Oddaj krew na Forum Gdańsk

27 Lip

Już w najbliższą sobotę 28 lipca warto odwiedzić Forum Gdańsk. Na dziedzińcu przy Kunszcie Wodnym stanie specjalny krwiobus, w którym będzie można oddać krew. Akcja potrwa od godz. 9:30 do godz. 15:00, a każdy krwiodawca może liczyć na bezpłatny parking (2h) i aż osiem tabliczek czekolady.

Organizatorzy – a są nimi Forum Gdańsk i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku – zapraszają wszystkich do podzielenia się tym najwartościowszym lekiem. Wydarzenie jest organizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew – Moje życie”.

Lato to szczególnie trudny czas dla szpitali, w których często brakuje krwi. Nasilenie wakacyjnego ruchu, duża liczba wypadków, urlopy, a co za tym idzie mniej oddawanej krwi – to przyczyny deficytu tego najcenniejszego leku. Krwi nie można wyprodukować i dlatego włączamy się do kampanii na rzecz krwiodawstwa i zachęcamy do odwiedzin Forum w tę sobotę. Dla zmotoryzowanych krwiodawców przygotowaliśmy niespodziankę – dwie godziny darmowego parkingu w naszym centrum. Wystarczy z biletem parkingowym udać się do Infopunktu. Każdy, kto zdecyduje się wziąć udział w akcji, otrzyma też osiem tabliczek czekolady. Bądźmy razem w sobotę w Forum Gdańsk – zachęca Marta Grabianowska, manager marketingu z Forum Gdańsk.

Czerwona nić życia połączy krwiodawców

Akcja będzie miała charakter happeningu. Obok krwiobusu stanie namiot informacyjny, powstanie też rodzaj instalacji – prosta konstrukcja, na której powiewać będzie czerwona nitka, symbolizująca krew płynąca w żyłach.

Do nitki będą doczepione puste białe bileciki wielkości wizytówki. Wolontariusze będą zapraszać do wpisywania swojego imienia i grupy krwi na tych wizytówkach. Takie symboliczne połączenie się z czerwoną nitką stworzy wspólnotę krwiodawców – dodaje Grabianowska.

Dzieci spotkają w Forum Gdańsk puchatą czerwoną Krwinkę, maskotkę akcji, z którą będzie można zrobić sobie zdjęcie. Przez pięć i pół godziny ambulans będzie otwarty dla mieszkańców, turystów i wszystkich chętnych. Krew mogą oddawać jednocześnie cztery osoby, a wykwalifikowany personel odpowie na wszelkie wątpliwości, związane z tym, czy można zostać krwiodawcą.

Nie objadaj się, pij wodę, weź dowód

Warto przypomnieć, że krew może oddać osoba dorosła, w wieku od 18 do 60 lat, ważąca nie mniej niż 50 kg. Istnieje dość długa lista wykluczeń z krwiodawstwa, jednak większości osób to nie dotyczy. Jeśli ktoś z powodów medycznych nie może być dawcą krwi – zostanie o tym poinformowany.

Specjaliści zalecają, by tego dnia, przed oddaniem krwi, nie objadać się i najlepiej wypić około litra wody. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, a ze sobą dobry nastrój. To także okazja, by poznać swoją grupę krwi i to całkiem za darmo! Wszystko nie trwa dłużej niż 10 minut, a jednorazowo pobieranych jest 450 ml krwi. Ponownie krew można oddać dopiero po dwóch miesiącach. Przy tak małej ilości pobieranej krwi nie istnieje żadne ryzyko dla organizmu, wszystko przebiega w sterylnych warunkach, przy zachowaniu standardów medycznych.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.