Noc Naukowców, czyli prawdziwy KOSMOS w Experymencie!

22 Wrz

Wystawa Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni na co dzień zamykana jest, kiedy Księżyc nie zdąży jeszcze na dobre wspiąć się i pojawić nad naszymi głowami. Ale jest taki szczególny dzień w roku, kiedy to właśnie nocą będziemy mogli zanurzyć się w EXPERYMENCIE w naukowe dociekania. Tak jak wielu badaczy, 26 września oddamy się tematowi zgłębiania naukowych dziedzin po zmroku, nocą – wtedy, kiedy na niejednego spływa „kosmiczna” wena!

Ta specjalna okazja to oczywiście Europejska Noc Naukowców, którą świętować będziemy w Gdyni 26 września. Tego wieczora, w godzinach od 20:00 do 24:00, Centrum Naukowe EXPERYMENT zamieni się w miejsce, gdzie królować będzie wszechświat. Oprócz zwiedzania wystawy w wyjątkowej, nocnej oprawie, dla gości przygotowano szereg dodatkowych aktywności, które orbitować będą wokół kosmicznych zagadnień. A wszystko to w specjalnej cenie – koszt biletu wstępu to 12 zł, bez względu na wiek.

ZIEMIA KONTRA WSZECHŚWIAT

Wieczorne spotkanie z nauką otworzy specjalny spacer po wystawie ścieżką Ziemia kontra Wszechświat poprowadzony przez Edukatorów EXPERYMENTU. Podczas jego trwania rozwikłanych zostanie wiele nurtujących zagadek, np. czy nasz głos będzie słyszalny w kosmosie i jak powstają czarne dziury. Będzie również o podboju kosmosu przez człowieka, życiu na stacjach kosmicznych i o tym, jak przygotowuje się ciało astronauty na podróże po Wszechświecie.

O 21:00 rozpocznie się Kosmiczne Science Show. Podczas pokazu odwiedzający poznają dwóch naukowcach próbujących wyjaśnić zagadki Wszechświata w swoim laboratorium. Przy pomocy doświadczeń fizycznych i chemicznych opowiedzą o gwiazdach, chłodzie panującym w kosmosie i grawitacji.

W POŚCIGU ZA KOMETĄ

Dzięki warsztatom astronomicznym rządni wiedzy zgłębią taniki powstania Układu Słonecznego i dowiedzą się, z jakich obiektów się składa. Wspólnie z animatorami obejrzą mapy nocnego nieba, rozpoznając na nich ciała niebieskie i gwiazdozbiory.

Dużo uwagi edukatorzy poświęcą także projektowi Rosetta, czyli wyjątkowej misji, która rozpoczęła się w 2004 roku. Satelita o nazwie Rosetta wraz z lądownikiem o imieniu Philae od 10 już lat uczestniczy w fascynującej kosmicznej pogoni za jedną z najstarszych i najbardziej oddalonych komet w Układzie Słonecznym. Pionierskie lądowanie łazika na komecie odbyło się z sukcesem w sierpniu tego roku, a zebrane podczas tej misji materiały mogą okazać się przełomowe. Jedna z teorii głosi bowiem, że to właśnie na powierzchni najstarszych komet przybyło na Ziemię życie.

Warsztaty przeznaczone są dla nieco starszych odbiorców. Dla młodszych uczestników przygotowane zostaną książeczki z zadaniami i kolorowankami.

WSZECHŚWIAT W PIGUŁCE

O to, aby każdy uczestnik Nocy Naukowców wyszedł z niej z głową pełną ciekawostek na temat kosmosu zadba również dr Wiesław Laskowski podczas wykładu pt. Wszechświat w pigułce. Odwiedzający prześledzą jak wyglądał Wszechświat od narodzin do dnia dzisiejszego. Zagłębią się w sekrety życia gwiazd, podpatrzą jak wyglądają dzisiaj i będą… przewidywać dla nich przyszłość.
Dodatkowo, na wystawie dowiecie się jak zbudowany jest teleskop i jak można wykorzystać druk 3D w podboju kosmosu. Te i wiele innych kosmicznych ciekawostek już 26 września!

kosmos

SZCZEGÓŁOWY PLAN WIECZORU

20:00 – Rozpoczęcie Nocy Naukowców
20:15 – „Ziemia kontra Wszechświat” – spacer z Edukatorami
21:00 – Kosmiczne Science Show
21:30 – Warsztaty astronomiczne „Ścigając ciała niebieskie”
22:15 – „Ziemia kontra Wszechświat” – spacer z Edukatorami
22:30 – Wykład „Wszechświat w pigułce”
22:30 – Warsztaty astronomiczne „Ścigając ciała niebieskie”

Bilety do nabycia w kasach EXPERYMENTU w dniu wydarzenia lub on-line (od 19.09).

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.