O rewolucji kwantowej i szyfrach nie do złamania

21 Lut

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie dla dorosłych w ramach SCIENCE CAFE (niedziela, 4 marca, godzina 17.00). Tym razem gościem wydarzenia będzie wybitny fizyk kwantowy prof. dr hab. Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

To już trzecie wydarzenie z cyklu SCIENCE CAFE organizowane przez Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Po spotkaniach poświęconych astronomii i historii higieny na przestrzeni wieków, tym razem EXPERYMENT zaprasza swoich gości na wykład i warsztaty poświęcone fizyce kwantowej.

Zależy nam, aby w ramach cyklu SCIENCE CAFE promować sukcesy naukowców z lokalnych uczelni, w tym Uniwersytetu Gdańskiego, z którym ściśle współpracujemy. Otwarcie na UG Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych jest wydarzeniem przełomowym w skali Polski – cieszymy się, że w trakcie marcowego SCIENCE CAFE będziemy mogli gościć dyrektora powstającego centrum, prof. Marka Żukowskiego. Słuchacze dowiedzą się o aktualnych badaniach naukowych u samego źródła. Przed profesorem stoi intrygujące wyzwanie – jak przekazać skomplikowane treści w dostatecznie prosty sposób, by nawet laik zrozumiał istotę rzeczy. Jesteśmy przekonani, że po naszym spotkaniu przybędzie entuzjastów fizyki kwantowej!– mówi Alicja Harackiewicz z Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Bądź świadkiem drugiej rewolucji kwantowej!
Środki na budowę Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych na UG udało się pozyskać w ramach konkursu na Międzynarodowe Agendy Badawcze, organizowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. To ogromny sukces trójmiejskich naukowców, z prof. Markiem Żukowskim na czele. W Gdańsku powstanie nowoczesny ośrodek, w którym prowadzone będą badania na światowym poziomie, z udziałem zarówno polskich, jak i zagranicznych naukowców. O tym, czym dokładnie będzie zajmować się centrum, ale też m.in. o tworzeniu szyfrów nie do złamania, jako koronnym zastosowaniu teorii kwantowej informacji np. w bankowości, opowie uczestnikom spotkania prof. Marek Żukowski.

Czy Einstein miał rację?
„Bóg nie gra w kości” – miał powiedzieć Albert Einstein tłumacząc, że prawa rządzące najmniejszymi, elementarnymi cząstkami powinny być przyczynowe, a nie losowe. Czy miał rację? W trakcie warsztatów edukatorzy EXPERYMENTU oraz studenci Uniwersytetu Gdańskiego udowodnią za pomocą interferometru, że istnieje zjawisko losowości. Z kolei odtwarzając dwa eksperymenty wielkich naukowców Younga i Einsteina, uczestnicy warsztatów przekonają się o dwoistej naturze światła, które w zależności od doświadczenia raz zachowuje się jak fala, a raz jak cząstka. Dzięki temu możemy m.in. obserwować tęczę na niebie lub zasilać urządzenia przy pomocy ogniw słonecznych.

SCIENCE CAFE – wykład i warsztaty dla dorosłych
Niedziela, 4 marca
Godzina 17.00 – 19
Bilety w cenie 12 zł* do nabycia od 20 lutego w kasach EXPERYMENTU oraz na stronie internetowej.
*dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach EXPERYMENTU oraz na stronie internetowej bilety.experyment.gdynia.pl. Prosimy o zabranie ze sobą Kart Gdynia Senior Plus w dniu wydarzenia do wglądu dla pracowników EXPERYMENTU.
Liczba miejsc ograniczona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.