147 archiwalnych zdjęć darem dla Muzeum Gdańska

22 Lis

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało album fotograficzny dokumentujący odbudowę powojennego Gdańska. Zdjęcia zostaną umieszczone w sieci na dedykowanym portalu na początku 2018 roku. Część z nich może znaleźć się na wystawie stałej w planowanym Muzeum Gdańska.

147 zdjęć poświęconych odbudowie Gdańska, Pomorza oraz Warmii i Mazur na 59 stronach dokumentujących lata 1945-1966 wykonane przez gdański oddział Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków. Tak w skrócie można scharakteryzować przekazany przez Rolanda Józefowicza album zawierający unikatowe zdjęcia odbudowy Gdańska oraz dokumentujący życie codzienne pracowników PPKZ i ich pracę. Wśród zdjęć znajdują się także etapy konserwacji obrazów z Olsztyna, domów podcieniowych na Żuławach. Najcenniejsze są jednakże przedstawienia gdańskich zabytków: Ratusza Głównego Miasta, Wielkiego Młyna oraz Kościoła św. Katarzyny i wielu innych, a także Twierdzy Wisłoujście.

Album powstał w gdańskim PPKZ w związku z obchodami tysiąclecia Polski i najpewniej był przewidziany jako dar dla dygnitarza partyjnego. Zgromadzone w nim zdjęcia pokazują rozmach i skalę odbudowy powojennego Gdańska oraz Pomorza. Niektóre z tych zdjęć to unikaty. Darowizna ma charakter celowy – mówi Roland Józefowicz.

Przekazanie albumu, po lewej Waldemar Ossowski – dyrektor MHMG, po prawej Roland Józefowicz, fot. M. Pietrzak (MHMG)

Zgodnie z intencją Darczyńcy muzealnicy z MHMG wykonają kopie cyfrowe zdjęć i umieszczą je, wraz z 2500 kopiami cyfrowymi własnych zbiorów, na nowej odsłonie dedykowanego portalu Dziedzictwo Pomorza, który niebawem zostanie połączony z nową witryną internetową Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Obie witryny zostaną zaprezentowane po 5 stycznia 2018 r.

Album dokumentuje odbudowę Gdańska w latach 1951-1966, ale zawiera także zdjęcia z 1945 r. Fot. A. Grabowska (MHMG)

Jesteśmy niezmiernie zobowiązani Panu Rolandowi za ten dar. Niektóre z tych zdjęć chcemy pokazywać w przyszłości w Muzeum Gdańska. Gorąco zachęcamy gdańszczan, albo osoby kolekcjonujące zdjęcia i gedaniki, aby przekazywały nam te przedmioty w celu bezpłatnego wykonania ich kopii cyfrowych. Nie trzeba dokonywać darowizny, by stać się mecenasem gdańskiego dziedzictwa – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

To nie pierwszy przypadek przekazania cennych obiektów do MHMG. W zeszłym roku Muzeum otrzymało od Jerzego Główczewskiego zdjęcie lotnicze z 1947 r. przedstawiające zniszczony Gdańsk. Kilka lat wcześniej Roland Józefowicz przekazał XIX-wieczną mapę Gdańska.

Każdy gdańszczanin dysponujący archiwalnymi zdjęciami Gdańska, dokumentującymi architekturę i życie codzienne może je przekazać do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w celu ich digitalizacji. Dedykowany digitalizacji „gedaników” projekt, który będzie skierowany do mieszkańców Trójmiasta i kolekcjonerów przedmiotów związanych z historią miasta rozpocznie się w III kwartale 2018 r. Najcenniejsze dary, albo obiekty przekazane do digitalizacji znajdą się na wystawie stałej w Muzeum Gdańska.

Fot.tyt.: Album PPKZ/fot. A. Grabowska.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.