Z Anetą Szyłak o zbieraniu rzeczy

18 Sty

Kolekcjonowanie to hobby, pasja, dla niektórych także praca. Czym różni się budowanie kolekcji prywatnej od instytucjonalnej? Czy w ogóle można to porównać? W cyklu koLEKCJE z Anetą Szyłak, gdańską kuratorką, pełnomocniczką ds. powstania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku, a prywatnie kolekcjonerką polskiego designu lat 60., porozmawia Kora Kowalska, właścicielka od rzeczy skład. Spotkanie odbędzie się 25 stycznia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

O niezwykłym połączeniu hobby i pracy Aneta Szyłak opowiada w wywiadzie dla serwisu www.patyna.pl:  W moim domu jest dużo współczesnej sztuki. Nie kolekcjonuję jej tak jak wzornictwa, jej obecność to dokument współpracy i przyjaźni z artystami. Harmonogram artystycznych fascynacji i decyzji. Teraz żyje w harmonii z przedmiotami użytkowymi, budując pewien rodzaj nastroju niemożliwy do osiągnięcia w muzeum i galerii. Jest częścią nie tylko mojej pracy ale też życia. W każdym dziele kryje się jakaś historia, którą znam inaczej, niż widz na wystawie. W pewnym sensie ich autorzy zawsze są ze mną.

KoLEKCJE. Zbieram rzeczy – rozmowa z Anetą Szyłak. Prowadzenie: Kora Kowalska (od rzeczy skład).
Data: 25 stycznia, godz. 18.00
Miejsce: w Instytucie Kultury Miejskiej
Wstęp wolny
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/2252474231444938/.

From unsplash by Christelle-Bourgeois

Aneta Szyłak jest kuratorką wystaw mieszkającą w Gdańsku. Obecnie powierzono jej założenie Muzeum Sztuki Współczesnej na terenach postoczniowych w ramach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Indywidualnie i w zespołach przygotowała szereg międzynarodowych wystaw w Polsce i za granicą, miedzy innymi, Nowym Jorku, Berlinie, Helsinkach, Wiedniu i Londynie. Jest prezeską Fundacji Alternativa organizującej Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa i byłą dyrektorką-założycielką takich instytucji jak Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czy Instytut Sztuki Wyspa. Jej praca doktorska przygotowywana na Goldsmiths w Londynie poświęcona jest praktykom kuratorskim w Stoczni Gdańskiej.

koLEKCJE to cykl spotkań, wykładów i warsztatów dla osób, których hobby to kolekcjonowanie lub po prostu zamiłowanie do przedmiotów vintage i antyków. Prywatne kolekcje to często wybitne zbiory, w których znajdują się prawdziwe rarytasy. Uważamy, że osobom które o nie dbają należy się też wsparcie i docenienie ich działań. Wyszukiwanie, kupowanie, pozyskiwanie, katalogowanie, przechowywanie – to praca, którą wykonują. Posiadają ogromną ekspercką wiedzę w ramach konkretnych tematów – np. ceramiki lat 60-tych, fotografii, przedwojennych zabawek lub filmów klasy B. Dzięki swojemu zapałowi i pasji stają się ekspertami. To także jest kultura. Chcemy ją pokazać, wyciągnąć na światło dzienne z mieszkań, garaży, piwnic, małych warsztatów i rodzinnych archiwów. Modny ostatnio trend na przedmioty z lat 60-tych i 80-tych. XX wieku służy powstawaniu kolejnych sklepów internetowych, profili w mediach społecznościowych. Wykorzystajmy go do wsparcia osób, które za nimi stoją. 

Fot.tyt.: From unsplash by Christelle-Bourgeois.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.