Studenci pomogą seniorom i niepełnosprawnym dostosować mieszkanie

12 Kwi

Niepełnosprawność i podeszły wiek wymagają często przeprojektowania mieszkania bądź domu tak, aby można było w nim funkcjonować pomimo pewnych ograniczeń fizycznych. W tym zadaniu już po raz czwarty pomogą studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Trwają właśnie zapisy na wyjątkowe warsztaty partycypacyjne pt. „Projektowanie Uniwersalne – jak żyć razem, nie obok siebie”.

Warsztaty będą się odbywać między 19 kwietnia a 24 maja. Udział w nich wezmą zarówno osoby z niepełnosprawnością i osoby starsze (65+), jak i studenci. Chętni, którzy chcą zmienić swoje mieszkanie czy dom, będą mogli skorzystać z pomocy młodych adeptów architektury w stworzeniu koncepcji dostosowanej do swoich potrzeb. Wszystko będzie odbywać się zgodnie z ideą projektowania uniwersalnego, czyli takiego, które uwzględnia potrzeby różnych użytkowników. Również tych, które mają ograniczenia w mobilności i percepcji.

Organizatorzy zapraszają seniorów (65+) i osoby z niepełnosprawnością do udziału w warsztatach. Liczba tematów projektowych jest ograniczona i będzie uzależniona od liczby studentów, którzy podejmą się tego wyzwania projektowego. Do przearanżowania przewidziano ok. 30-50 tematów. Obowiązuje kolejność zgłoszeń, które przyjmuje Centrum Projektowania Uniwersalnego (e-mail: universaldesign@pg.gda.pl, tel. 58 347 14 13).

Chęć udziału w przedsięwzięciu należy zgłosić do 13 kwietnia do godz. 15.00. Należy podać jakiej przestrzeni dotyczyć będą zmiany (mieszkania, domu lub najbliższego otoczenia) oraz dane kontaktowe. Studenci skontaktują się z chętnymi i umówią na spotkanie. Należy przygotować na nie plan (szkic) i ewentualnie zdjęcia swojego mieszkania (domu) lub najbliższego otoczenia, które należałoby zmienić i przeprojektować do swoich potrzeb.

Sukces poprzednich edycji pokazuje, że seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami liczą, że młodzi adepci architektury pokażą, jak dostosować mieszkanie do zmieniających się potrzeb, możliwości poruszania się czy zmian w percepcji zmysłów – tłumaczy Marek Wysocki, Dyrektor Centrum Projektowania Uniwersalnego PG i ekspert ds. Dostępności miasta Gdyni. – Aranżacje zostaną przygotowane tak, aby spełniały wymogi dostępności. Hasło warsztatów „jak żyć razem, nie obok siebie” ma być motywem wprowadzenia zmian w swoim otoczeniu, wyjścia z izolacji i samotności do pełnej aktywności i integracji w lokalnej społeczności – dodaje.

Warsztaty są częścią Bałtyckiego Festiwalu Nauki, a ich efekty będzie można oglądać na wystawie na Politechnice Gdańskiej w dniach 22–26 maja 2017 roku. Najlepsze prace zostaną również zaprezentowane na wystawie w InfoBoxie w Gdyni w dniach 29.05-4.06.2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.