„Rozsmakuj się w zdrowiu” wraz z Centrum EXPERYMENT

11 Paź

W najbliższy weekend gdyńskie Centrum EXPERYMENT, wraz z 8 europejskimi instytucjami partnerskimi pokaże, jakie twórcze i nowatorskie pomysły badawcze wdraża się w całej Europie i w Polsce dzięki Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych(ERC).

Za pomocą doświadczeń naukowych, interaktywnych gier, pokazów, spotkań i wykładów gdyńskie centrum zaprezentuje najnowsze odkrycia i fascynujące badania dotyczące ŻYWIENIA. Podczas weekendowego wydarzenia, dzięki ERC i projektowi Science Squared, EXPERYMENT zabierze wszystkich chętnych w podróż do świata nauki i najnowszych badań, które sprawiają, że więcej wiemy o tym, co, jak i dlaczego jemy.

14 I 15 PAŹDZIERNIKA, STANOWISKO W CENTRUM RIVIERA – 10:00 – 18:00
Warsztaty:
• Za pomocą interaktywnych gier edukatorzy zaprezentują starszym i młodszym uczestnikom, czym kierować się, aby utrzymać zdrową i zbilansowaną dietę.
• Na „wirtualnym talerzu” będzie można sprawdzić, jak powinien być skomponowany zdrowy posiłek.
• Każdy z odwiedzających przekona się, jak może wyglądać 300 kalorii, i czy każda ich porcja jest tak samo dla nas dobra.

Interaktywne stanowisko:
Aktywnościom w tych dniach towarzyszyć będzie podróżujące po Europie mobilne stanowisko informacyjne o projektach ERC. Dzięki niemu można obejrzeć wywiady z naukowcami i relacje z najnowszych, najważniejszych i uznanych badań poszerzających naszą wiedzę o żywieniu i zdrowiu.

pla

16 PAŹDZIERNIKA, CENTRUM NAUKI EXPERYMENT, 10:00 – 18:00
Wydarzenie specjalne – Spotkanie z naukowcem, Sala Kinowa, godz. 16:00 (wstęp bezpłatny). Dr hab. Ewelina Knapska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN opowie nie tylko o swoich dotychczasowych badaniach, lecz również o tym, jak rozwinie się jej projekt dzięki finansowaniu ERC. Ekspertka w ramach ERC Starting Grant będzie badać, jak ciało migdałowate kontroluje pozytywne i negatywne emocje przekazywane społecznie.

Interaktywne warsztaty (wstęp bezpłatny nie obejmuje zwiedzania wystawy, obowiązują zapisy; szczegółowe informacje na stronie experyment.gdynia.pl)
• „Tajemnicze E – czy na pewno wiesz, co jesz?” – podczas spotkania będzie można dowiedzieć się czym są popularne „E”, czy wszystkie są dla nas szkodliwe i uzyskane drogą przemysłową?
• „Konserwacja bez konserwantów – jak bezpiecznie przechowywać żywność?” -warsztaty skupią się na zagadnieniu znanym od wieków – czyli jak sprawić, aby jedzenie zakonserwować na jak najdłuższy czas?
• „Badanie jakości wody i gleby” – każdy z uczestników, podczas szeregu eksperymentów, będzie miał okazję dowiedzieć się, co ma wpływ na jakość wody i gleby oraz zbada najważniejsze ich parametry.
________________________________
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) wspiera twórcze i nowatorskie pomysły badawcze we wszystkich dziedzinach wiedzy. Misją ERC jest zapewnienie najwyższej jakości badań w Europie poprzez konkurencyjne finansowanie pionierskich badań oraz wsparcie pracy naukowców. Popularyzacja i poszerzenie wiedzy na europejską skalę o tychże badaniach, podkreślając jednocześnie naukowe osiągniecia oraz sukcesy ich twórców to nadrzędny cel 3,5 letniego projektu Science Squared, do którego przyłączyło się Centrum Nauki EXPERYMENT.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.