Obsługi Mieszkańców Nr 1, ul. Partyzantów 74,
Zespole Obsługi Mieszkańców Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12,
Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2,
pocztą na adres: Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.

Laureaci „Splendor Gedanensis” za 2018 rok wraz z gospodarzami imprezy. Od lewej: Paweł Szopowski i Magdalena Kalisz; Andrzej Stelmasiewicz (przewodniczący komisji kultury Rady Miasta Gdańska), Jacek Zdybel, Dorota Kolak, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przedstawiciele Browaru Amber
Laureaci „Splendor Gedanensis” za 2018 rok wraz z gospodarzami imprezy. Od lewej: Paweł Szopowski i Magdalena Kalisz; Andrzej Stelmasiewicz (przewodniczący komisji kultury Rady Miasta Gdańska), Jacek Zdybel, Dorota Kolak, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przedstawiciele Browaru Amber

Dokumenty do pobrania: Wniosek do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis, Wniosek do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska tutaj. Szczegółowych informacji na temat nagrody i tytułu udziela Ewa Rogaczewska z Biura Prezydenta ds. Kultury – tel. (58) 323 65 56, e-mail: ewa.rogaczewska@gdansk.gda.pl.

Nagroda z tradycjami
Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 – w sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 roku nosi nazwę „Splendor Gedanensis”. Obecnie ma wymiar finansowy (20 tys. złotych), laureaci otrzymują także dyplomy (dawniej wręczano tylko dyplomy).

Laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2019 zostali: prof. Alina Ratkowska, prof. Katarzyna Józefowicz i Chris Niedenthal. Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest również Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie przyznawane darczyńcom gdańskiej kultury. Honorowy tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2019 trafił do firmy Ziaja.

Fot.tyt.: Gdańsk. Wręczenie Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis i przyznanie tytułu Mecenasa Kultury Gdańska.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.