Lato w mieście

10 Lip

Jak stworzyć własny ogródek skalny? Jakie rośliny hodować na balkonie, a jakie w domu? Czy można zrobić pnącze z liści origami? Jakie ptaki zamieszkują miejskie skwery i place? Jak poradzić sobie z rowerowymi usterkami na trasie? Odpowiedzi na te pytania znajdą uczestnicy i uczestniczki pikniku miejskiego IKM, który odbędzie się 14 lipca w godz. 11.00-18.00 na Targu Rakowym 11.

Pierwszy z cyklu trzech letnich pikników miejskich z IKM poświęcony jest miejskiej roślinności, zwierzętom mieszkającym w mieście oraz przyjaznemu naturze, zdrowemu stylowi życia. To okazja do spędzenia czasu podczas warsztatów i zabaw czy przy wspólnym jedzeniu, podczas późnego śniadania na słodko i słono przygotowanego przez Kolektyw Samo Dobro, Asię Stachowiak, Buzz Cafe i Składak.

Piknik miejski – Targ Węglowy – 2014 r.

W przypadku deszczu piknik (śniadanie, większość warsztatów i aktywności) zostanie przeniesiony do siedziby IKM przy ulicy Długi Targ 39/40. Informacja zostania zamieszczona 14 lipca do godz. 9.00 na: www.ikm.gda.pl/piknikmiejski oraz w wydarzeniu na Facebooku. 

Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy Pikniku?

Zapraszamy do akcji sitodruk na żywo – mówi Marta Kwiatek z Kwiaciarni Grafiki. – Weźcie ze sobą jasne koszulki i torby, na których samodzielnie lub przy pomocy Kwiaciarni Grafiki nadrukujecie sitem przygotowane roślinne wzory. Sito idealnie nadaje się do odświeżenia ciucha, który wydawał się już zużyty – dodaje.

Dla dzieci do lat 8 przygotowano m.in. warsztaty projektowania gry planszowej. – Uczestnicy zajęć będą tworzyć plansze, rozmieszczać na nich pola i planować trasę, po której będą poruszać się pionki podczas rozgrywki. Tematem przewodnim planszówek są zwierzęta, które możemy spotkać w naszym mieście. Dowiedzą się co zrobić, gdy spotkają w mieście dzika i czym należy karmić kaczki w parku – mówi Sylwia Chmielewska, która poprowadzi warsztaty.

Najwięcej aktywności podczas pikniku związanych jest z hodowaniem roślin domowych i ogrodowych. Paulina Urbańska z Ruta Urban Garden zaprasza wszystkich chętnych do samodzielnego stworzenia mini ogródka skalnego, który można będzie wziąć ze sobą do domu. O tym, jakie rośliny antysmogowe możemy posadzić w domu opowie Ewa Wójtowicz z Roślinnego Patrolu, a zielone pnącza zdobiące altany i ściany z liści origami „wyhoduje” razem z uczestnikami Joanna Paniec – Ogrodniczka Miejska.

Miasto stało się także domem dla tysięcy ptaków. Niektóre są tu z nami tak długo, że nie potrafią żyć gdzie indziej, inne dopiero przybyły, by spróbować życia w tym nietypowym środowisku. Co o nich wiemy? Jak wyglądają wzajemne relacje ptaków i ludzi w miastach? Jak pomagać ptakom w odpowiedni sposób? Na te pytania odpowie, w pogadance zatytułowanej „Miasta pełne ptaków”, Jakub Typiak – pasjonat i miłośnik ptaków, ornitolog pracujący na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Warsztaty – Targ Węglowy – 2014 r. /fot. Bogna Kociumbas

To nie wszystko! Pełen program pikniku: www.ikm.gda.pl/piknikmiejski.

Piknik to także pretekst do rozmowy o nowych działaniach IKM w Kunszcie Wodnym. Przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku będzie zaaranżowana meblami miejskimi przez Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przy współpracy z Grupą GDYBY.

 

Harmonogram pikników miejskich IKM

14 lipca, godz. 11.00–18.00

Piknik poświęcony miejskiej roślinności, zwierzętom mieszkającym w mieście oraz przyjaznemu naturze, zdrowemu stylowi życia.

11 sierpnia, godz. 11.00–18.00

Piknik dotyczący miejskiej architektury, projektowania oraz sztuki w mieście.

1 września, godz. 11.00–18.00

Piknik literacki współorganizowany z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku skupiony na literaturze dla dzieci i młodzieży.

Źródło: Informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.