Zoo ma nowego mieszkańca! To panda mała

22 Wrz

Do gdańskiego ogrodu trafiła z zoo w Whipsnade w Wielkiej Brytanii. Ma ponad rok, jest chłopcem i wyjątkowym śpiochem. Bert, przez pracowników nazwany Bartkiem, jest pierwszym przedstawicielem pand małych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym Wybrzeża.

– Panda zamieszkała na nowej posesji z drzewami i domkami, nieopodal bawołów indyjskich. Pierwszy dzień w naszym zoo rozpoczęła od eksplorowania i zaznaczania terenu. Zaadaptowała największy i najwyżej położony domek z widokiem na całą okolicę – informuje Grażyna Naczyk z gdańskiego zoo.

Podstawą żywienia malej pandy są gałązki bambusa, które pochodzą z własnej, dużo wcześniej przygotowanej uprawy. Nowy lokator w ciągu dnia zjada także dwie ręcznie lepione kulki (wielkości pączka) przygotowywane ze specjalistycznego suszu i granulatów. Dieta uzupełniana jest winogronami, gruszkami, jabłkami oraz dodatkiem mięsnym. – Jest sporym łakomczuchem i dlatego stopniowe budowanie zaufania rozpoczęliśmy właśnie od podawania odpowiednich przysmaków – mówi opiekunka pandy Anna Gembiak.

Najdogodniejsza pora do podziwiania nowego mieszkańca zoo to godziny ranne i popołudniowe. W ciągu dnia Bartek lubi sobie ucinać drzemki w drewnianym i ocieplonym domku na drzewie.

pam

Panda mała zamieszkuje azjatyckie górskie lasy z bambusowym podszytem. Świetnie porusza się po drzewach, długi i puszysty ogon pomaga w utrzymaniu równowagi. W środowisku naturalnym aktywna jest głównie o świcie i zmierzchu. Ponad połowę dnia przeznacza na odpoczynek. Przed porodem samica buduje gniazdo z gałęzi, liści i trawy. Przez pierwszy tydzień życia młodych matka przebywa z nimi nieustannie, po tym okresie wraca do potomstwa tylko po to, by je nakarmić i uporządkować gniazdo. Młode osiągają rozmiary dorosłych w pierwszym roku życia, samodzielne stają się po kolejnych sześciu miesiącach. Panda odżywia się przede wszystkim liśćmi bambusa, dietę uzupełnia kwiatami, jagodami, liśćmi innych roślin, porostami oraz jajami ptaków i owadami. Metabolizm pandy jest bardzo powolny. W środowisku naturalnym aktywna jest głównie o świcie i zmierzchu. Ponad połowę dnia przeznacza na odpoczynek.

Fot.tyt.: Sabina Kaszak.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.