Tydzień Izraelski w GTS

16 Sie

W ramach cyklu Teatry Europy, organizowanego od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, tym razem czeka Was spotkanie z bogatą kulturą Izraela. W programie Tygodnia Izraelskiego zobaczycie przede wszystkim spektakle teatru tańca i performensy – w tym premierę jednej z wiodących scen tanecznych: Kamea Dance Company. Odbędą się również: koncert, wystawy, przegląd filmów, gotowanie na żywo oraz ciekawe spotkania poświęcone współczesnej kulturze i obyczajom, a nawet młodemu izraelskiemu biznesowi. Tydzień Izraelski rozpocznie się już 30 sierpnia.

„Mnemosyne”
Kamea Dance Company, Izrael
30 sierpnia 2018, godz. 19:00, 60 min
Gdański Teatr Szekspirowski

Wspomnienia budują i niszczą, prześladują, ale też przemijają… Skąd przyszedłem i gdzie dojdę? Gdzie przynależę? – pytają twórcy spektaklu. Pamięć to kod do odczytania spektaklu. Jego tytuł pochodzi od greckiej bogini – uosobienia pamięci, matki muz olimpijskich, których ojcem był Zeus. „Mnemosyne”z choreografią TamiraGinza, którego premiera odbyła się w kwietniu 2018 roku, stanowi zwieńczenie 15 – letniej pracy Kamea Dance Company, uznawanego za jeden z najwybitniejszych teatrów tańca na świecie. Spektakl dotyka istoty kolektywnej tożsamości, wspólnoty i dziedzictwa, ceremonii oraz rytuałów, które stoją w sprzeczności z tożsamością jednostki, kształtowaną przez indywidualne wspomnienia.

Choreografia: Tamir Ginz
Oryginalna muzyka: Avi Belleli
Konsultacja dramaturgiczna: Yoav Michaeli
Kostiumy: Inbal Ben Zaken
Scenografia: Adam Keller
Reżyseria światła: Shay Yehudai

Występują:
Ofek Admoni, Ayelet Alfo, Sagi Baleli, Jonatan Bukschtein, Tom David, Lorris Eichinger, Noam Ephron, Eddy Hersaut Calazel, Einav Kringel, Lou Landre, Alma Lauer, Rona Lerner, Peter Starr, Elliot Thompson.
_________________________________

„Carmina Burana”
Kamea Dance Company, Izrael
31 sierpnia 2018, godz. 19:00, 1 h 10 min
Gdański Teatr Szekspirowski
(dla widzów powyżej 16 r. ż.)

Legendarna muzyka Carla Orffa w interpretacji twórcy Kamea Dance Company Tamira Ginza to rytuał zmysłów, miłości i erotyki. Taniec, choć abstrakcyjny, interpretuje znane utwory w nowoczesny sposób. Trzynastu tancerzy celebruje młodość, pożądanie i piękno fizycznego ruchu w ekscytującym, wibrującym i dzikim widowisku.

„…Warta podkreślenia jest zasługa zespołu w stworzeniu dzieła, które łączy styl neoklasyczny z tańcem współczesnym, czego tak brakuje większości izraelskich zespołów tanecznych” Shelly Kling, Globusy.

Choreografia: Tamir Ginz
Muzyka: „Carmina Burana”Carla Orffa
Projekty kostiumów: Rakefet Levi
Reżyseria światła: ShayYehudai

Występują:
Ofek Admoni, Sagi Baleli, Jonatan Bukschtein, Noa Dahan, Tom David, Lorris Eichinger, Eldar Elgrably, Noam Ephron, Einav Kringel, Lou Landre, Alma Lauer, Rona Lerner, Peter Starr, Elliot Thompson.
_________________________________

„Gulliver”
HaZira Performance Art Arena, Izrael
na podstawie powieści Jonathana Swifta
01 września 2018, godz. 19:00
Gdański Teatr Szekspirowski

Spektakl na aktora, kamerę, garść obrazów i zalaną wodą scenę. Guliwer powraca do domu po swych morskich podróżach i izoluje się od świata. Odmawia spotkań z ludźmi, rozmawia tylko z dwoma końmi, które zakupił, i rozmyśla nad ludzką naturą. Po pięciu latach odosobnienia odbywa pierwszą rozmowę z żoną, opowiadając jej swoją historię. Teraz zapraszado słuchania również ciebie. Nim usłyszysz tę opowieść od kogokolwiek innego. Wyprodukowana przez HaZira Performance Art Arena i wyreżyserowana przez Zvi Sahara adaptacja słynnej powieści skupia się na mniej znanej stronie dzieła Swifta – niezmiennym okrucieństwie społeczeństwa.

