Gdańsk solidarnie z ofiarami wojny

4 Kwi

Ruszyła Kampania „Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny”, która ma na celu uwrażliwienie mieszkańców na potrzeby tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Od dzisiaj gdańszczanie i gdańszczanki będą mogli pomóc tym, którzy doświadczają skutków działań wojennych. W ramach rozpoczętej kampanii będzie można wybrać jedną z trzech organizacji pozarządowych i za jej pośrednictwem zaangażować się w pomoc.

Naszymi działaniami chcemy pokazać, że Gdańsk, miasto wolności i solidarności, jest miastem ludzi otwartych na potrzeby innych, tych, którzy naszej pomocy potrzebują – mówi prezydent Paweł Adamowicz. – Zaprosiliśmy do projektu organizacje, które od wielu lat pomagają ofiarom wojny i uchodźcom nie tylko w Gdańsku, ale też w Polsce i za granicą: Polską Akcję Humanitarną, Fundację Ocalenie, Centrum Wspierania Imigrantek i Imigrantów. Naszą akcją chcemy zachęcać do finansowego i rzeczowego wsparcia organizacji humanitarnych i pozarządowych pomagających ofiarom działań wojennych, a także przybliżyć tę tematykę mieszkańcom Gdańska – dodaje prezydent.

Miejską akcję pomocy ofiarom wojny wspiera Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

Polskie społeczeństwo jest już zmęczone strachem przed uchodźcami. Widzimy zmianę jaka w ostatnim czasie dokonała się w Polakach. Takie akcje jak ta, mają olbrzymie znaczenie, bo społeczeństwo polskie chce się angażować w pomoc. Ruch oddolny wychodzący z miast takich jak Gdańsk jest bardzo ważny, to on pokazuje kierunek działań – mówił Rafał Kostrzyński, rzecznik UNHCR Biuro Wysokiego Komisarza OZN ds. Uchodźców w Polsce.

Jak pomagać?
Na stronie www.gdansk.pl/dla-ofiar-wojny zamieszczono informacje na temat sytuacji uchodźców na świecie, w Polsce i w Gdańsku, a także przedstawiono trzy możliwości zaangażowania się w pomoc.

Polska Akcja Humanitarna działa bezpośrednio w ogarniętym wojną kraju. Pracownicy misji PAH w Syrii dostarczają wodę pitną, paczki żywnościowe, środki higieniczne i środki czystości, namioty oraz leki, remontują systemy wodne, łazienki i toalety w szkołach, a ponadto pomagają w wielu innych aspektach codziennego życia. Możesz wspomóc PAH, wpłacając darowiznę na konto 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 (tytułem: Syria) lub online na stronie PAH cel: SOS Syria).


Fundacja Ocalenie wspiera pomoc mieszkaniową i integracyjną dla uchodźców prowadzoną na terenie Polski. Program realizowany przez Fundację jest odpowiedzią na podstawowe problemy w zakresie integracji uchodźców w naszym kraju, takie jak trudności w kontaktach z instytucjami (np. załatwianie spraw urzędowych), nieznajomość języka polskiego czy problem ze znalezieniem mieszkania. Możesz wesprzeć FO, wpłacając darowiznę tytułem „Witaj” na konto 11 1750 0009 0000 0000 2156 6004.

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku prowadzi działania w naszym mieście. Koncentruje swoje działania na rzecz integracji uchodźców oraz przeciwdziałania dyskryminacji przez organizację kursów języka polskiego, udzielanie porad prawnych i zawodowych oraz wsparcie w sprawach administracyjnych i mieszkaniowych. Możesz wspomóc te działania, wpłacając darowiznę na konto 44 2490 0005 0000 4600 4162 5341. Jeśli wpłacisz 30 zł, kwota ta zostanie przeznaczona na pomoc medyczną lub rzeczową; wpłacając 50 zł, finansujesz pomoc prawną; za 90 zł fundujesz 3-miesięczny kurs języka polskiego.

Kampanię charytatywną, wspierają działania promocyjne na ulicach miasta: citylighty oraz plakaty w komunikacji miejskiej. Dodatkowo w spotach reklamowych emitowanych w Radiu Gdańsk można usłyszeć Majeda Tinawi, który zwraca się z prośbą o pomoc dla ofiar wojny. Majed Tinawi jest Syryjczykiem, który w swoim kraju ma przyjaciół i rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.