Znamy zwycięski projekt napisu promującego Gdańsk!

28 Kwi

Jury konkursu oraz mieszkanki i mieszkańcy Gdańska w internetowym głosowaniu wybrali projekt na przestrzenny napis Gdańsk. Jeszcze w tym sezonie konstrukcja zostanie zamontowana w Śródmieściu.

Autorami zwycięskiego projektu napisu są Kaja Pobereżny oraz Michał Podgórczyk. Zespół autorski najlepszej koncepcji otrzyma 8 tys. złotych. Projekt zakłada wykonanie napisu z blachy kortenowej, stanowiącej zewnętrzny kontur trójwymiarowej struktury, wypełnionej białą kontrastującą blachą, podkreślającą widoczność i czytelność napisu. Dodatkowo napis ma być podświetlony, a mobilność każdej z liter ma zapewnić uchwyt do podnoszenia przez dźwig.

Zgłoszone prace były bardzo pomysłowe i atrakcyjne, w związku z czym wybór zwycięskiego napisu był dużym wyzwaniem dla jury. Projekty oceniane były pod względem oryginalności, wywoływanych pozytywnych skojarzeń z Gdańskiem, atrakcyjności oraz łatwości w montażu i transportu konstrukcji – mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

Konkurs na koncepcję przestrzennej konstrukcji, która ma układać się w nazwę miasta, został ogłoszony w marcu 2017 r. Napis, wzorem innych wielkich europejskich miast (np. Amsterdam, czy Porto), ma stać się promocją Gdańska oraz nową atrakcją turystyczną i lokalną, zachęcającą do robienia pamiątkowych zdjęć. W pierwszym etapie konkursu wzięło udział prawie 50 zespołów, proponując wiele atrakcyjnych koncepcji. Autorami ich były prywatne osoby, studenci studiów artystycznych oraz biura projektowe. Do drugiego etapu jury wytypowało 6 projektów, na wybór których również miało wpływ blisko 9 tysięcy mieszkańców w internetowym głosowaniu.

Obecnie rozpoczyna się etap realizacji napisu według wygranej koncepcji.

Fot.tyt.: Zwycięska praca.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.