Penis – powód do z(a)łamania?

18 Lis

Na pewno wielu chłopców i mężczyzn wie, jakie są skutki zbyt intensywnej zabawy. Złamanie ręki, nogi, obojczyka.. Ale czy któryś z nich domyśla się, czym jest uraz, na myśl którego nie tylko ich, ale także kobiety, przechodzą ciarki? Postanowiłam ujawnić wam szczegóły związane z obrażeniem, jakim jest złamanie penisa.

Jest to uraz niezwykle rzadki, stanowi 1-2% wszystkich kontuzji penisa. Trzeba podkreślić, że w penisie nie ma kości, dlatego nie może się złamać.Nazwa ta jest potoczna, a przyjęła się, ponieważ złamaniu prącia towarzyszy nieprzyjemny trzask, przypominający łamanie gałęzi.

Taki wypadek może być skutkiem zbyt ostrej zabawy podczas seksu. Szczególnie takiego, kiedy kobieta jest na górze i przejmuje kontrolę. Prącie mężczyzny może wtedy nie być w stanie podołać zbyt gwałtownym ruchom partnerki. Do podobnej sytuacji może dojść podczas zbyt intensywnej masturbacji, a także, jak podaje Polskie Towarzystwo Urologiczne, podczas snu.

Dr Dariusz Paduch w wypowiedzi dla ,,Dziennika” dodaje, że „do takiego urazu dojść może, gdy kobieta siedzi na biurku, a mężczyzna zamiast trafić tam, gdzie powinien, uderza w nie”.

Na czym polega złamanie penisa? Zawsze następuje podczas wzwodu: „Tu dochodzi do pęknięcia osłonki białawej ciała jamistego” – mówi urolog Józef Matych z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi. Ciała jamiste, to części penisa, do których napływa krew tętnicza i tym samym są odpowiedzialne za erekcję. Gdy prącie rośnie, osłonka biaława rozciąga się i zmniejsza swą grubość z dwóch do połowy milimetra. Jeśli rozciągnie się zbyt mocno pęknie, jak podaje portal abcZdrowie, tkanki penisa pękają jak przebita opona. Lekarze informują, że nie ma możliwości, że członek odpadnie, ponieważ nie dochodzi do uszkodzenia skóry prącia.

Złamanie możemy podzielić na proste oraz skomplikowane. Maciej Czaplicki i Andrzej Borkowski z Kliniki Urologicznej AM w Warszawie do objawów zaliczają przede wszystkim silny ból, ustąpienie wzwodu, zsinienie, charakterystyczne wygięcie w kształcie saksofonu czy pojawienie się krwiaka, obejmującego i zniekształcającego prącie, często przechodzącego na mosznę, a nawet na krocze. Czasem występują trudności w oddawaniu moczu lub jego całkowite zatrzymanie (jak w przypadku złamania skomplikowanego).

Postanowiłam przekopać fora internetowe w poszukiwaniu informacji od użytkowników i internautów. Mało kto naśmiewa się z tego urazu, choć znajdą się tacy śmiałkowie. Junak z wp.pl, który pisze: ,,Z całą pewnością. Penis może złamać życie” oraz bardziej wulgarny muflon z se.pl: „no licealiści- i studenci-masturbanci, połamania pał!”.

zlamanie-penisa1
źródło: www.se.pl

Użytkownik blocked z portalu zapytaj.onet.pl pisze: „Podejrzewam, że go złamałem. Może jakoś go nastawić. Stało się to jakieś 20 minut temu. Proszę o skuteczne rady, ale oprócz kontaktu z lekarzem”. Zero szpitala?

zlamanie-penisa2
źródło: www.zapytaj.onet.pl

Proszę bardzo, quarx odpowiada: „Nie wiem, czy da się go złamać..tam nie ma żadnych kości, raczej ścięgna i mięśnie. Przede wszystkim dzisiaj go już nie ruszaj. Idź spać (na plecach!) i jutro zobaczysz jak wygląda.. sytuacja”. Podobnie niemądra odpowiedź niżej: „NIE DA SIĘ GO ZŁAMAĆ..bolą cię mięśnie lub ścięgna..radze iść do lekarza, on ci nastawi lub powiedz to swojej lasce”. Może to i lepiej, żeby powiedzieć ,,lasce”? Istnieje prawdopodobieństwo, że chociaż ona pójdzie nie tylko po rozum do głowy, ale i do lekarza, co w takim przypadku jest niezbędne.

zlamanie-penisa3
źródło: www.zapytaj.onet.pl

„Chory ze złamaniem prącia powinien być leczony operacyjnie w trybie nagłym” – tłumaczą Ferdynad Tyloch i Janusz Tyloch z Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Jakie mogą być skutki pozostawienia problemu bez pomocy specjalisty? Badania kwartalnika „Urologia Polska” wskazują, że u 29% chorych uniknięcie potrzebnego zabiegu było związane z licznymi powikłaniami. Mogą to być: skrzywienie prącia (zamiast kształtu litery I, pojawia się S lub L), ropień prącia, bolesna erekcja, a także jej brak, nietrzymanie moczu i zakażenie.

Jedna ze znanych aptek internetowych, jako leki na złamanie penisa, poleca wiśniowy lub bananowy syrop dla dzieci uzupełniający niedobór wapnia, środek powiększający penisa (dostępny w formie wygodnego spreju lub żelu) oraz płyn do dezynfekcji stosowany w urologii, do ropni okołoodbytniczych i jamy ustnej.

Użytkownik Bohdan (zapytaj.onet.pl), udziela wyjątkowo przydatnej rady, wszystkim, którzy zmagają się z problemem złamanego penisa: „Nie znajdziesz tu nikogo, kto udzieli ci mądrej odpowiedzi. Na pytania dotyczące seksu, dzieci neo zaczną się zlatywać”.

zlamanie-penisa4
źródło: www.zapytaj.onet.pl

Jak się okazuje, złamanie prącia nie dotyczy tylko urazu członka. Jest także zwrotem używanym w Internecie, w celu podkreślenia bezsensowności jakiegoś zachowania. Używa go m.in. kicior99 na forum portalu gazeta.pl, gdzie napisał: „To po złamane prącie to czytasz?”. Ja, idąc tym śladem, mam radę dla wszystkich, których ten problem dotyczy lub dotyczyć będzie. Przełamcie swoją nieśmiałość, idźcie do lekarza. Penis jest tylko jeden i nie odrasta jak ogon jaszczurki, dlatego należy o niego dbać.

W końcu, po złamanie prącia, macie żyć ze skutkami jednej, spowodowanej nieśmiałością i brakiem odpowiedniej wiedzy czy decyzji?

One Reply to “Penis – powód do z(a)łamania?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.