Pokaz filmu „Performer” w Europejskim Centrum Solidarności

11 Sie

„Performer” to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o Oskarze Dawickim – jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Pokaz filmu w ramach festiwalu Solidarity of Arts odbędzie się 19 sierpnia. Start: godzina 19.00. Wstęp wolny. 

W filmie „Performer” poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Tak jak w przypadku całej twórczości Dawickiego, tak i tutaj normy społeczne i moralne zostają podważone.

Poprzez obsadzenie Dawickiego w roli samego siebie „Performer” oddaje specyficzną podwójność tego artysty: jego balansowanie pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, pomiędzy rzeczywistością a performensem, pomiędzy życiem a sztuką, możliwością oddania prawdy o człowieku w filmie, a niemożliwością jej uchwycenia.

„Performer” to piewsza historii wystawa dzieł sztuki, zrealizowana w formie filmowej. Mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.

„Performer”
Polska, 2015, 63 min.
Reżyseria: Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
Scenariusz: Łukasz Ronduda, Maciej Sobieszczański
Obsada: Oskar Dawicki, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Zbigniew Warpechowski, Anda Rottenberg, Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Zawadzka
Zdjęcia: Łukasz Gutt PSC
Reżyser castingu: Marta Kownacka
Scenografia: Joanna Kaczyńska
Kostiumy: Marta Ostrowicz
Montaż: Rafał Listopad PSM, Mateusz Romaszkan
Dźwięk: Paulina Bocheńska
Kierownik Produkcji: Paweł Sosnowski
Producent Wykonawczy: Katarzyna Ślesicka, Zuzanna Król, Joanna Szymańska
Produkcja: Kuba Kosma, Wojciech Marczewski – Wajda Studio
Koprodukcja: Artcore, Film Factory, Heliograf, Telewizja Polska S.A., Kosma Films, Art Stations Foundation
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Patronat: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Trailer for THE PERFORMER from Wajda Studio on Vimeo.

Po projekcji organizatorzy festiwalu Solidarity of Arts zapraszają na rozmowę o filmie, w której udział wezmą Krzysztof Materna i Oskar Dawicki.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.