Premiera filmu „Wyobraź sobie świat bez muzyki” w Gdyni

11 Mar

17 marca o godzinie 20:15 Kwartanik Artystyczny Bliza zaprasza na premierowy pokaz specjalny filmu „Wyobraź sobie świat bez muzyki” w Gdyńskim Centrum Filmowym. 

Film „Wyobraź sobie świat bez muzyki” to historia Bila Drummonda, muzycznej legendy i ekscentryka, celebryty, filozofa, aktywisty i manipulatora, który na oczach widzów i z ich udziałem realizuje najnowsze dzieło – enigmatyczny projekt K17. Gościem spotkania będzie Marcin Borchardt, filmowiec, wykładowca, a przede wszystkim autor najnowszej książki „Awangarda muzyki końca XX wieku. Podręcznik dla początkujących”.

Bil Drummond – w latach 80. i 90. ubiegłego wieku współtwórca punkowego Big In Japan i acid-popowego KLF, pisarz, były celebryta, filozof, aktywista, producent, manipulator, człowiek, który spalił milion funtów w gotówce oraz straszył karabinem maszynowym swoją publiczność, propagator idei No Music Day, w ostatnich latach poświęca się projektowi K17. To utopijny, rozciągnięty na wiele lat projekt chóru, który tworzy muzykę odrzucając muzyczną tradycję, słowa melodię oraz rytm. Drummond podróżuje po całej Wielkiej Brytanii, nagrywając napotkanych ludzi, którzy wydają, wywrzaskują, wymrukują i wyjękują bardzo różne dźwięki. Całość miksuje, odsłuchuje w głuszy i… na zawsze kasuje z pamięci komputera.

Film w reżyserii Stefana Schwieterta jest opowieścią o radykalnym poszukiwaniu wolności – Drummod jest opętany ideami bycia w teraźniejszości, prawdziwego spotkania z drugim człowiekiem i „czystym” dźwiękiem. Nie odcina kuponów, cały czas poszukuje nowych rozwiązań i inspiracji. Kieruje się w stronę coraz bardziej ulotnych, efemerycznych działań – w dzisiejszym świecie, nastawionym na zapisywanie, powielanie i udostępnianie takie gesty mają olbrzymią wartość. Obdarzony ujmującą charyzmą i twórczym ADHD, olbrzymi, pozbawiony artystowskiej pozy, jest równocześnie błaznem i mędrcem, kimś, kto przeniknął tajemnicę życia i sztuki i potrafi zarówno z nich kpić, jak i czerpać niezmierzoną radość.

Pokaz specjalny z dyskusją po filmie odbędzie się 17 marca (czwartek) o godz. 20.15 w Sali Warszawa (Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2). Wstęp: zakup kwartalnika Bliza (jednego z dwóch najnowszych numerów w specjalnej cenie 10 zł).

Tradycyjnie, po każdym pokazie, zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem – zachęcają organizatorzy pokazu.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.