„Zwycięzcy z Esztergom ruszają na podbój Gdańska”

12 Cze

20 i 21 czerwca w Gdańsku odbędzie się turniej eliminacyjny w rugby siedmioosobowym. Trzy najlepsze drużyny awansują do europejskiego turnieju barażowego, który pod koniec lipca odbędzie się w Portugalii. Po ponad stu latach przerwy rugby wraca do programu Igrzysk Olimpijskich. Turniej w Lizbonie będzie szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk w Rio de Janeiro 2016.

Na PGE Arenie w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w której prowadzący –Robert Małolepszy – przybliżył charakterystykę czerwcowych zawodów. Zaproszonymi gośćmi byli: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, były prezes Polskiego Związku Rugby Jan Kozłowski, vice prezes związku Grzegorz Kacała, prezes Lechii Gdańsk Bogdan Jancen, oraz reprezentanci Polski w rugby: Małgorzata Kłos oraz Piotr Zeszutek.

,,Zwycięzcy z Esztergom ruszają na podbój Gdańska” to hasło przewodnie konferencji. Po pierwszym turnieju eliminacyjnym, który w ostatni weekend odbył się w węgierskim Esztergom reprezentacja Polski jest w bardzo dobrych humorach. Zwycięstwo wyraźnie podbudowało naszych reprezentantów i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Udało się rozpocząć turniej od dwóch zwycięstw. Pokonaliśmy Ukraińców, co upewniło nas o wielkich możliwościach, jakie posiadamy. Potem nastąpiło rozluźnienie, które przyniosło porażkę z nieobliczalną reprezentacją Izraela. Na nasze szczęście była to „korzystna porażka” i nie przyniosła przykrych konsekwencji. Na swojej ziemi musimy pokonać wszystkich rywali i wygrać ten turniej. To nasz cel – rozpoczął Piotr Zeszutek, reprezentant Polski.

konfa2
Radości z wielkiego święta rugby, które odbędzie się w Gdańsku nie krył prezydent miasta– Paweł Adamowicz. – Od kiedy jestem prezydentem Gdańska rugby mnie osacza. To bardzo inteligentny sport. Jest niezwykle rodzinny, sympatyczny i ciężko mu odmówić. Polski Związek Rugby prowadzi bardzo mądrą politykę, krok po kroku, aby rugby w Polsce się rozwijało. Jako prezydent jestem bardzo szczęśliwy, że Gdańsk będzie gospodarzem takiego niezwykłego turnieju – zakończył.

Na konferencji prasowej nie zabrakło prezesa Lechii Gdańsk – Bogdana Jancena. – Biało- zieloni jako formalny organizator turnieju dołożą wszelkich starań, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Robimy wszystko, aby to wydarzenie było na wysokim poziomie zarówno sportowym, jak i organizacyjnym. Dzięki ogromnemu, jak na polskie rugby marketingowi, spodziewamy się wielu kibiców rugby na stadionie przy ulicy Traugutta. Turniej jest po to rozłożony w czasie, aby można było poczuć w mieście atmosferę rugby. Znajdziemy coś dla wszystkich, dla całych rodzin z dziećmi. Polska była gospodarzem turniejów rangi mistrzowskiej w rugby, jednak Gdańsk robi to po raz pierwszy. To wyjątkowy moment –powiedział Jancen.

konfa1
Na sam koniec głos zabrał trener reprezentacji Polski, Krzysztof Folc. – Cel minimum to wygranie tego turnieju. Jestem przekonany o naszej jakości i razem z zawodnikami wiemy na co nas stać. Do trzech razy sztuka, jak mawia klasyk. Ci, którzy interesują się rugby wiedzą o czym mówię. Dwa lata z rzędu nie udało się awansować do elity, tym razem mam dobre przeczucia. Spędzamy ze sobą bardzo dużo czasu i tworzymy drużynę  – zakończył konferencję z optymizmem szkoleniowiec.

19 czerwca na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się akcja „Nawet Targ Długi nie jest dla nas za długi”. Jej celem będzie zrobienie klasycznego w żargonie rugby wachlarza, zbudowanego z kilkuset osób, które będą podawały sobie piłkę.

Rugby wciąż nie jest zbyt popularne w Polsce , a wyjście z rugby do ludzi ma na celu rozpowszechnienie tego sportu wśród ludzi, którzy wcześniej nie mieli z nim styczności. Pierwsze uroczyste podanie piłki zadeklarował prezydent Gdańska –Paweł Adamowicz.
Start o godzinie 16 przy Długim Targu.

mosir
Turniej rozpocznie się w sobotę, 20 czerwca o godzinie 10. Na niedziele przewidziano półfinały i finały. Po skończeniu turnieju zawodnicy wszystkich drużyn udają się na integracyjną imprezę na katamaranie, płynącym z nad Motławy do sopockiego Molo.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.