Białko jest podstawowym budulcem każdej komórki naszego ciała. Jest to więc niezbędny składnik każdej diety. Jeśli chce się być weganem, trzeba być przede wszystkim świadomym tego, że należy uzupełniać swoją dietę o takie produkty, które w swoim składzie mają dużą ilość białka.
Białko dla wegan dostępne jest w wielu postaciach. Jakich i skąd je czerpać? Tego dowiesz się czytając dzisiejszy artykuł.
Źródła białka dla wegan
Weganizm to coraz popularniejszy wybór, ale nie musi oznaczać rezygnacji ze zdrowych i smacznych posiłków. Białko to mimo wszystko nie tylko mięso, jaja, ryby, mleko i inne produkty mleczne. Jak zatem je dostarczać w diecie wegańskiej?
Białko dla wegan może przybierać różne postaci. Możemy je dostarczać w roślinach strączkowych, np. soczewicy, fasoli białej, czerwonej, czarnej i pinto, soi, grochu, bobu, a także ciecierzycy. Nie jest są to jednka jedyne źródła białka dla wegan. Proteiny dostarczymy również z orzechów, nasion i wszelkich rodzajów warzyw.
Białko dla wegan w strączkach
Rośliny strączkowe mogą wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Należą do nich, m.in. wzdęcia, uczucie ciężkości, a także nadprodukcja gazów. Wynika to z faktu, iż zawierają one dużą ilość błonnika, do którego organizm nie jest przyzwyczajony w takiej ilości. Warto więc zadbać o to, żeby rośliny strączkowe i białko w nich zawarte wprowadzać do diety stopniowo. Najlepiej zacząć od soczewicy, ponieważ jest ona najlepiej trawionym składnikiem.
Chcąc poprawić trawienie roślin strączkowych można dodawać wszelkie przyprawy, np. kmin rzymski, majeranek czy tymianek.
Należy pamiętać, aby rośliny wcześniej namoczyć. Tak zostaną wchłonięte przez organizm w łatwiejszy sposób. Dopiero później należy je przyprawić.
Białko dla wegan – jak przygotować rośliny strączkowe
Często pomijanym krokiem jest moczenie nasion. Niestety jest to błąd. Mocząc je, najlepiej przez całą noc, pozbywamy się substancji, które są antyodżywcze. Dopiero wtedy należy gotować nasiona. Najlepiej w wodzie przegotowanej, taka jest pozbawiona magnezu i soli wapnia, co utrudnia wchłaniania roślinom wody. Drugim częstym błędem w przygotowaniu strączków jest solenie wody na początku. Może to utrudniać gotowanie roślin strączkowych, dlatego najlepiej zrobić to około 15 minut przed zakończeniem gotowania.
Co ma dużo białka?
Przechodząc na dietę wegańską zastanawiamy się co ma dużo białka. Jest to ważny aspekt, ponieważ białko jest głównym składnikiem budowy mięśni i komórek ciała. Co więc najlepiej spożywać?
Białko dla wegan w dużych ilościach najlepiej dostarczać w orzechach (ziemnych, arachidowych czy fistaszkach). Zawierają one aż 26g białka w 100g.
Kolejnym składnikiem jest fasola pinto, której zawartość białka wynosi aż 21g/100g. I na końcu znajdują się soczewica gotowana (9g/100g) oraz groch zielony (5g/100g).
Inne źródła białka dla wegan
Białko dla wegan możemy również dostarczać w formie płynnej. Nie jest to nic innego jak groch czy soja wymieszane z wodą lub napojem roślinnym.
Jest to lepsza opcja dla osób, które nie przepadają za strączkami. Do takiego proteinowego shake’a możemy dodać owoce, np. banana, truskawki, borówki, a nawet masło orzechowe. Dzięki dodatkowym składnikom białko staje się od razu smaczniejsze i przyjemniejsze w spożywaniu.
Białko dla wegan – podsumowanie
Podsumowując, weganizm jest dietą wyłącznie roślinną, stosowaną przez osoby, które wyłącznie przez pryzmat świadomości żywieniowej, etycznej i ekologicznej wyrażają swoje przekonania. Mimo wszystko możliwe jest dostarczyć białko spożywając tylko produkty pochodzenia roślinnego. Jeśli wcześniej miałeś z tym problem, to może teraz nadszedł odpowiedni czas, by spróbować?