W Teatrze Gdynia Główna Mikołajki trwają dwa dni

1 Gru

Co może być lepszym upominkiem mikołajkowy, niż czas spędzony wspólnie w teatrze wypełnionym po brzegi magią, radością, zabawą i refleksją? Nic! Uwierzcie, to jest lepsze niż czekolada! – mówi Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna zachęcając najmłodszych do wzięcia udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie z okazji Mikołajek. 6 i 7 grudnia w siedzibie teatru wystawione zostaną trzy spektakle dla dzieci i młodzieży. 

– W tym roku Mikołaj przychodzi do wszystkich dzieci: tych małych i tych dużych, zapraszając do Teatru Gdynia Główna. Niespodzianek będzie co niemiara i to podwójnie. U nas Mikołajki trwają dwa dni! – zachęcają organizatorzy.

W ciągu dwóch mikołajkowych dni zaprezentowane zostaną następujące spektakle:

Pan Baj i zaczarowana katarynka – 6 grudnia godz. 12.00;

Stacja ś. Mikołaja - Pan Baj fot. K. Krause 1

scenariusz i reżyseria: Magdalena Płaneta

obsada: Iwo Bochat Teatr Planeta M

Czas trwania: 40 min

Czy widzieliście kiedyś zegar? Taki prawdziwy, z pyzatym wąsatym obliczem? Wisi na wieży ratusza albo na ścianie w domu u babci, albo stoi gdzieś zakurzony, na najwyższej półce. Godziny wskazują wskazówki, które wyglądają jak wspaniałe wąsy czarodzieja, a w środku, w brzuszku starego zegara to dopiero są wspaniałości: sprężyny, sprężynki, zębatki, trybiki, korbki, śrubki, śrubeczki i … dusza. Bo nie wiem czy Wam wiadomo, ale stare zegary mają duszę… Pan Baj i zaczarowana katarynka to piękna, delikatna opowieść o zagubieniu w pośpiechu współczesnego świata. Swoisty moralitet podany w subtelny, urokliwy sposób, zamknięty w małej, teatralnej formie.

Opowieści z cygańskiego kapelusza (po raz pierwszy na scenie Teatru Gdynia Główna) – 6 grudnia godz. 14.00, 7 grudnia godz. 12.00;

Stacja ś. Mikołaja - Opowieści z cygańskiego kapelusza 1

Opowieści, akordeon, śpiew: Katarzyna Jackowska

Opowieści, skrzypce: Iwona Sojka

czas trwania: 45 min

Bajki, baśnie i legendy, które Cyganie do dziś opowiadają sobie nawzajem – o ucieczce z Indii, o gwoździu z krzyża Jezusowego, o drzewnych duszach, dobrych i złych Urmach, czarodziejskich wężach i mocy muzyki. O tym, co diabeł ofiarował pięknej Murze, o ślepej tkaczce, która tkała pieśni, o chłopcach zamienionych w węże i o tym co Cyganie zawdzięczają świętemu Jerzemu. W tych baśniach przewijają się rozmaite motywy kultury Romów, zwierzęta, które uważane są za złowróżbne, lub przynoszące szczęście, codzienne zaklęcia i obyczaje. Opowieści prawdziwe – o przybyciu Romów do Europy, o cudownym ekwipażu księcia Radziwiłła zaprzęgniętym w sześć niedźwiedzi, o warszawskim szczurołapie, o radościach, ale i trudach wędrownego życia.

Braciszek i Siostrzyczka (na podstawie baśni braci Grimm) – 7 grudnia godz. 14.00

Stacja ś. Mikołaja - Braciszek i siostrzyczka fot. Marzena Chojnowska 1

reżyseria: Luba Zarembińska

obsada: Luba Zarembińska, Karolina Gaffke (Teatr Stacja Szamocin)

Czas trwania: 40-45 min

Dwie aktorki, stół, wielka, kolorowa skrzynia. I nic więcej. Gdzie scenografia? Gdzie lalkowi bohaterowie? Tajemnicę spektaklu skrywa wspomniany kufer. To z niego wyłania się tytułowe rodzeństwo oraz inne postaci. Znajdują się w nim również kolorowe klocki, z których powstanie las, dom, zamek – cały bajkowy świat budowany jest na oczach dzieci. Przedstawienie opowiada historię chłopca zamienionego przez czarownicę w jelonka, i jego siostry, która poświęca się, aby go ratować. Spektakl zachwyca prostotą użytych środków, angażujących dziecięcą wyobraźnię. Młodzi widzowie poznają różnorodne sposoby animacji wykorzystanych w spektaklu lalek oraz elementów tworzących świat przedstawiony. Nastrój opowieści budują piosenki śpiewane a capella, a także przy akompaniamencie prostych instrumentów. Lalki wg projektu argentyńskiej scenografki Magdaleny Baragli wykonane zostały przy współpracy z reżyserką Lubą Zarembińską.

Bilety na każdy ze spektakli w cenie 15 zł dostępne w kasach teatru (Teatr Gdynia Główna Plac Konstytucji 1, Dworzec PKP Gdynia Główna, peron -1), pod numerami telefonów: 58 351 15 12, 600 306 634, 600 306 632, on-line: teatr@teatrgdyniaglowna.pl i za pośrednictwem strony internetowej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.