Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki

4 Lis

Co łączy Centrum Nauki EXPERYMENT, ONZ i zachmurzenie? Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki, który po raz pierwszy będzie obchodzony 10 listopada. W Gdyni Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki można świętować w Centrum Nauki EXPERYMENT.

Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki. Ich działalność to nie tylko interaktywne wystawy, warsztaty czy pokazy, lecz także zachęcanie do kreatywnego myślenia, odpowiedzialności oraz zaangażowania w dialog na temat globalnych problemów. Powołany przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki świadczy o tym, że środowisko to jest doceniane w skali światowej.

Polskie centra nauki, choć istnieją o wiele krócej, bardzo szybko się rozwijają i świadomie wpisują w światowy nurt. W 2013 r. powstało Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN, w którego skład dziś wchodzi 36 instytucji. Dzielą się dobrymi praktykami, współpracują programowo, realizują wspólne projekty, promują naukę i wzbogacają środowisko edukacji. Już w zeszłym roku zorganizowały ogólnopolski SPiN Day, który teraz odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki.

Na gości centrum oprócz stałej interaktywnej wystawy czeka wystawa czasowa „Poruszyć wyobraźnię” i niesamowita maszyna Goldberga. Wielkoskalowe stanowisko wymaga zbudowania maksymalnie skomplikowanego i intrygującego toru z przeszkodami, którego konstrukcja uczy nie tylko praw fizyki, ale i współpracy.

Ponadto, w godzinach 11.00 – 17.00 zespół edukatorów przygotował specjalne interakcje dla gości, takie jak mini warsztaty, zabawy z nauką czy pokazy edukatorskie, prowadzone z pomysłem i prostotą. Na przykładzie koła żyroskopowego będzie można poznać zasadę zachowania momentu pędu, a dzięki pokazom „wstających” bączków dowiedzieć się, jak sprytnie zminimalizować tarcie. Edukatorzy wyjaśnią zjawisko ruchu precesyjnego na przykładzie bączka wprawianego w ruch obrotowy, wskażą co wpływa na prędkość ruchu przedmiotu poruszającego się na równi pochyłej oraz zaprezentują jak łatwo zbudować maszyny proste.

Dla małych i dużych majsterkowiczów zostanie przygotowana specjalna strefa konstruktorska „Zrób to sam”, gdzie każdy bez względu na wiek będzie mógł stworzyć urządzenia prezentujące podstawowe prawa fizyki, takie jak zasada zachowania energii czy zagadnienie środka ciężkości. Każdy z gości będzie miał również okazję stworzyć mechanizm w pudełku i sprawdzić, jak właściwie kręcą się pozytywki.

Wspólnym elementem, który zobaczymy we wszystkich miejscowościach, jest prezentacja wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur – Wyzwanie chmur, przeprowadzonego w październiku tego roku. Na dużym ekranie goście zobaczą wielowarstwową animację zachmurzenia na świecie, przygotowaną przez NASA w ramach projektu Globe Observer. Takie przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby osób, żyjących w bardzo różnych geograficznie miejscach. Te przykłady pokazują, że niektóre ważne cele mogą być realizowane tylko w wyniku współpracy wielu podmiotów, a działania lokalne mogą mieć globalne znaczenie.

Ponadto goście wszystkich instytucji biorących udział w Spin Day będą mogli sfotografować się z „chmurkami” promującymi ideę edukacji pozaformalnej.

Wszystkie atrakcje w ramach biletu wstępu na wystawę.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.