Gdańszczanie najbardziej zadowolonymi rowerzystami w kraju

27 Paź

Gdańsk nie od dziś znany jest jako raj dla rowerzystów. Długość tras rowerowych w mieście wynosi ponad 600 kilometrów, co stawia gdańską sieć rowerową wśród najbardziej rozbudowanych w Polsce. Efekty? Tak zadowolonych cyklistów trudno znaleźć gdziekolwiek w Polsce, co potwierdza ogólnopolskie badanie rowerzystów Fundacji Allegro All For Planet.

Dobra passa gdańskich rowerzystów trwa od kilku lat. Aż 97% z nich (co stanowi najwyższy wynik w Polsce) pozytywnie ocenia zmiany w infrastrukturze rowerowej, które zaszły w Gdańsku w ciągu ostatnich pięciu lat. Gdańszczanie chwalą m.in. jakość nawierzchni dróg, sygnalizację świetlną oraz oznakowania. Obok mieszkańców Wrocławia, Torunia i Rzeszowa są rowerzystami najbardziej usatysfakcjonowanymi długością tras i ścieżek rowerowych w swoim mieście.

Długie ścieżki, długie przejazdy
Zadowolenie Gdańszczan z warunków jazdy, które oferuje im miasto ma odzwierciedlenie
w liczbie aktywnych rowerzystów. Aż 78% spośród wszystkich cyklistów w mieście korzysta z roweru codziennie lub kilka razy w tygodniu. Średnio tygodniowo przejeżdżają oni w okresie wiosenno-letnim 64 km. To więcej, niż średnia dla całego kraju, która wynosi 60,4 km.
Aż 61% rowerzystów w Gdańsku korzysta z roweru w codziennym poruszaniu się po mieście. Często to właśnie jednoślad staje się dla nich podstawowym środkiem transportu – dojeżdżają w ten sposób do pracy, na uczelnię czy na zakupy. 18% cyklistów deklaruje, że korzysta z roweru przede wszystkim rekreacyjnie. Oni również wsiadają jednak na rower co najmniej kilka razy w tygodniu.

W Gdańsku nie kradną
67% ankietowanych rowerzystów przyznało, że czuje się bezpiecznie na drogach Gdańska. Wpływana to również mały odsetek kradzieży rowerów i akcesoriów rowerowych. Miasto wyróżnia się tu pozytywnie na tle całego kraju. Choć 27% gdańskich rowerzystów zaznaczyło w ankiecie Fundacji, że obawia się kradzieży w swojej okolicy, faktycznie tylko 6% z nich zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku padło jej ofiarą. W porównaniu do Łodzi (11%) i Zielonej Góry, gdzie 13% rowerzystów przyznało, iż straciło w wyniku kradzieży rower lub akcesoria, Gdańszczanie śpią spokojnie.

Wielu rowerzystów na ulicach to jednak większy ruch na drodze i więcej zagrożeń. Choć generalnie cykliści z Gdańska czują się bezpiecznie, w mieście nie brakuje kolizji z ich udziałem.

Rowerzyści z największych miast Polski zdecydowanie częściej niż pozostali rowerzyści są uczestnikami wypadków i kolizji z udziałem rowerów. W Gdańsku odsetek osób, które przyznały, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy brały udział w wypadku, wynosi 17%. Ponadto w ciągu roku gdańscy cykliści obserwują na drodze średnio 3,7 niebezpiecznych sytuacji spowodowanych przez rowerzystów i 4,9, których sprawcami są kierowcy samochodów – mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy na drodze deklaruje 48% rowerzystów z Gdańska.

Raport Rowerowa Polska
Raport Rowerowa Polska

Największe w Polsce badanie rowerzystów
W trakcie trwania kampanii „Kręć Kilometry” Fundacja Allegro All For Planet przepytała o stan infrastruktury rowerowej w miastach ponad 25 tysięcy aktywnych rowerzystów z całej Polski. W ten sposób powstał największy w Polsce raport obrazujący kulturę rowerową polskich miast. – Wyniki badań naszego raportu to pierwsze tak kompleksowe spojrzenie na Polskę rowerową. Z raportu wyraźnie wynika, że choć stan infrastruktury rowerowej poprawia się, wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Rowerzyści zdradzili, czy czują się bezpiecznie na drogach swoich miast i czego im brakuje, by swobodnie poruszać się jednośladem po swojej okolicy – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Fundacja Allegro All For Planet już od pięciu lat w ramach kampanii „Kręć Kilometry” stawia w polskich miastach stojaki rowerowe. Dotąd w ponad 150 miastach postawiła ponad 1000 stojaków. Tegoroczna akcja „Kręć Kilometry” to kolejnych 300 stojaków dla 20 miast, których mieszkańcy przejechali w trakcie trwania kampanii najwięcej kilometrów. W tym roku na pierwszym miejscu podium stanęli mieszkańcy Warszawy, a zaraz za nimi – z Poznania oraz Pabianic.

Pełen raport „Rowerowa Polska” z największego w kraju badania rowerzystów przeprowadzonego przez Fundację Allegro All For Planet dostępny jest na stronie: rowerowa-polska.pl/.

Fot.tyt.: Raport Rowerowa Polska.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.