Odczaruj Chiny

10 Kwi

Jaki macie obraz w głowie na dźwięk słowa Chiny? Rosnące mocarstwo, zagrożenie dla świata, degradacja środowiska, komunizm? Zapraszamy na cykliczne relacje naszych gdańskich podróżników i partnerów, którzy przy okazji rozsławiają portal my3miasto.pl w świecie.

Obraz Chin, jaki serwują nam media jest mocno jednostronny. Zarówno Polacy, jak i Chińczycy, z którymi tu rozmawiamy, realizując nasz projekt „Chiny po polsku” zgadzają się w jednym punkcie: medialny obraz Chin jest bardzo krzywdzący.

Co więc widzą Polacy mieszkający dłużej w Chinach i sami Chińczycy?

Zakazane Miasto
Zakazane Miasto

 

Problemy, z jakimi borykają się Chiny odpowiadają skali kraju, ale jest też druga strona: dynamicznie rozwijający się kraj i coraz bardziej świadome swoich praw społeczeństwo.

Osoby zwiedzające Pekin zachwycą zabytki, ogromne przestrzenie, szerokie aleje i parki pełne starszych osób wspólnie spędzających czas na grze w karty, chińskie szachy, czy ćwiczących w parkowych siłowniach pod gołym niebem.

chinyswitynia niebios-starcy grajacy w karty
Świątynia Niebios- starcy grający w karty

 

Miasto jest olbrzymie, a samym metrem, na które składa się 15 nitek, można jeździć godzinami.

Wszędzie coś się buduje – centra biznesowe, ekskluzywne galerie handlowe, nowe osiedla w centrum o kosmicznych cenach – Pekin jawi się jako nowoczesna stolica.

Park Beihai
Park Beihai

Plac Tiananmen pełen pełniących wartę żołnierzy oraz policjantów, przypomina o najnowszej, tragicznej historii. Mauzoleum z ciałem Mao Zedonga co prawda wciąż jest odwiedzane przez tłumy Chińczyków i turystów, ale jego zbrodnie nie są już za parawanem milczenia i nawet w publikacjach akademickich można znaleźć krytykę dawnego przywódcy,  tolerowaną przez partię władzy.

Zakazane Miasto - Architekci Podróży: Martyna Nowicka i Mateusz Paprocki
Zakazane Miasto – Architekci Podróży: Martyna Nowicka i Mateusz Paprocki

 

Obecnie strategia rządzących jest prosta: bogaćcie się, róbcie co chcecie tak długo, jak długo my jesteśmy przy władzy. Społeczeństwo dąży więc do szybkiego wzbogacenia się i efekty tego widać na każdym kroku. Mówi się nawet, że główną religią Chin – państwa tradycyjnie w niewielkim stopniu zainteresowanego sprawami wiary, jest obecnie pieniądz – takie stwierdzenie słyszeliśmy już z wielu ust, zarówno od Chińczyków i cudzoziemców.

Klasa średnia żyje tu bardzo dobrze, dużo większy problem jest na prowincji, gdzie panuje olbrzymia bieda i bardzo złe warunki życia – dlatego tak wiele ludzi ściąga do miast.

Niemniej jednak, jeśli spojrzeć z perspektywy ostatnich 20 lat, nie sposób nie dostrzec olbrzymiego postępu jeśli chodzi o rozwój oraz o stopę życia obywateli, a także o swobody osobiste. Blokada informacji wciąż istnieje, ale coraz więcej ludzi potrafi ją obejść i są zirytowani ciągłą cenzurą. Świadoma część społeczeństwa zaczyna przykładać wagę do ochrony środowiska naturalnego oraz zanieczyszczenia powietrza, które jest straszne. Mamy duże szczęście, że podczas naszego pobytu w Pekinie wieją silne wiatry – dzięki temu smog częściowo zniknął i niebo jest widoczne. Dzięki coraz większej świadomości obywateli władze powoli zaczynają troszczyć się o środowisko, szczególnie w większych miastach, tym bardziej że informacje o skażeniu roznoszą się mimo cenzury w mediach.

Generalnie Chiny, jakich doświadczam na miejscu są dla mnie dużo bardziej pozytywne niż myślałam. Czuję się tu swobodnie, czasami swobodniej niż na japońskich ulicach, a ludzie wydają się być otwarci i chętni do pomocy – dogadanie się na migi i przy dużej ilości uśmiechów nie jest najmniejszym problemem, nikt też mnie jeszcze nie oszukał – pewnie dlatego, że wybieram restauracje z dala od turystycznych miejsc i mam już spore doświadczenie w podróżowaniu – ale w porównaniu np. z Tajlandią zwiedza i porusza się tu świetnie. A do zwiedzania jest bardzo dużo – na sam Pekin i jego główne zabytki – Zakazane Miasto, czyli dawną siedzibę cesarzy, świątynie buddyjskie, Wielki Mur i inne miejsca obowiązkowe dla turystów – trzeba poświęcić około tygodnia. Gwarantuję, że będzie to czas spędzony aktywnie i inspirująco, a rewelacyjne chińskie jedzenie jeszcze bardziej wzmocni wrażenia, jakich dostarcza Państwo Środka.

http://www.chinypopolsku.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.