Miłoszewski i Huelle o „Sztuce kryminału” – premiera 25. „Blizy”

28 Sty

Od kilku lat obserwować można wciąż nabierające rozpędu zainteresowanie kryminałem – zarówno w filmie, jak i w literaturze. Refleksja ta zainspirowała redaktorów „Blizy”, którzy najnowszy numer kwartalnika zatytułowali właśnie „Sztuka kryminału”. Na spotkaniu inauguracyjnym 2 lutego gościem Pawła Huellego będzie Zygmunt Miłoszewski. Po rozmowie, odbędzie się pokaz filmu „Ziarno prawdy”.

Kryminał stał się obecnie chyba najbardziej popularnym gatunkiem literackim i filmowym, o czym świadczy światowy rozgłos jego najlepszych twórców, potwierdzony przez miliony sprzedanych książek, czy masowa oglądalność kolejnych tasiemcowych telewizyjnych seriali oraz kinowych produkcji.

Dzięki kryminałowi znów zaczęliśmy czytać książki i okazało się, że ich opasła często grubość nie stanowi żadnej przeszkody. O autentycznej żywotności tego gatunku świadczy fakt, jak szybko on ewoluuje. Jego ambicje już dawno wyszły poza zabawę w rozpalanie ciekawości czytelnika zaskakującą intrygą kryminalną. Współczesny kryminał przejmuje coraz częściej funkcje powieści psychologicznej, obyczajowej, społecznej, politycznej czy nawet historycznej. Staje się powoli lustrem naszej rzeczywistości.

Właśnie o sztuce kryminału traktować będzie najnowszy numer „Blizy”. Premiera 25. numeru, której gościem będzie Zygmunt Miłoszewski odbędzie się 2 lutego o godzinie 19.00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2, Gdynia). Wstęp wolny. Pokaz filmu po rozmowie w Sali Warszawa GCF zaplanowano na godzinę 20.30 (wstęp: 16 zł, z „Blizą” – 10 zł).

Mamy do czynienia z niezwykle ciekawym fenomenem kulturowym, który znacznie wykracza poza obszar sztuki. Między innymi z tego powodu postanowiliśmy poświęcić temu zjawisku numer „Blizy”. Jesteśmy przekonani, że zawarte w nim teksty krytyczne oraz wywiady z naszymi najlepszymi twórcami kryminałów dostarczą Państwu sporo czytelniczej przyjemności – mówi Piotr Millati, redaktor działu eseju.

W numerze o sztuce kryminału i nie tylko pojawią się teksty takich autorów jak: Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Mariusz Czubaj, Jacek Bromski, Borys Lankosz, Julian Skelnik, Agata Bielik-Robson czy Kristina Sabaliauskaitė.

Plakat Bliza 25

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. i stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.