REHakcja. Przyjaźń i wolontariat

14 Mar

Samotność to problem, z którym zmaga się wiele osób niepełnosprawnych, by przeciwdziałać tej formie wykluczenia Centrum Współpracy Młodzieży stworzyło projekt REHakcja – Niepełnosprawni w działaniu. Jego celem jest aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych.

Grupa gdyńskich wolontariuszy przez ponad pół roku będzie odbywała w wolnych chwilach spotkania z osobami niepełnosprawnymi. Będą to koleżeńskie wizyty w domach, ale także wspólne wyjścia do kin, teatrów czy na koncerty.– Celem projektu REHakcja jest zwiększenie udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym. W ramach naszych działań wolontariusze i osoby niepełnosprawne nawiązują nieformalne, koleżeńskie relacje. Od kwietnia do grudnia będą ze sobą spędzać czas wolny, wzajemnie się poznawać, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Zadaniem wolontariuszy– mentorów jest pokazanie osobom niepełnosprawnym, że mogą tak samo jak wszyscy inni ludzie cieszyć się życiem – opowiada Aleksandra Sadowska. Prócz spotkań indywidualnych uczestnicy projektu będą brali udział w spotkaniach integracyjnych razem ze wszystkimi zaangażowanymi osobami w tą inicjatywę.

Wolontariusze biorący udział w REHakcji są wyłącznie osobami pełnoletnimi. Cierpliwość oraz zdolności motywacyjne są jednymi z kilku pożądanych cech, jakimi powinni charakteryzować się towarzysze osób niepełnosprawnych, ale nie jedynymi.

Ważne jest to, aby zaangażowani w projekt mentorzy osób niepełnosprawnych cechowali się wysokim poziomem empatii, a także byli komunikatywni, towarzyscy i otwarci na świat. Najważniejsze jest to, by pomoc sprawiała im przyjemność. W zamian zaś otrzymują satysfakcję z obserwacji zmian zachodzących w swoich podopiecznych. Poza tym sami poszerzają grono znajomych, ponieważ w projekcie bierze udział około 20 osób niepełnosprawnych oraz kilkunastu innych wolontariuszy – mówi Aleksandra Sadowska. Charakter spotkań zależy wyłącznie od ich uczestników – są to wieczory filmowe, wieczory gier planszowych oraz wspólne wyjścia do klubów czy na koncerty.

Jak interesujące jest to wydarzenie przekonuje Paulina Janus, która zaangażowana jest w tę inicjatywę w charakterze wolontariuszki. – W ubiegłym roku byłam uczestniczką podobnego projektu, organizowanego przez Centrum Współpracy Młodzieży. Chciałam kontynuować to, co z powodzeniem wykonywałam podczas poprzedniej inicjatywy, zależało mi na nawiązaniu relacji z nowymi osobami. Prócz satysfakcji z samego udziału cieszę się, że mogę pomagać osobom niepełnosprawnym i widzieć jak się zmieniają. Ten projekt pokazuje, że osoby niepełnosprawne mogą być fajnymi kompanami, z którymi można ciekawie spędzić czas. Wzajemnie się od siebie uczymy.

Wśród najbardziej preferowanych form spędzania wolnego czasu – zarówno pośród wolontariuszy, jak i osób niepełnosprawnych – są wyjścia do kina i teatru. – Wychodzimy chętnie razem na filmy, przedstawienia czy koncerty, ale tak naprawdę robimy wszystko to, co nam przyjdzie do głowy. To są spotkania przyjacielskie, czasem siedzimy razem przy kubku kawy czy herbaty i rozmawiamy ze sobą. Nie mamy żadnych ograniczeń co do pomysłów. Centrum Współpracy Młodzieży daje nam merytoryczną wiedzę, natomiast od naszej wyobraźni zależy jak ten czas razem spędzimy – mówi Paulina Janus.

Projekt REHakcja – Niepełnosprawni w działaniu potrwa od kwietnia do grudnia bieżącego roku. Wolontariusze chcący wziąć w nim udział mogą zgłaszać się do 19 marca. Wszystkie szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie www.cwm.org.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.