Adaptacja, reżyseria i wykonanie: Zvi Sahar Puppet Cinema
Partnerzy na scenie: ChihiroIshiyama,Yuval Fingerman, Lee Lorian
Kompozytor i wykonawca muzyki na żywo: Gai Sherf
Scenografia: Nili Dvir
Reżyseria światła: Ofer Laufer
Dyrektor artystyczny: AmitDrori
Asystenci reżysera: Dani Halifa, Dany Kinreich
Dźwięk: Amir Meir
Produkcja: HaZira Performance Art Arena
Szczególne podziękowania dla Emanuela Chanona za jego pomoc przy tworzeniu postaci Guliwera.
_________________________________

“Two Room Apartment”
Reżyseria i choreografia: Niv Oren i Laor Sheinfield, Izrael
02 września 2018, godz. 19:00, 50 min
dla widzów powyżej 18 r.ż.

Przez ponad rok Niv i Oren przygotowywali własną wersję choreografii „TwoRoomApartment” Liata Drora i Nira Ben-Gala, która miała swoją premierę w Izraelu w 1987 roku. Spektakl-performans, który stworzyli, wykorzystuje prosty język taneczny i minimalistyczną estetykę. Bada pojęcie życia jako struktury, w ramach której występują precyzyjne, prawie kompulsywnie powtarzane zwyczaje i zachowania. To pojęcie jest głęboko eksplorowane poprzez różnorodne odniesienia, zaczynając od narodu, wojska i rodziny, a kończąc na intymnej relacji pomiędzy kochankami oraz relacji z samym sobą. W „TwoRoomApartment” mamy do czynienia z dwoma zupełnie różnymi definicjami granic. Z jednej strony chodzi o fizycznie materialne granice, takie jak granice pomiędzy dwoma państwami, czy dwoma pokojami. Z drugiej strony artyści odkrywają własne granice – granice osobistych możliwości i poczucia moralności, które sami sobie wyznaczamy. „TwoRoomApartment” uważany jest za milowy krok w rozwoju niezależnej izraelskiej choreografii. Spektakl spotkał się z międzynarodowym uznaniem i otrzymał wiele nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Bagnolet w Paryżu.

Choreografia i wykonanie: Niv Sheinfeld i Oren Laor
Na podstawie realizacji Liata Drora & Nira Bena Gala z 1987 roku.
Muzyka: Ori Vidislavski, Elton John, Vains of Jenna
Konsultant artystyczny: Keren Levi
Reżyseria światła: Netta Koren, Wil Frikken
Rysunki: Ruth Gwily
Zdjęcia:Gadi Dagon
Specjalne podziękowania dla Liat&Nir za wyrażenie zgody na pracę na bazie ich projektu.

Projekt współprodukowany przez Centre National de la Danse w Paryżu oraz Grand Theatre w Groningen, przy wsparciu Izraelskiego Funduszu na rzecz Sztuk i Kultury.

„Memo”
Reżyseria i choreografia: Anat Grigorio, Izrael
03 września 2018, godz. 19:00, 60 min
Gdański Teatr Szekspirowski

Ruch i muzyka na żywo przepisane na język wydarzenia opartego o interakcję z widzami. „Memo” dotyczy ewolucji naszych wspomnień. Czy naprawdę możemy wybrać, co z tego, co na nas wpływa, zostanie w nas na zawsze? Czy naprawdę możemy zignorować ślady życia i historii? Czy możemy je usunąć? Czy mamy wolny wybór? Tym samym Anat Grigorio bada niezwykle wybuchową materię, jaką jest nasza własna historia, która staje się naszą osobowością. To jednocześnie zaproszenie w stronę publiczności, by poprzez grawerowanie/oznaczanie/stemplowanie ciała performerki słowami i myślami bezpośrednio wpływała na jej zachowanie i ruch. Co po tym pozostanie i jak na nią wpłynie? Co zostanie wymazane, a co zyska nowe znaczenie?

Anat Grigorio Dance Projects łączy taniec współczesny z teatrem fizycznym, tworząc multidyscyplinarne dzieła sztuki we współpracy z artystami z całego świata. Projekty Anat oparte są na nieustannym badaniu ludzkiego ciała poprzez naturalną zmysłowość, kryjącą się w prostych, przyziemnych czynnościach, a zakorzenione w ciągłym odkrywaniu źródeł ludzkich zachowań, świadomości, ograniczeń, pełnionych ról, a także wpływów, jakie wywieramy na siebie nawzajem.

Koncept, choreografia i performans: Anat Grigorio
Podkład muzyczny i muzyka na żywo: Noam Helfer
Muzyka: Omar A.Rodrigues-Lopez, Around Knuckle White Tile
Reżyseria światła: Chris Duncan
Kostiumy: we współpracy z EttyHillesum Israeli Youth Theatre
Projekt kostiumów: Diana Leibovici, Shachar Arazi, Adar Gatenyo pod kierownictwem Liron Jul Minkin
Drewniane tulipany: Julian Ashkenazi
Fotografie: GadiDagon , IraAnner
Projekty graficzne: Ben Bejerano
Asystent produkcji: Alex Oudi

„Memo” powstał w 2015 roku dzięki wsparciu Izraelskiego Ministerstwa Kultury Edukacji
i Sportu oraz Fundacji Rabinowitz.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.