Przedpremierowa projekcja filmu “Polska silniej w was zamieszkała”

17 Paź

18 października 2018 o godz. 18:00 w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego “Polska silniej w was zamieszkała” w reżyserii Ewy Górskiej. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z udziałem producentów, twórców, młodzieży oraz osób, które dotknął problem emigracji. Zaproszenie przyjęła Honorowy Konsul Generalny Królestwa Szwecji w Polsce Pani Magdalena Pramfelt oraz dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni. Debatę poprowadzi historyk i dziennikarz, redaktor Wojciech Suleciński.

Co wiemy dziś o jednym z najważniejszych zjawisk polskiej historii i kultury? Co czuli, czego doświadczyli emigrujący Polacy?

Opuszczając Polskę, nigdy jej naprawdę nie opuściliśmy, dlatego już po roku i paru miesiącach pobytu w Szwecji, rozpoczęliśmy naszą działalność na rzecz potrzebujących w Polsce. (…) Pierwszy transport z pomocą dla Polski wysłaliśmy 9 dni po wprowadzeniu stanu wojennego. (…) Do stycznia tego roku, wysłaliśmy 162 tiry 25-tonowe – tak wspomina swoją działalność na obczyźnie Wiesław Kapergren (Malmö).

Reżyserka podejmuje w filmie ważne tematy związane z polskimi tradycjami solidarnościowymi na emigracji, ukazuje przykłady więzi z krajem ojczystym. Autorka przypomina, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy zmuszeni do wyjazdu, podejmowali zza granicy działania na rzecz ojczyzny.

Roman Śmigielski, który wyemigrował do Danii (Kopenhaga), twierdzi, że nigdy nie stracił kontaktu z krajem. – Mimo 20 lat niebycia w Polsce, ja w tej Polsce tak naprawdę cały czas byłem. W latach 80., to wiem na pewno, miałem lepsze informacje na temat tego, co się dzieje w Polsce, niż ludzie w Polsce.


Zarówno film, jak i planowana dyskusja po projekcji, to okazja do umożliwienia młodzieży skonfrontowania się z problematyką emigracji. Czy młodzi ludzie, urodzeni w polskich rodzinach przebywających na emigracji, czują się Polakami? Co czują, myśląc o Polsce?

19-letni Witold Sosnowski, urodził się i wychował w Nowej Zelandii, chce swą przyszłość wiązać z krajem swych rodziców i dziadków. – Będę studiował we Wrocławiu inżynierię chemiczną i procesową na Politechnice. Kiedy będę chciał, mogę przyjeżdżać do Sopotu. (…) Podróżować będę mógł też po całej Europie i te wszystkie kultury poznać, ale głównie chodziło mi o Polskę, żeby się z rodziną spotkać i zobaczyć, jak to jest mieszkać właśnie w Polsce, tak jak kiedyś rodzice i dziadkowie.

Dzięki obrazowi Ewy Górskiej “Polska silniej w was zamieszkała” młodzi ludzie będą mieli okazję odszukać w historii i dzisiejszych czasach wzorców dla określenia własnej tożsamości kulturowej i narodowej. Być może film skłoni ich do zrozumienia samych siebie i świadomego identyfikowania się z miejscem swojego urodzenia i życia w coraz bardziej globalizującym się świecie.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Górska
Producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk
Partnerzy: I LO w Gdańsku, III LO w Gdańsku, X LO w Gdyni, Fundacja Solidarności Europejskie, Fundacja Centrum Solidarności, Gdyńskie Centrum Filmowe
Projekt, realizowany przez Video Studio Gdańsk, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018.

Wstęp wolny.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.