Portishead na Artloop Festivalu w Sopocie

15 Lip

Na jedynym koncercie w Polsce, na zakończenie letniej trasy koncertowej wystąpi legenda muzyki alternatywnej – zespół PORTISHEAD. Koncert w ramach festiwalu ARTLOOP odbędzie się w Operze Leśnej w Sopocie w dniu 5 września 2014.

Każdy występ PORTISHEAD jest wyjątkowym wydarzeniem, niezależnie od szerokości geograficznej. Zespół słynie z niewielkiej ilości koncertów i bardzo uważnego dobierania miejsc, w których występuje, a pojawili się dotychczas na najważniejszych festiwalach świata – Glastonbury, Hurricane, Roskilde, wszędzie traktowani jak wiodące gwiazdy.

Cieszymy się niezmiernie, że do grupy wyróżnionych festiwali trafia ARTLOOP Festival w Sopocie. Festiwal ARTLOOP, z roku na rok, zyskuje coraz większą renomę zarówno ze względu na niezwykle interesującą, unikatową propozycję związaną z prezentacją sztuki w przestrzeni publicznej, jak i ze względu na niezwykłą ofertę muzyczną. Tegoroczny koncert niewątpliwie podniesie rangę całego festiwalu i sprawi, że jego program będzie należał do najciekawszych propozycji kulturalnych tego roku – komentuje Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu.

Portishead_small

Zespół PORTISHEAD powstał w 1991 roku w Bristolu. Założyli go multiinstrumentalista Geoff Barrow i wokalistka Beth Gibbons, do których dołączył gitarzysta Adrian Utley. Historia zespołu zaczęła się od nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu To Kill A Dead Man. W 1994 roku wydali, przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i krytyków, album Dummy (zawierający m.in. przebój Glory Box). Kolejna, wydana w 1997 roku płyta Portishead (1997) nie przebiła sukcesu debiutanckiego albumu, ale ugruntowała mocną pozycję zespołu na światowej scenie muzycznej. Rok później, po wydaniu płyty Roseland NYC Live, zespół zawiesił działalność i muzycy powrócili do współpracy dopiero siedem lat później. W 2008 roku ukazał się ich ostatni do tej pory album Third. Muzycy Portishead pracują teraz nad swoją czwartą studyjną płytą.

Drugą gwiazdą wieczoru będzie zespół SKALPEL. Na koncercie grupa zaprezentuje nie tylko premierowe nagrania, ale również kompozycje z dwóch poprzednich płyt, a wszystko to wzbogacone żywymi instrumentami i premierową oprawą wizualną w wykonaniu VJ Spectribe. SKALPEL to wrocławski duet, tworzony przez kompozytorów i producentów: Marcina Cichego i Igora Pudło, współpracujących ze sobą od 1998 roku. W 2001 roku dzięki rewelacyjnemu demo Polish Jazz nawiązali współpracę z legendarną brytyjską wytwórnią Ninja Tune i pod jej szyldem wydali dwa świetnie przyjęte albumy. Zespół jest znany z sięgania po polski jazz z lat 60. i 70. oraz konstruowania na jego bazie własnej autorskiej wizji współczesnej muzyki, łączącej to, co najlepsze w jazzie, hip hopie i muzyce klubowej. W 2004 roku duet wydał swój debiutancki album Skalpel. Obydwie płyty zostały docenione przez fanów i krytyków na całym świecie. Płyta znalazła się w podsumowaniu Album Of The Year przygotowanym przez DJ Magazine. Sukcesem był też drugi album zatytułowany Konfusion, dzięki któremu duet został laureatem prestiżowych Paszportów Polityki. Płyty Skalpela znajdują się na wysokich miejscach w wielu rankingach najlepszych polskich albumów minionej dekady. W 2014 roku ukaże się trzeci album duetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.