MP klas olimpijskich: I dzień

18 Wrz

Piękna pogoda towarzyszyła w Gdańsku 164 żeglarzom rywalizującym pierwszego dnia w mistrzostwach Polski seniorów w klasach olimpijskich. W tym gronie są również zawodnicy z Australii, Czech, Białorusi, Norwegii, Meksyku, Danii, Kanady, Litwy i Holandii. Organizatorem trwających do niedzieli regat, które piąty raz z rzędu odbywają się na akwenie w Górkach Zachodnich, jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Urzędem Miasta Gdańsk, Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk i AZS Centralnym Ośrodkiem Sportu Akademickiego Gdańsk.

Pogoda jest przepiękna, właściwie niespotykana u nas o tej porze roku. Jest słonecznie i niezwykle ciepło. Pamiętam, że w poprzednich mistrzostwach rozgrywanych we wrześniu w Gdańsku często żeglowałem grubo ubrany „na cebulę”, w zimowej czapce, a na łódce nieodłącznym moim towarzyszem był termos z ciepłą herbatą – stwierdził Maciej Grabowski.

Zawodnik YK Stal Gdynia jest liderem po pierwszym dniu imprezy w klasie Laser Standard. 37-letni zawodnik nie ukrywał przed mistrzostwami, że zamierza zdetronizować aktualnego krajowego championa Kacpra Ziemińskiego (SEJK Pogoń Szczecin), a tym samym zdobyć swój 15. seniorski złoty medal w tej klasie. – Z pierwszego dnia regat jestem bardzo zadowolony. Znowu znajduję się na wodzie, a nie w pracy, a poza tym dobrze mi idzie. Dwa wyścigi wygrałem i zająłem trzecie miejsce. A warunki do żeglowania były dość wymagające. Wiejący od brzegu wiatr, który w pierwszym wyścigu nie był zbyt mocny, bardzo często zmienia kierunek – wyjaśnił.

Grabowski, ubiegłoroczny srebrny medalista mistrzostw Polski, ma na koncie dwa punkty, natomiast jego najgroźniejszy konkurent trzy. 37-letni mistrz Europy Masters triumfował w dwóch startach, a ponadto był trzeci. Z kolei broniący tytułu Ziemiński wygrał jeden wyścig i dwa razy uplasował się na drugim miejscu. Ten duet ma sporą przewagę nad pozostałymi rywalami – zajmujący trzecią pozycję Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń) zgromadził osiem punktów. W tej klasie rywalizuje 28 żeglarzy.

Energa Sailing - fot. Jacek Kwiatkowski
Energa Sailing – fot. Jacek KwiatkowskiZ kolei w klasie RS:X prowadzą Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Broniąca tytułu Klepacka jako jedyna zawodniczka wygrała w czwartek komplet trzech wyścigów. Na drugiej pozycji w stawce 25 zgłoszonych żeglarek znajduje się Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a trzecią zajmuje jej klubowa koleżanka, aktualna wicemistrzyni Europy Małgorzata Białecka.

Pod nieobecność ubiegłorocznego złotego medalisty Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia), którego z udziału w tych regatach wyeliminowała kontuzja, na prowadzeniu znajduje się mistrz Polski sprzed dwóch lat Piotr Myszka – deskarz AZS AWFiS Gdańsk rozpoczął co prawda zmagania od drugiej pozycji, ale okazał się najlepszy w dwóch kolejnych startach.

Rano nie byłem sobą. Wydaje mi się, że przytłumiło mnie ciśnienie, ale nie presja związana z zawodami, tylko atmosferyczne. Nie miałem weny do żeglowania. Po starcie pierwszego wyścigu miała miejsce spora zmiana wiatru, przez co znalazłem się na ostatniej pozycji. Pewnie prowadził Przemek Miarczyński, a ja pewnie znajdowałem się na końcu. Musiałem się wygrzebywać i ciężko napracować, aby doczłapać się do drugiego miejsca. Dobrze, że przebudziłem się w połowie drugiego startu. Mistrzostwa Polski są najważniejszą krajową imprezą, ale nie ukrywam, że te regaty są tylko jednym z etapów przygotowań i ostatnim istotnym sprawdzianem przed mistrzostwami świata, które za miesiąc rozpoczną się w Omanie. Ten start traktujemy treningowo, ale natura prawdziwego sportowca jest taka, że poważnie traktuje każdą rywalizację i zawsze chce okazać się lepszy od rywali. Dlatego nikt z nas nie odpuści walki o złoty medal – zapewnił Myszka.

