W MEG „Łączymy historie”

9 Wrz

Szukasz korzeni swojej rodziny? A może masz wśród krewnych emigrantów? Nie wiesz jak odczytać stare dokumenty, żeby poznać historię swoich przodków? Trzecia, poszerzona edycja warsztatów „Łączymy historie” pomoże w dotarciu do tych cennych zasobów oraz nauczy jak z nich korzystać. Pierwsze zajęcia już we wtorek, 13 września o godz. 17.30. Obowiązują zapisy.

Poszukiwania genealogiczne mogą okazać się emocjonującą przygodą! Skany list pasażerów wypływających z europejskich portów, dokumenty związane z ubieganiem się o obywatelstwo, spisy ludności, metryki, archiwa państwowe i kościelne skrywają informacje o naszych przodkach. Dla wszystkich zainteresowanych rekonstruowaniem historii swojej rodziny lub po prostu zainteresowanych genealogią, Muzeum Emigracji przygotowało trzecią już edycję warsztatów genealogicznych „Łączymy historie”.

Wszystkie zajęcia odbywać się będą we wtorki w godzinach 17.30–19.30 w czytelni lub sali multimedialnej Muzeum przy ul. Polskiej 1. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Informacje o zapisach: bit.ly/2cEkryq.

Można zapisać się na cały cykl składający się z siedmiu spotkań lub uczestniczyć w pojedynczych warsztatach. Pierwszy cykl zajęć potrwa od września do października, drugi – od listopada do grudnia. W przypadku zajęć nr 1, 4, 5 i 7 wymagana jest umiejętność obsługi komputera, a w przypadku zajęć nr 7 także znajomość języka angielskiego.

Terminy i tematyka zajęć:

1. Jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne
13 września i 8 listopada | Miejsce: czytelnia
Uczestnicy zajęć w zapoznają się z podstawowymi rodzajami dokumentów wykorzystywanych w poszukiwaniach genealogicznych oraz podejmą próby odczytania metryk z XIX wieku. Praktyczne ćwiczenia w wykorzystaniem baz danych dostępnych na internecie pokażą, w jaki sposób rozpocząć poszukiwania, jak wyciągać wnioski w oparciu o odnalezione informacje i jak stawiać hipotezy do zweryfikowania w dalszych badaniach.

2. Domowe archiwum genealogiczne
20 września i 15 listopada | Miejsce: sala multimedialna
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają wady i zalety archiwów papierowych i zdigitalizowanych, dowiedzą się jak gromadzić dane i dokumenty, zapoznają się także ze sposobami konserwacji dokumentów i zdjęć.

3. Źródła metrykalne w poszukiwaniach genealogicznych na terenie ziem polskich
27 września i 22 listopada | Miejsce: czytelnia
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z regionalnymi i ogólnopolskimi internetowymi wyszukiwarkami skanów aktów urodzeń, małżeństw oraz zgonów. Dowiedzą się także, jak ustalić miejsce przechowywania oryginalnych dokumentów oraz na jakich zasadach są one udostępniane.

4. Źródła pozametrykalne w poszukiwaniach genealogicznych na terenie ziem polskich
4 października i 29 listopada | Miejsce: czytelnia
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakiego rodzaju materiały archiwalne, poza metrykami, mogą być szczególnie przydatne w badaniu historii rodziny oraz jak je lokalizować. Praktyczne ćwiczenia pozwolą zapoznać się ze przykładowymi spisami mieszkańców wybranych miejscowości, rejestrami przedstawicieli grup zawodowych,listami uczniów, czeladników i studentów, a także pokażą, jak znajdywać informacje o poszukiwanych osobach w archiwalnych artykułach prasowych.

5. Systematyka drzew genealogicznych
11 października i 06 grudnia | Miejsce: sala multimedialna
Warsztaty przybliżą przykłady najstarszych wywodów genealogicznych. Uczestnicy poznają rodzaje drzew genealogicznych i graficzne możliwości ich przedstawiania. Zgłębią także wybrane systemy zapisu genealogicznego i dowiedzą się, co jeszcze oprócz drzewa może być namacalnym efektem poszukiwań genealogicznych.

6. Języki obce w genealogii Polaków
18 października i 13 grudnia | Miejsce: sala multimedialna
Łacina, niemiecki i rosyjski to obok polskiego języki kluczowe w genealogii Polaków. Podczas zajęć uczestnicy poznają różnice między obecnym a XIX-wiecznym zapisem i opanują minimum potrzebne do poruszania się po obcojęzycznych aktach, m.in. sposoby zapisów liczebników, nazwy powiązań rodzinnych czy najczęściej spotykanych zawodów.

7. Poszukiwania genealogiczne za granicą
25 października i 20 grudnia | Miejsce: czytelnia
Ostatnie zajęcia w cyklu poświęcone będą tematyce emigracji . Uczestnicy dowiedzą się, jak odnajdywać informacje o pasażerach udających się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii i Argentyny. Praktyczne ćwiczenia pokażą, w jaki sposób badać dalsze losy osób emigrujących do USA – wykorzystując spisy ludności, dokumenty powstałe w procesie ubiegania się o obywatelstwo,rejestry wojskowe czy książki adresowe.

Portret niezidentyfikowanej rodziny 1905 r. Polona
 Portret niezidentyfikowanej rodziny z ok. 1905 roku; źródło: Biblioteka Narodowa

Koncepcja i prowadzenie:

Dominik Pactwa – trener umiejętności miękkich, pasjonat genealogii. Poszukiwaniem przodków zajął się w 2000 roku i od tego czasu systematycznie prowadzi swoje prace. Dotarł do praprzodka urodzonego w 1752 roku. Odnalazł licznych krewnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Doprowadził do spotkania rodzin, które przed laty na skutek emigracji oraz migracji wewnętrznych utraciły ze sobą kontakt.

Marcin Maniecki – absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim, od 20 lat pasjonat genealogii – przede wszystkim poszukiwań własnych przodków. Systematycznie poszerza wiedzę na temat historii rodziny, docierając już w swoich poszukiwaniach do antenatów z XVII i XVIII wieku. Od kilku lat pomaga rodzinie i znajomym w rozwiązywaniu genealogicznych zagadek, a od roku prowadzi firmę zajmującą się m.in. poszukiwaniami genealogicznymi, tłumaczeniem dokumentów i przygotowywaniem drzew genealogicznych.

Fot.tyt.: Bogna Kociumbas.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.