Najlepsi z najlepszych, czyli Sopocka Gala Sportu

8 Sty

5 stycznia w Ergo Arenie podczas uroczystej gali wręczono nagrody najlepszym sopockim sportowcom, trenerom, drużynom i imprezom roku 2014. Tytuły przyznano w dziewięciu kategoriach. Sportsmenką Roku została Izabela Bełcik – kapitan PGE Atomu Trefla Sopot i reprezentantka Polski. Tytuł Sportowca Roku przyznano Przemysławowi Miarczyńskiemu, który jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem windsurfingu olimpijskiego w Polsce, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, Europy oraz Świata klasy olimpijskiej.

Najlepszych z najlepszych w tajnym głosowaniu wybrała kapituła, do której łącznie zaproszono ponad 30 osób – przedstawicieli mediów, sopockich klubów, instytucji sportowych oraz Urzędu Miasta Sopotu. Kluby Sportowe w terminie do 26 listopada 2014 zgłosiły kandydatów do nagród Prezydenta Miasta Sopotu w dziedzinie Kultury Fizycznej i Sportu oraz tytułu Mecenasa Sportu za 2014 rok. Podczas uroczystości, w której uczestniczyli prezydent miasta Sopotu – Jacek Karnowski oraz wiceprezydenci – Joanna Cichocka-Gula i Marcin Skwierawski, a także radni i zaproszeni goście, wręczono nagrody w ośmiu kategoriach.

W kategorii Rekreacyjna Impreza Roku zwyciężył Rajd Kobiet organizowany przez Sopockie Stowarzyszenie Sportowe Automobilklub Orski. Rajd odbył się 4 października w nowej, atrakcyjnej odsłonie jako impreza towarzysząca EFNI Sopot 2014. Rajd Kobiet to rywalizacja i integracja w kobiecym, ale nie tylko kobiecym gronie. Tym razem panowie zasiedli na prawym fotelu, a za kierownicą – panie.

Sportową Imprezą Roku zostały IAAF Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014, które odbywały się w Sopocie dniach 7-9 marca. Ta największa impreza w Sopocie zgromadziła łącznie 22 tysiące widzów na trybunach, na bieżni w ERGO ARENIE padło 13 najlepszych wyników świata, 1 rekord świata i – co bardzo ważne dla rozwoju i promocji lekkoatletyki w poszczególnych krajach – 51 rekordów krajowych oraz 6 rekordów stref. W projekt zaangażowanych było około 78 firm 100 pracowników oraz ponad 1000 wolontariuszy. Warto przypomnieć, że prestiżowy portal All-Athletics uznał HMŚ Sopot 2014 najlepszą imprezą globu w tym roku w kategorii pod dachem oraz wielobojowych. Tę rywalizację sopockie mistrzostwa wygrały z 937 imprezami na całym świecie, wyprzedzając m.in. Nowy Jork, Moskwę czy Sztokholm.

Tytuł Młodzieżowej Sportsmenki Roku otrzymała Magdalena Damaske – najlepsza przyjmująca Mistrzostw Polski Juniorek 2014, która koncertowo rozpoczęła karierę seniorską. W swoim debiucie w ORLEN Lidze 18-letnia siatkarka otrzymała statuetkę MVP dla najbardziej wartościowej zawodniczki meczu. Określana jest mianem siatkarskiego diamentu, na miarę Małgorzaty Glinki-Mogentale.

Młodzieżowym Sportowcem Roku został Paweł Tarnowski – nadzieja polskiego windsurfingu olimpijskiego. Tegoroczny zwycięzca Pucharu EUROSAF w Medemblik i najlepszy żeglarz klasyfikacji młodzieżowców Mistrzostw Europy RS:X.

Trefl Sopot został Drużyną Roku. Zespół w fenomenalnym stylu zdobył Superpuchar Polski pokonując Mistrza Polski oraz zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w ramach rozgrywek Tauron Basket Ligi.

Tytuł Trenera Roku przyznano Dariusowi Maskoliunasowi, wybitnemu szkoleniowcowi z wieloletnim doświadczeniem międzynarodowym, pierwszemu trenerowi Trefla Sopot, trenerowi reprezentacji Litwy. Wraz z zespołem zdobył Superpuchar Polski oraz brązowy medal Mistrzostw Polski w ramach rozgrywek Tauron Basket Ligi.

Sportsmenką Roku została Izabela Bełcik, kapitan PGE Atomu Trefla Sopot, która czwarty sezon z rzędu w sopockiej ekipie zakończyła nie tylko wywalczeniem brązowego medalu ligi, ale także okolicznościowym setnym meczem w zielono-niebieskich barwach. Jako zawodniczka PGE Atomu Trefla pomogła kadrze wywalczyć awans do mistrzostw Europy.

Sportowcem Roku został Przemysław Miarczyński – najbardziej utytułowany zawodnik windsurfingu olimpijskiego w Polsce, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy oraz Świata klasy olimpijskiej. W tym roku zdobył między innymi srebrny medal Mistrzostw Świata klasy RS:X.

Podczas Gali wyróżniono także Ninę Andrukiewicz – zawodniczkę Sopockiego Klubu Karate, która zdobyła tytuł Mistrza Świata w Karate w kategorii wiekowej 9-10 lat. – Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym. Wielki międzynarodowy sukces Halowych Mistrzostw Świata oraz liczne medale i tytuły naszych drużyn i indywidualnych sportowców potwierdzają, że Sopot jest miastem, w którym sport jest na bardzo wysokim poziomie. Miastem, które stwarza swoim sportowcom odpowiednie warunki do sięgania po najwyższe zwycięstwa. Szczególnie cieszy mnie rosnące zainteresowanie sportem wśród dzieci i młodzieży. Zawsze dbaliśmy i dbamy o to, by młodzi sopocianie mieli dostęp zarówno do edukacji na najwyższym poziomie, która buduje ich wiedzę i umiejętności, jak i do sportu, który kształtuje charakter – mówił Jacek Karnowski.

Mecenasem Spotu 2014 roku została Grupa ENERGA za pomoc w organizacji IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014, wpieranie działalności Sopockieo Klubu Lekkoatletycznego oraz współrealizator i sponsor projektu „Energa Athletic Cup”, którego głównym założeniem jest przekonanie dzieci i młodzieży do szeroko rozumianej aktywności sportowej. Wręczenie nagrody dla Mecenasa Sportu odbędzie się wraz z wręczeniem nagrody dla Mecenasa Kultury podczas koncertu w pierwszym kwartale 2015 roku.