Sztuka performance na plaży w Brzeźnie

14 Cze

Gdańska Galeria Miejska 17 i 18 czerwca zaprasza do parku Haffnera w Gdańsku-Brzeźnie. Odbędzie się tam trzecia edycja Festiwalu Present Performance.  

Festiwal Present Performance już po raz trzeci odbywa się w Gdańsku-Brzeźnie, tym razem w nadmorskim parku im. Jerzego Haffnera, w bezpośrednim sąsiedztwie z plażą. Do udziału w tegorocznej edycji, pod hasałem „Natura Performance”, zaproszeni zostali artyści z Polski i (we współpracy z Galerią Labirynt) performerzy z Tajlandii.

Tłem, a może równoprawnym bohaterem działań artystów, stanie się założony pod koniec XIX wieku park, nazywany Laskiem Brzeźnieńskim. Rolą Present Performance pozostaje przełamywanie stereotypu w odbiorze tej formy sztuki jako hermetycznej dziedziny, zrozumiałej jedynie dla wybranych.

Efemeryczne działania w plenerze pokazywane w kontekście pozagaleryjnym mają, więc szanse dotrzeć do szerokiej publiczności. Tegoroczna edycja Present Performance to spotkanie polskich artystów oraz dalekowschodnich performerów pod kuratelą Chumpona Apisuka. To również zderzenie młodych artystów, biorących udział w warsztatach oraz nestorów polskiej sztuki: Zbigniewa Warpechowskiego i Leszka Przyjemskiego. Warto nadmienić, że to właśnie efemeryczna akcja Leszka Przyjemskiego z 1975 roku zatytułowana Zlot Galerii Nieistniejących na plaży w Brzeźnie, stała się inspiracją do powstania tego festiwalu.

PROGRAM:

17.06.2016, godz. 19:30 – 21:00

Kurator: Maria Sasin

Ewa Zarzycka
Janusz Bałdyga
Justyna Górowska

Leszek Przyjemski i Zbigniew Warpechowski,
goście honorowi

18.06.2016, godz. 12:00 – 16:30

Kurator: Chumpon Apisuk

Jittima Pholsawek
Sompong Tawee
Satit Raksasri
Pattree Chimnok

16:30 – spacer po Brzeźnie  (prowadzi Dorota Kuś).
Zbiórka pod Domem Zdrojowym.

979492049

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.