Rewolucyjny gadżet wprost z gdyńskiego startupu

28 Wrz
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Print this page

Szkodliwy smog i pył unoszący się w powietrzu to zmora dużych miast i niestety naszych czasów. Chronić przed nimi mają kolejne regulacje prawne, dotyczące emisji spalin oraz środki ochronne w postaci przeciwpyłowych masek. Z pomocą idą także wynalazki. Jeden z nich powstał właśnie w gdyńskim startupie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Najnowszy gadżet to aparat wyposażony w wymienne wkłady filtracyjne, zakładany na nos użytkownika. Filtry, z jednej strony umożliwiają swobodne oddychanie, a z drugiej stanowią barierę dla szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych (PM10 i PM,25), a także innych groźnych substancji i alergenów. Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie pyłu zawieszonego może nasilać objawy chorób płuc oraz schorzeń o podłożu alergicznym tj. astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek. Kontakt z pyłem, to również dodatkowe obciążenie dla układu krążenia i zwiększona podatność na infekcje dróg oddechowych.

Wynalazek stworzony przez gdyńskich inżynierów chroni przed przedostawaniem się do płuc i krwi niebezpiecznych substancji, zapobiegając rozwijaniu się różnych chorób i powikłań. Urządzenie może być nowym akcesorium sportowym ułatwiającym uprawianie sportów w środowisku miejskim, gdzie normy koncentracji pyłów są przekraczane wielokrotnie. Właściwości urządzenia zostały potwierdzone w tym roku przez Urząd Patentowy, który przyznał patent na gdyński wynalazek.

Ratunek dla alergików i sportowy gadżet to nie jedyna możliwe wykorzystanie wynalazku. Aparat może również służyć jako urządzenie IOT (Internet Of Things/Internet Rzeczy) do przekazywania informacji, a także do kreowania zapachów np. podczas seansów filmowych. Sterowanie kombinacjami aromatów stwarza zupełnie nowe możliwości w odbieraniu oglądanych na ekranach materiałów. To również potężny potencjał do wykorzystania przez reklamodawców. Kto bowiem oprze się czarnej, aromatycznej kawie lub gorącej, chrupiącej pizzy, gdy nie tylko je zobaczy na ekranie telewizora, ale także poczuje ich zapach?

Andervision to startup technologiczny mający siedzibę w PPNT Gdynia, który od wielu lat zajmuje się tworzeniem nowych technologii proekologicznych ułatwiających wznoszenie domów pasywnych, poprawiających stan środowiska poprzez zastosowanie innowacyjnych betonów a także systemami ochrony przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

Źródło: Informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.