Piękno podmorskiego świata w Gdyni

10 Mar

Młode rekiny marmurkowe, rybę ananas, czy rozgwiazdę żywiącą się rafą koralową można podziwiać w Akwarium Gdyńskim. Dzięki specjalnie zaprojektowanym akwariom – butom, te morskie zwierzęta są niemal na wyciągnięcie ręki.

Jednym z głównych elementów ekspozycji jest wyjątkowy rekin wobbegonga, nazywany przez pracowników pieszczotliwie Wobbim. Choć na pierwszy rzut oka wygląda bardzo łagodnie, jest w rzeczywistości prawdziwy drapieżnikiem. – To bardzo ciekawy gatunek rekina australijskiego, na co dzień żyjący przy samym dnie oceanu. Nasz okaz ma około 80 centymetrów. Wobbegongi są dość żarłoczne, potrafią zjeść ryby tej samej wielkości co one same. Rekiny te odżywiają się głównie innymi rybami, zaś dla ludzi nie stanowią niebezpieczeństwa – mówi Maciej Podgórski z Akwarium Gdyńskiego.

W sąsiedztwie wobbegonga żyją rekiny marmurkowe. Wyróżnia je podłużna budowa anatomiczna, dzięki czemu przypominają nieco znane z Bałtyku węgorze. – Rekiny marmurkowe występują wyjątkowo rzadko w warunkach naturalnych. Jednak w Akwarium udało się nam je wyhodować i rozmnożyć. Wykluły się z jajek około siedem miesięcy temu, należy dodać, że są bardzo łagodne. Nasze rekiny są niewielkie, mierzą około 30 centymetrów, największe okazy osiągają dwukrotnie większe rozmiary. Rekiny marmurkowe żywią się głównie skorupiakami – podkreśla Maciej Podgórski, który na co dzień zajmuje się tymi zwierzętami.

Ponadto w akwariach można zobaczyć także wyjątkowy okaz rozgwiazdy, która ze względu na swój wygląd zwana jest przez badaczy Koroną Cierniową. – Gatunek ten stanowi poważne zagrożenie dla raf koralowych, które są głównym składnikiem jej pożywienia. Jest to rozgwiazda niezwykle popularna, występuje na obszarze od Indii do Pacyfiku. Choć sama z siebie jest mało mobilna, to ze względu na statki, do których się przyczepia, stale pojawia się na kolejnych akwenach – opowiada Maciej Podgórski.


Wśród innych ciekawych zwierząt, które odwiedzający mogą podziwiać na ekspozycji, znajduje się niebieska langusta. W warunkach naturalnych powszechnie występuje na obszarze Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego. – W sąsiedztwie langusty znajduje się zaś inna ryba przypominająca egzotyczny owoc. Faktura tego zwierzątka wygląda niczym ananas, ale w rzeczywistości jest to niewielka istota morska. I choć przypomina ananasa jest zupełnie niejadalna ze względu na liczne kolce rogowe – zwraca uwagę Maciej Podgórski.

Za sprawą specjalnych akwariów – butów można obserwować eksponowane okazy z wielu różnych perspektyw.

Akwarium Gdyńskie do końca marca jest dostępne dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 17.00. Im bliżej lata, tym godziny otwarcia wydłużają się.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.