Z Montrealu do Gdyni. Dwudniowe święto w Muzeum Emigracji

28 Wrz

Kanada Block Party – przenosimy zabawę z ulic Montrealu prosto do Dworca Morskiego 7-8 października (sobota-niedziela), godz. 10:00–18:00.

Dodatkowo:
sobota, godz. 19 kino w Dworcu Morskim (film dokumentalny „Historie rodzinne”),
niedziela, godz. 19 koncert SEEME

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Warsztaty, przestrzenna interwencja artystyczna, jazzowy jazgot z Montrealu, koncert SEMEE i kanadyjskie kino – tłumnie odwiedzane kanadyjskie block party przeniesiemy na październikowy weekend do Gdyni – zapowiadają organizatorzy.

Kanada Block Party to dwudniowa impreza towarzysząca wystawie czasowej o kanadyjskiej Polonii, którą do połowy grudnia można oglądać w Muzeum Emigracji. Block parties to spotkania w ulicznym klimacie, pełne dobrej muzyki, spotkań z artystami, sztuką i jedzeniem. Stały się one szczególnie popularne w latach 80-tych i do dziś towarzyszą festiwalom sztuki ulicznej w Kanadzie. Organizatorzy postanowili przenieść je do Dworca Morskiego i dzięki temu możecie poczuć ich klimat nie wyjeżdżając z Trójmiasta. 7 i 8 października pod dachem Muzeum odtworzona zostanie ulica Montrealu, pełna rozwieszonych światełek i girland nad głowami przechodniów.

Całe rodziny będą miały okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych przygotowanych przez kolektyw artystyczny FabLab z Gdyni, na których odwołamy się do tradycji i kultury Kanady (malowanie drewnianych kolczyków z przyrodą występującą w Kanadzie) jak i wykorzystamy współczesne zdobycze techniki (druki listków klonowych na drukarce 3D). Warsztaty będą przeplatane występami artystycznymi muzyków. Prezentacje odbędą się w interaktywnej formie – muzealny gość będzie mógł spotkać saksofonistę np. wchodząc do windy. Podczas jedzenia potraw z grilla z dodatkiem syropu klonowego, będzie można obejrzeć krótki performance Teatru Tańca na tle morza. Tancerze przelotnie, niczym artyści uliczni, wyrwą naszych gości z codziennej rutyny w świat sztuki – dodają organizatorzy wydarzenia.

W sali kinowej Muzeum odbędą się spotkania skoncentrowane wokół tematów społecznych, w tym spotkanie z projektem „Czerwona kanapa”, w wyniku którego powstał film, w którym Kanadyjczycy z całego kraju, w tym Polacy mieszkający w Kanadzie, opowiadają czym dla nich jest Kanada w 150 lecie urodzin. Nie zabraknie atrakcji w przestrzeni pirsu zlokalizowanego przed Muzeum – tam każdego dnia odnajdziecie food trucki, sztukę uliczną – artystów malujących kredą duże formy na chodniku oraz strefę relaksu. Każdy dzień będzie mieć swój ekscytujący finał – w sobotę, o godz. 19, zakończycie dzień wieczornym pokazem kina w Dworcu Morskim, na którym obejrzycie dokument znanej kanadyjskiej artystki Sarah Polley pt. „Historie rodzinne” . Drugiego dnia, również o godz. 19, odbędzie się koncert SEMEE, czyli Kasi Makowieckiej.

W roku 2017 Kanada świętuje 150 urodziny – powstanie konfederacji Kanady proklamowano 1 lipca 1867 roku. Z tej okazji działania programowe Muzeum zostały skoncentrowane wokół tematu historii Kanady i Polaków w Kanadzie. Kanada Block Party towarzyszy wystawie czasowej „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”, przygotowanej we współpracy z Ambasadą Kanady w Polsce.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.