Las pełen dźwięków

15 Maj

1 czerwca Bałtycka Agencja Artystyczna BART zaprasza do Opery Leśnej na audycję muzyczną „Pory roku” w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Koncert startuje o godzinie 10.00. 

Program „Pory roku” bazuje na twórczości Antonio Vivaldiego. Dzieci poznają muzykę ilustracyjną, inaczej nazwyaną onomatopeiczną (np. ptaszki, burza, grzmoty i błyskawice, wiatr, ucieczka zwierzyny). Za oprawę muzyczną odpowiadać będzie chór Polskiej Filharmonia Kameralna Sopot pod prowadzeniem Honoraty Glaza Gulgowskiej i Eweliny Boesche Kopczyńskiej. Dyrygent: Ariel Ludwiczak.

Audycje muzyczne w Operze Leśnej są skierowane do najmłodszych słuchaczy. Ich założeniem jest kształcenie, umuzykalnianie, uwrażliwianie i kształtowanie gustów muzycznych dzieci oraz wychowywanie przyszłych melomanów do odbioru kultury muzycznej. Cele audycji realizowane są poprzez śpiew, grę na instrumentach, ruch, elementy tworzenia, ale głównie – poprzez słuchanie muzyki.

Spotkania adresowane są do najmłodszych odbiorców – dzieci od 3 do 10 lat – a więc do przedszkolaków i uczniów początkowych klas szkoły podstawowej. Dobór słuchaczy jest przemyślany i zasadny, gdyż właśnie wczesne lata decydują o późniejszych zainteresowaniach i zamiłowaniu do muzyki oraz tworzą bagaż doświadczeń na całe życie.

Umuzykalnianie i rozwijanie zainteresowań muzycznych u dzieci odbywa się poprzez prezentację utworów muzycznych polskich i zagranicznych kompozytorów, zapoznawanie z brzmieniem i budową instrumentów, naukę i śpiew piosenek, realizację prostych układów rytmicznych i improwizację ruchową do muzyki. Naczelnym zadaniem audycji jest wzbogacanie doświadczeń słuchowych dzieci, dlatego są one projektowane z wykorzystaniem metod umuzykalniania uznanych autorytetów, takich jak: Zoltan Kodaly, Carl Orff, Emil Jaques-Dalcroze.

Autorzy koncertów wykorzystują również metodę „aktywnego słuchania muzyki”, polegającą na włączaniu do prezentowanych utworów elementów ruchu, form fabularyzacji, a także gry na instrumentach i melorecytacji. Oprócz doznań czysto muzycznych dzieciom przekazywane są wiadomości o muzyce i kulturze muzycznej. Zdobywana wiedza poparta doświadczeniem, jakim jest słuchanie i odtwarzanie muzyki, staje się źródłem rozwoju intelektualnego oraz rozbudzania zainteresowań estetycznych.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach Opery Leśnej w Sopocie. Liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje: tel. 58 555 84 53 lub drogą e-mailową na adres: hjasiewicz@bart.sopot.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.