Energa Sailing - fot. Jacek Kwiatkowski
Energa Sailing – fot. Jacek Kwiatkowski

 

Gdańszczaninowi po piętach depcze Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia), który triumfował w inauguracyjnym wyścigu, a później był dwa razy drugi. Na trzeciej pozycji wśród 29 zawodników plasuje się Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą). – Jeśli powiem, że w walce o pierwsze miejsce liczy się tylko Przemek i ja, to reszta chłopaków może się zwinąć się i pojechać do domu. Na starcie tych zawodów stanęło sporo fajnych młodych zawodników, którzy z jednej strony jeszcze się uczą, ale z drugiej dużo już potrafią i starają się nas przechytrzyć oraz nieustannie kąsać. I bardzo dobrze. Dzięki temu coś się dzieje, a starsi żeglarze nie mogą czuć się zbyt pewni – zauważył lider zmagań w klasie RS:X.

W klasie Finn liderem jest Piotr Kula. Reprezentant GKŻ Gdańsk zanotował co prawda w inauguracyjnym wyścigu falstart, co nie przeszkodziło mu w objęciu prowadzenia. Broniący tytułu 28-letni gdańszczanin zajął w kolejnym wyścigu drugie miejsce, a w trzecim był pierwszy. Na drugiej pozycji plasuje się Australijczyk Jake Lilley, który także ma na koncie trzy punkty. O prowadzeniu Kuli decyduje wyższe miejsce zajęte w ostatnim starcie. Trzeci w generalnej klasyfikacji jest Michał Jodłowski (AZS Uniwersytet Warszawski), natomiast ubiegłoroczny brązowy medalista Miłosz Wojewski (SEJK Pogoń Szczecin) zajmuje piątą lokatę.

W klasie Laser Radial prowadzi Paulina Czubachowska. Zawodniczka UKS FIR Warszawa wygrała dwa wyścigi, a w trzecim była druga. Na kolejnych pozycjach plasują się Agata Barwińska (MOS SSW Iława) oraz Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin). Czwartą lokatę zajmuje 17-letnia mistrzyni Polski oraz brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek Magdalena Kwaśna (CHKŻ Chojnice), która w zeszłym roku w krajowych championacie seniorek wywalczyła trzecie miejsce. Broniąca tytułu Anna Weinzieher (AZS Uniwersytet Warszawski) jest w stawce 19 zawodniczek szósta.

Rywalizacja 18 duetów w klasie 470 odbywa się pod dyktando Macieja Sapiejki i Adama Kreffta (SEJK Pogoń Szczecin). Wśród kobiet po trzech wyścigów na czele znajdują się broniące tytułu Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń) i Irmina Mrózek Gliszczynska (CHKŻ Chojnice), które w klasyfikacji generalnej zajmują drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium znaleźli się Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz (Baza Mrągowo), natomiast aktualni mistrzowie Polski seniorów Karol Jączkowski i Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk) plasują się na szóstej pozycji.

W mistrzostwach nie biorą udziału przedstawiciele klasy 49er, którzy swój championat rozegrali pod koniec lipca w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015 – triumfował wówczas duet AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.

W każdej klasie przewidziano rozegranie po 10 wyścigów, łącznie z medalowym, w którym weźmie udział 10 najlepszych uczestników. Medalowe wyścigi (odbędą się na Wiśle Śmiałej) zaplanowano jednak tylko w klasach, w których będzie rywalizować co najmniej 10 jednostek. Mistrzostwa Polski seniorów zwieńczy ceremonia medalowa, która odbędzie się w niedzielę 20 września o godzinie 16.30. Z kolei każdego dnia regat wyścigi mają się rozpoczynać o 11.

Szczegółowe wyniki: http://mistrzostwa.pya.org.pl/wyniki

Fot.tyt.: Energa Sailing – Jacek Kwiatkowski

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.