Rozmowy o mieście w IKM

15 Cze

22 czerwca o godz. 19.00 w ramach cyklu Miastoprojekcje odbędzie się projekcja filmu „Rowery kontra samochody”. Produkcja zabierze widzów w podróż dookoła świata pokazując formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich, m.in. w Sao Paulo, Toronto i Kopenhadze. 23 czerwca o godz. 18.00 rozpocznie się dyskusja o tym, co oznaczają słynne „zmiany klimatu” dla Trójmiasta, jak rozwija się i jak będzie się rozwijało nabrzeże, i czy w Trójmieście, jak w Rotterdamie i Kopenhadze, powstaną „place wodne”. Wstęp wolny. 

22.06, godz. 19.00, Miastoprojekcje: „Rowery kontra samochody”

Gościem spotkania będzie Leszek Kopeć – Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Prowadzenie: Przemek Gulda.

Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Auto ma też potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. Są jednak na świecie miejsca, w których rower jest jednym z najpopularniejszych środków transportu – jak Kopenhaga czy Amsterdam. Czy w dobie pędzącej globalizacji i coraz większych wyzwań dla transportu jednoślad może okazać się dobrym rozwiązaniem na odkorkowanie miast, poprawę jakości środowiska, a przede wszystkim – stać się naturalną alternatywą dla samochodów?

W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera nas w podróż dookoła świata, pokazując różnorodne formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich. Odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Co jednak najważniejsze – Gertten na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym, zdrowym środkiem transportu, nie tylko do rekreacji – zapowiada Marta Bednarska z IKM.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

23.06, godz. 18.00, Wodne rewolucje. Debata wokół 13. numeru Magazynu Miasta „Woda w mieście”

W debacie na temat 13. numeru Magazynu Miasta „Woda w mieście” wezmą udział: profesor Lucyna Nyka z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych, Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, profesor Mirosław Miętus – kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii w Instytucie Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Jarosław Zulewski z Referat Planów i Marketingu Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Gdańska. Spotkanie, które odbędzie się w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40, poprowadzi Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta.

Z roku na rok podnosi się poziom mórz i temperatury. Jak podkreśla w 13. numerze Magazynu Miasta Henk Ovink, Specjalny Wysłannik ds. Międzynarodowych Kwestii Wodnych Królestwa Niderlandów i ambasador holenderskiego sektora wodnego, zjawiska te są „obecnie globalnym zagrożeniem numer jeden”. Polskie i zagraniczne ośrodki podejmują więc kolejne kroki uodporniające nas na coraz bardziej zadziwiające i niebezpieczne nawałnice, upały i susze i zapobiegające rozwojowi czynników, z których wynikają te zjawiska. Miasta diagnozują sytuację i wyzwania przyszłości, inwestują w infrastrukturę zapewniającą bezpieczeństwo mieszkańcom i tworzą strategie przygotowywania się na zmiany klimatu i przeciwdziałania im. Woda w mieście to jednak nie tylko niebezpieczeństwo. To też ogromny potencjał. Dzięki niej możemy podnosić jakość życia mieszkańców i poprawiać stan ich zdrowia. Mądre wykorzystanie jej potencjału przekłada się na oszczędności i tworzenie innowacji w projektowaniu i zarządzaniu miastem. Na świecie pojawiają się też ciekawe projekty zagospodarowania miejskich nabrzeży, ciekawe przykłady „niebieskiej” i „zielonej” architektury i nowe przedsięwzięcia z zakresu sztuki w przestrzeniach publicznych, które korzystają z atutów wody i dostarczają mieszkańcom miejsc rekreacji i spokoju.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Źródło: Inf. prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.