Obiektywem rejestrowane, obiektywem malowane

4 Lut

11 lutego 2019 o godz. 18.00 Stacja Orunia GAK zaprasza na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Kazimiery Prabuckiej i Zenona Zamorowskiego. Wstęp wolny.

Fotografia to medium, które z jednej strony pozwala dokumentować zastaną rzeczywistość, a z drugiej kreować własne subiektywne widoki. Czasem obie te właściwości zlewają się w jedno.

Na wystawie Kazimiery Prabuckiej i Zenona Zamorowskiego zaprezentowane zostaną zarówno prace wykonane w decydującym momencie chwytającym ulotną chwilę, jak i takie, które traktują zastany kadr jako inspirację do artystycznych poszukiwań formy.

Kazimiera Prabucka – emerytowana nauczycielka i… instruktorka teatru lalek. Od 2006 r. członkini Nadbałtyckiego Stowarzyszenia Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku. Miała trzy wystawy indywidualne malarstwa i prac makramowych. Brała udział w wystawach zbiorowych Stowarzyszenia m.in. w Muzeum Morskim, na Sołdku oraz w Przeglądach Twórczości członków Stowarzyszenia. Za prace malarskie dwukrotnie otrzymała nagrody Prezydenta Miasta Gdańska.Zdobyła również wyróżnienia za prace z makramy. Od pewnego czasu, jej najnowsze zainteresowania twórcze krążą wokół fotografii, którą będzie prezentować na wystawie w Stacji Orunia GAK.

Stacja Orunia GAK obiektywem/Kazimiera Prabucka

Stałość i powtarzalność a jednocześnie ulotność chwili w tej powtarzalności…to właśnie ten motyw inspiruje mnie od zawsze. Zachód słońca niby codzienny lecz zawsze inny. Strumień ten sam lecz nie taki sam. Szczegół, koloryt, światło, żywiołowość czy nastrój…dzięki fotografii mogę je rejestrować i „malować” inaczej niż dotąd – tak o swych zdjęciach opowiada Kazimiera Prabucka.

Zenon Zamorowski– emeryt, fotograf. Urodzony i wychowany na Oruni. Fotografuje od kilkunastu lat. Od pięciu jest członkiem Stowarzyszenia „Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne”. Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach organizowanych przez SPTF w Gdańsku oraz innych miastach województwa pomorskiego. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną. Najbardziej interesują go miejsca, których wkrótce nie będzie.

Stacja Orunia GAK obiektywem Zenon Zamorowski

Na tą wystawę wybrałem zdjęcia inne od tych, które zwykle prezentuję. Wykorzystałem nowe możliwości aparatu, które pozwalają malować kolorem i światłem, skupiłem się na szczegółach i wycinku rzeczywistości – mówi Zenon Zamorowski.

Wystawę można zwiedzać w poniedziałki i czwartki w godz. 13.30-19.00, we wtorki, środy i piątki w godz. 10.00-19.00. Wstęp wolny.

Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury
ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk
stacjaorunia@gak.gda.pl
58 306 66 76 w. 36, 37

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.