Sopot pobiera legalnie

14 Lip

Instalacja w postaci regałów z wirtualnymi półkami, na których znajduje się ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych do pobrania to Kultura Na Widoku, czyli ogólnopolski projekt Fundacji Legalna Kultura. Multimedialne regały są dostępne dla mieszkańców miasta i turystów przez całą dobę do 21 lipca.

Sopot to kolejne po Łodzi, Opolu, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu miasto, w którym stanęła instalacja Kultury Na Widoku. Regały ustawione na Placu Przyjaciół Sopotu, niedaleko molo, będą przyjaźnie zachęcać mieszkańców miasta i turystów do skorzystania z kulturalnej, wirtualnej oferty do 21 lipca.

instagram.com/my3miasto
Podobne regały ustawione zostały w Gdańsku, niedaleko Instytutu Kultury Miejskiej. (instagram.com/my3miasto)

Na regałach znajdują się cyfrowe wersje filmów, utworów muzycznych, książek i gier dla wszystkich pokoleń. Połowa udostępnionych utworów i treści jest dostępna za darmo, pozostałe w bardzo przystępnych, promocyjnych cenach. Na instalacji Kultury Na Widoku można znaleźć szeroki wybór filmów począwszy od najnowszych hitów po klasykę filmową, książek – od dzieł literackich Norwida i Konopnickiej, kończąc na najnowszych bestsellerach czy bijących rekordy popularności hitach muzycznych, także polskich muzyków.

Kultura Na Widoku, to także świetna okazja do odrobienia interesującej lekcji z historii współczesnej, poprzez dostęp do archiwaliów drugiego obiegu z lat 1976 – 1989. Na wirtualnych półkach bowiem, zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów „Solidarności” spotka się z kulturą współczesną w cyfrowej rzeczywistości. Na regale poświęconym Wolności znajdują się np ulotki, instrukcje strajkowe, podziemne gazety, plakaty, znaczki i książki.

Oficjalnie otwarcie projektu Kultura Na Widoku w Gdańsku odbyło się 26 czerwca (instagram.com/my3miasto)
Oficjalnie otwarcie projektu Kultura Na Widoku w Gdańsku odbyło się 26 czerwca (instagram.com/my3miasto)

Do pobrania jest ponad 600 tytułów książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Aby je ściągnąć wystarczy tylko połączyć się z udostępnioną za darmo przy regałach siecią Wi-Fi i pobrać wybrany utwór za pomocą linków lub kodów QR. Brak aplikacji obsługującej kody QR nie blokuje możliwości pobrania danego filmu, książki czy utworu muzycznego. Dostęp do udostępnionych materiałów można uzyskać poprzez wpisanie do wyszukiwarki adresu – linku – znajdującego obok kodu QR przy wybranym utworze. Obie wersje dostępu prowadzą do karty produktu zawierającej szczegółowe informacje o utworze, a stamtąd już bezpośrednia droga do źródła utworu lub dokumentu i pobrania go.

Kultura Na Widoku poszerza wiedzę na temat istnienia nowoczesnego i łatwego dostępu do kultury z legalnych źródeł, uświadamiając wszystkim, że są one owocami transformacji i stanowią wspólne dobro, za które ponosimy odpowiedzialność. – Jest to powszechnie niedostrzegany wymiar wolności wywalczonej w 1989 roku. Nasz projekt ma zwrócić uwagę na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność daje nie tylko możliwość do swobodnego wyrażania swoich politycznych poglądów, ale i prawo dostępu do kultury i sztuki, którego wartość wszyscy powinniśmy docenić – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

Legalna Kultura działa po to, by uświadomić wszystkim, że sposób, w jaki korzystamy z kultury ma na nią ogromny wpływ. Wskazuje, jak ważne jest przyzwolenie społeczne dotyczące statusu dostępu do kultury z legalnych źródeł. Bez akceptacji społecznej nie będzie możliwości, aby owe źródła powstawały. Nie tylko twórcy i producenci odpowiadają za ich dostępność. Legalne źródła będą dostępne w sieci wyłącznie wtedy, kiedy będzie miał kto z nich korzystać. Tylko za przyzwoleniem społecznym rynek kultury może rozwijać się i istnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.