Bociany z ZOO dostaną obrączki

21 Cze

Gdzie lecą gdańskie bociany? Dowiemy się jesienią. Jednak już jutro młode boćki z gniazda w oliwskim ZOO zostaną zaobrączkowane, by móc śledzić trasy ich wędrówek. Obrączkowanie w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbędzie się po raz trzeci. Zbiórka jutro, 22 czerwca o godz. 7.30 przed budynkiem administracji. Chętni obowiązkowo powinni być uzbrojeni w cierpliwość!

Bociany w Gdańskim ZOO obrączkowano pierwszy raz w 2014 roku. Wtedy szczęśliwie opuściły gniazdo 3 młode ptaki, odlatując do Afryki na swoją pierwszą wyprawę. Kolejne obrączkowanie odbyło się w zeszłym roku. Zaobrączkowano wtedy również drugą parę, która zagnieździła się w okolicy lwiej rezydencji. Łącznie w obu gniazdach obrączki założono sześciu młodym boćkom.

W tym roku obrączkowanie ograniczy się do jednego gniazda, ponieważ tylko ptaki zajmujące siedlisko na dachu budynku administracji zdecydowały się na lęgi. Prawdopodobnie zaobrączkowane zostaną 4 pisklęta, nie mniej, ale może więcej?

Proces obrączkowania to duża odpowiedzialność i wiele wysiłku. Należy dostać się do wysoko położonego gniazda, bezpiecznie przetransportować pisklęta do miejsca obrączkowania – na ziemię, następnie założyć znaczniki i pobrać niezbędne pomiary, a na koniec zwrócić maluchy rodzicom – tłumaczy Sabina Kaszak z gdańskiego ZOO, która jutro będzie obrączkować bociany. – Szczęśliwie młode bociany są dosyć tolerancyjne i zgadzają się na te czynności bez protestów, leżąc potulnie przez cały czas wykonywania przy nich czynności związanych z obrączkowaniem – dodaje.

Dlaczego obrączkujemy bociany?
Obrączkowanie służy zdobywaniu wiedzy na temat tych majestatycznych sezonowych wędrowców. Dzięki znacznikom mamy szansę dowiedzieć się dokąd odlatują, jakie trasy wędrówki wybierają, czy wracają, czy są stałe w uczuciach, jak długo żyją i wiele, wiele więcej Mamy wciąż nadzieję, że boćki z Gdańskiego ZOO zostaną kiedyś zaobserwowane, a informacja o nich dotrze do Stacji Ornitologicznej .

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.