„Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka” – czyli zróbmy książkom dobry PR

8 Cze

Co zrobić, żeby zachęcić Polaków do częstszego czytania książek i poprawić niekorzystne statystyki czytelnictwa? Recepta jest prosta – stworzyć nowy wizerunek książki.

Wciąż pamiętamy o przeprowadzonych w 2010 roku badaniach Biblioteki Narodowej, które wykazały, że aż 56 proc. Polaków nie sięgnęło przez rok po żadną książkę. 25 proc. spośród nieczytających respondentów to osoby z wyższym wykształceniem. Dla porównania u naszych sąsiadów, Czechów, nie czytało wówczas 17 proc. ankietowanych.

Oczywiste jest, że spadek czytelnictwa wpływa na działalność bibliotek. Z raportu GUS o działalności instytucji kultury w Polsce wynika, że w 2011 roku funkcjonowało 8290 bibliotek publicznych. Jednak każdego roku ich liczba spada. W 2010 roku zamknięto 50 placówek bibliotecznych, w 2011 roku zlikwidowano kolejne 52. Ale mimo to w 2011 roku liczba wydawanych tytułów od 2005 roku wzrosła o ponad 11 tys.

Lekarstwem na mało optymistyczne prognozy czytelnictwa mają być coraz częściej podejmowane akcje, których celem jest nie tylko propagowanie czytania, ale i zmiana wizerunku książki.

Dlaczego nie czytamy? Z lenistwa, powodów finansowych, braku czasu, czy przewagi nośników audiowizualnych i elektronicznych nad papierową książką? A może dlatego, że wielu z nas z czytaniem nie ma dobrych skojarzeń? Ci, którzy biblioteki i księgarnie omijają szerokim łukiem i nigdy nie wyrobili w sobie nawyku czytania, być może wciąż myślami tkwią w znienawidzonych lekturach szkolnych?

Według słownika symboli W. Kopalińskiego książka jest symbolem „całości Wszechświata, dociekania prawdy, uczoności, nauk, nauczyciela, wiedzy transcendentalnej, wiedzy tajemnej, mądrości […]”. Współcześnie dla ludzi młodych nie brzmi zachęcająco? Właśnie dlatego inicjatorzy akcji społecznych próbują zmienić obraz książki, wykorzystując do tego hasła takie jak: spotkania towarzyskie, spędzanie czasu w kawiarni, a nawet… seks.

Jedną z najbardziej zauważalnych, szczególnie dla użytkowników Facebooka, inicjatywą jest idea „Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka”. Akcja zgromadziła na swoim fanpage’u ponad 30 tys. zwolenników. „Czytanie nie jest nudne! Wiadomo, wszystko co kojarzy się z seksem, sprzedaje się dużo lepiej. Niezależnie od tego, czy jest to nowy odkurzacz, czy bardziej owocowy jogurt. Dlatego Qlub Xsiążkowy odważnie łączy to co najbardziej intymne – seks – z tym co można robić nawet w komunikacji miejskiej – czytaniem” – pisała w komentarzu Dorota Szymborska.

Organizatorzy – Qlub Xsiążkowy – zachęcają czytelników do przesyłania swoich fotografii z książkami. Sam klub wydał kalendarz i przygotował wernisaż z fotografiami tych, którzy podpisali się pod akcją, m.in.: Anny Laszuk, Jacka Dehnela, Sylwi Chutnik.

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się także akcje wymiany książek „book change”. Takie wydarzenie miało ostatnio miejsce w Trójmieście 21 lipca w Cafe Szafa. Zasady spotkania są proste: każdy może wybrać sobie od innych uczestników zabawy tyle dowolnych książek, ile sam przyniósł. Minimalnie można przyjść z jedną książką. Mile widziane są wszystkie tytuły oprócz tych spoza tzw. listy książek zakazanych, do których należą m.in. nieaktualne już książki (np. testy na prawo jazdy z 1996 roku), a także mało atrakcyjne poradniki czy mapy. Podczas takich akcji znajdziemy zarówno mniej popularne tytuły, jak i bestsellery oraz nowości książkowe.

Coraz więcej promujących czytanie inicjatyw powstaje w kurortach nadmorskich. To przecież plaże są świetnym miejscem, żeby nadrobić zaległości książkowe. A to wszystko w sprzyjających warunkach odpoczynku i relaksu. Regały z książkami czekają na letników przy plaży miejskiej w Gdyni w weekendy w godzinach 12.00-20.00 oraz w kawiarni F. Minga. Książki po okazyjnej cenie kupimy też przed wejściem na plażę w Jelitkowie.

Na mapie Trójmiasta pojawiają się też miejsca, gdzie przy dobrej kawie można poczytać książkę, wybierając spośród naprawdę imponującego zbioru różnorodnej literatury. W Trójmieście doczekaliśmy się otwarcia kilku kawiarni literackich. Już wkrótce opublikujemy dla Was ranking najlepszych takich księgarni z ich szczegółowymi opisami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.