Śmiercionośni krwiopijcy czy niewinni tragarze?

1 Kwi

Centrum Nauki EXPERYMENT 23 kwietnia o godz. 17:00 zaprasza na ostatni przed wakacjami wykład z dowodem. W kwietniu, na początku „sezonu” wypraw do lasu, EXPERYMENT zaprosił naukowca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – dr inż. Annę Wierzbicką do podjęcia tematu, który wzbudza w nas strach. Czy rzeczywiście uzasadniony? Na to pytanie odpowiedź poznamy podczas spotkania „Kleszcze – śmiercionośni krwiopijcy czy niewinni tragarze?”.

Wiosną budzi się do życia wiele owadów i pajęczaków, które żywią się ludzką krwią.
W ostatnich latach to jednak kleszcze wywołują najwięcej strachu wśród Polaków, co często skutkuje unikaniem kontaktu z przyrodą. Te niewielkie pajęczaki wyspecjalizowały się w żerowaniu na prawie wszystkich grupach kręgowców. Atakują nas w sposób zupełnie nieodczuwalny, a zmiany klimatyczne sprawiają, że jest ich coraz więcej.

Jak możemy się bronić przed kleszczami? Jak unikać spotkania z nimi? Czy powinniśmy się bać? A może problem jest wyolbrzymiany? W trakcie wykładu goście poznają między innymi najczęstsze miejsca występowania kleszczy, sposoby na usunięcie tych małych pasożytów, a także symptomy chorób odkleszczowych, na które warto się uwrażliwić.

Po wykładzie będzie okazja do bliższego przyjrzenia się kleszczom – pod mikroskopem porównamy poszczególne stadia rozwoju kleszczy, samice z samcami oraz wielkość nienassanej i nassanej samicy.

dr inż. Anna Wierzbicka – od 2005 roku pracuje na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Finalistka konkursu FameLab Poland 2016 na najbardziej wygadanych naukowców w Polsce. Popularyzuje naukę i wiedzę prozdrowotną – współorganizuje konferencje, festyny, prelekcje. Od 2012 roku bada ekologię kleszczy. Obecnie zaangażowana jest w badania dotyczące wykorzystania zwierząt leśnych przez kleszcze oraz obecności chorób groźnych dla człowieka w ciałach zwierząt takich jak sarny, jenoty czy lisy. Niezastąpiona profesjonalistka w każdym calu. Prywatnie mistrzyni kulinarna.

Kiedy? Niedziela, 23 kwietnia 2017 r., godz. 17.00.
Gdzie? Strefa wystaw czasowych Centrum Nauki EXPERYMENT.
Czas wykładu: 45 minut.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.