PGE Atom Trefl Sopot wypełnia siatkarską misję edukacyjną

10 Maj

Dziewięć miesięcy boiskowej rywalizacji, a w trakcie tego okresu aż dwadzieścia różnych akcji skierowanych do szkół. Te statystyki są dla PGE Atomu Trefla Sopot praktycznie równie ważne jak wicemistrzostwo Polski wywalczone przez seniorki oraz mistrzostwo kraju obronione przez zawodniczki występujące w Młodej Lidze Kobiet.

Podczas gdy pierwszy zespół PGE Atomu Trefla Sopot starał się o uzyskanie jak najlepszych rezultatów na polach ORLEN Ligi oraz Europejskiej Ligi Mistrzyń, a młodzieżowy walczył o obronę mistrzowskiego tytułu, zawodniczki obu tych sekcji były również angażowane w różne akcje marketingowe kierowane do szkół. Łącznie zorganizowano 11 treningów z uczniami, ale nie były to jedyne aktywności z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej.

Dwadzieścia różnych projektów na przestrzeni dziewięciu miesięcy to dobry wynik, jednak nie jesteśmy w pełni zadowoleni z tej liczby. Naszym celem było organizowanie dwóch treningów w szkołach w miesiącu. Czasem zorganizowanie wizyty w danej placówce było jednak niemożliwe ze względu na wyjazdy zespołu, innym razem drużyna miała mało czasu na przygotowania pomiędzy spotkaniami. Warto tu zaznaczyć, że współpraca z naszym trenerem jest w tej kwestii naprawdę świetna – zawsze jest on otwarty na wizyty w szkołach i razem ustalamy terminy możliwe do zagospodarowania w ten właśnie sposób – mówi Katarzyna Wirkowska, rzecznik prasowy sopockiego klubu.

W trakcie minionych miesięcy PGE Atom Trefl realizował także projekty poza siatkarskie w rodzaju warsztatów związanych z bezpieczeństwem na drodze. Swoim patronatem obejmował zaś rozgrywki takie jak Gimnazjada, Licealiada, czy też organizował turnieje Pomorskiej Ligi Mini-Siatkówki. Na początku tego sezonu nowym projektem było zapraszanie uczniów do ERGO ARENY, aby oglądali treningi sopocianek z poziomu trybun. Na sam koniec w sopocko-gdańskiej hali trening z niemal wszystkimi Atomówkami odbyli zaś uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych Nr 2 w Kościerzynie. Do zapanowania nad 80-osobową grupą niezbędny był megafon, a dwugodzinne zajęcia zakończyły się chyba najgłośniejszym w historii tradycyjnym, drużynowym okrzykiem wicemistrzyń kraju wraz z dziećmi „Atom, bum!”.

Takie akcje są potrzebne dzieciom, aby chętniej uczestniczyły w lekcjach wychowania fizycznego, żeby rozbudzić w nich jakieś sportowe pasje – wyjaśnia Maja Tokarska, środkowa PGE Atomu Trefla Sopot. – Z drugiej strony i nam się takie akcje przydają, bo kontakt z dziećmi, które zupełnie inaczej patrzą na siatkówkę, jest dla nas inspirujący i pozwala poczuć, że to, co robimy, ma sens.

Tak długi trening to jednak rzadkość w pracy z dziećmi – przeważnie szkoły odwiedzane są przez 2-3 siatkarki oraz jednego z trenerów i trwają około godzinę. Uczniowie z Kościerzyny mieli więc spore szczęście, bo udało im się uczestniczyć w treningu z większością wicemistrzyń Polski.

Nawet jeżeli treningi trwają tylko godzinę, na pewno warto je organizować, bo zbliża to dzieci do sportu, a także pozwala im poznać tzw. lokalnych bohaterów. Dlatego dla mnie takie zajęcia niezależnie od długości mają sens ze względu na charakter motywujący – dzieci zawsze słuchają uważnie starszych lub większych ludzi od nich samych, a my takie jesteśmy. W Holandii każda zawodniczka występująca w kadrze ma w swoich obowiązkach także wyjście do szkoły, przedstawienie prezentacji o sobie oraz przeprowadzenie około godzinnego treningu. To dobrze mieć kontakt z tymi dziećmi, opowiadać im o naszej codzienności, która różni się od ich życia, odpowiadać na ich pytania. Kto wie, może dzięki temu kiedyś same obiorą drogę, którą my teraz idziemy? – ocenia Maret Balkestein, przyjmująca PGE Atomu Trefla.

Treningi oraz inne akcje w szkołach klub przeprowadza na przestrzeni całego roku kalendarzowego, choć jest ich zdecydowanie więcej w okresie od września do czerwca. Szkoły mogą się zgłaszać chęć przybycia Atomowej delegacji dzwoniąc bezpośrednio do klubu lub wysyłając mejla na adres info@atomtrefl.pl. PGE Atom Trefl Sopot każdorazowo stara się znaleźć dogodny termin na przeprowadzenie treningu z uczniami lub udział w innych proponowanych projektach edukacyjnych.

Fot.tyt.: atomtrefl.pl

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.