„Zobaczyć tłumacza”. Wystawa fotografii Renaty Dąbrowskiej

4 Kwi

„Zobaczyć tłumacza” to seria portretów tłumaczy literatury wykonanych przez gdańską fotografkę Renatę Dąbrowską. Wystawa pokazuje jak pracują mistrzowie przekładu – opiekując się dziećmi, ze swoimi zwierzętami, wśród książek, słuchając muzyki, w ciszy. Wernisaż, który towarzyszy Gdańskim Spotkaniom Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”, odbędzie się 7 kwietnia o godz. 17.30 w Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa. Wstęp wolny.

Wystawa to dwanaście fotografii tłumaczy i tłumaczek z różnych języków, m.in.: serbskiego, chorwackiego, niemieckiego, hebrajskiego, tybetańskiego, niderlandzkiego czy perskiego. Bohaterami zdjęć są: Danuta Cirlić-Straszyńska (język chorwacki, serbski, macedoński), Piotr Cholewa (język angielski), Andrzej Jagodziński (język czeski i słowacki), Ireneusz Kania (przekłada z 16 języków w tym: hebrajskiego, portugalskiego, sanskrytu i tybetańskiego), Andrzej Kopacki (język niemiecki), Anna Korzeniowska-Bihun (język ukraiński), Małgorzata Łukasiewicz (język niemiecki) Carlos Marrodana Casasa (język francuski, hiszpański, portugalski), Alicja Oczko (język niderlandzki i niemiecki) Bogusława Sochańska (język duński), Anna Wasilewska (język włoski i francuski) Dariusz Żukowski (język angielski i perski).

 

Małgorzata Łukasiewicz/fot. Renata Dąbrowska renatadabrowska.com

Wystawa gości w Domu Chodowieckiego i Grassa nieprzypadkowo. Pomieszczenia niegdysiejszego sierocińca były do niedawna mieszkaniami. – Fotografując bohaterów starałam się nie być intruzem, lecz pokazać człowieka. Zdecydowałam się na portret we wnętrzu, w miejscu, w którym tłumacze najbardziej lubią przebywać, najczęściej pracują. A planując rozmieszczenie i rozmiar fotografii chciałam osiągnąć poczucie, jakby naprawdę wchodziło się do mieszkania tłumaczy – mówi Renata Dąbrowska.

Więcej o tym, jak powstawały zdjęcia Renata Dąbrowska opowiada w rozmowie z Anną Żbikowską.

Ireneusz Kania/fot. Renata Dąbrowska renatadabrowska.com

Renata Dąbrowska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, laureatką branżowych nagród m.in. za autorski projekt „Disco”. Przez ponad dwa lata poszukiwała swoich imienniczek, a efektem tych spotkań jest album „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów”.

Pełen program Gdański Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” znajduje się na: www.odnalezionewtlumaczeniu.pl.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk.

Fot.tyt.: Dariusz Żukowski/fot. Renata Dąbrowska.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.