Miasta kreatywne

19 Paź

Jakie są doświadczenia miast kreatywnych? Gdzie jest w nich sztuka? Dyskusja, w której udział wezmą przedstawiciele świata biznesu i kultury z Polski i z Austrii, zakończy cykl spotkań i warsztatów Kultura Spotyka Biznes realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Spotkanie odbędzie się 27 października o godz. 18.00 w Sztuce Wyboru przy ul. Słowackiego 19.

Idea miast kreatywnych od kilku lat pojawia się w coraz większej liczbie strategii miejskich jako sposób na rozwój dzielnic i podniesienia jakości życia ich mieszkańców. – Podczas dyskusji, w ślad za autorem koncepcji klasy kreatywnej, Richardem Floridą, krytycznie przyjrzymy się konsekwencjom i mechanizmom działań związanych z rozwojem miast kreatywnych – zapowiada Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Ciekawym przykładem działania inwestora prywatnego w przestrzeń miejską (nieczynną fabrykę pieczywa) będzie opowieść Waltera Asmusa na temat zmiany Ankerbrotfabrik (www.brotfabrik.wien) w przestrzeń przeznaczoną dla kultury. Ten fragment spotkania odbędzie w formie wideokonferencji z Wiedniem w ramach Dni Austrii.

Spojrzymy na problem z perspektywy działania w przestrzeni miast dwóch obszarów aktywności koniecznych do rozwoju miasta kreatywnego – kultury i sztuki oraz biznesu, a szczególnie tego, co dzieje się na ich styku. Podczas dyskusji podejmiemy próbę odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czy rzeczywiście idea miasta kreatywnego jest metodą, którą można zastosować w każdym miejscu? Jakie są konsekwencje rozwijania polityk publicznych wokół tej idei? Czy w kreatywnych miastach żyje się lepiej, a jeśli tak, to dlaczego? – mówi Brylowska.

Vietnam Hanoi/Rusłan Bardash

W dyskusji wezmą udział:
dr Marcin Poprawski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Regionalnego Obserwatorium Kultury w Poznaniu, autor badań dotyczących polityk kulturalnych, lokowania nowych instytucji kultury i efektu „creative spillovers”,
Magdalena Smolak, Startup Community Manager z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter,
Maciej Mazerant, redaktor naczelny Magazynu Purpose, który opisuje działania branży kreatywnej,
Stanisław Szultka, autor badań dotyczących powiązań miedzy sektorem kultury a przemysłami kreatywnymi w Polsce,
Agata Wittchen-Barełkowska, prezeska NU Foundation z Poznania zajmującej się wspomaganiem biznesowym sektora kultury i sztuki oraz łączeniem środowisk kultury i biznesu,
Maciej Trzebeński Dyrektor Fabryki Sztuki w Łodzi, który podzieli się doświadczeniami praktycznymi dotyczącymi przestrzeni postindustrialnych wykorzystywanych na cele artystyczne i kulturalne w Art Inkubatorze,
Walter Asmus (gość w ramach Dni Austrii), prywatny inwestor z Wiednia, który powołał do życia Ankerbrotfabrik.

Wydarzenie jest częścią programu Kultura spotyka biznes dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rozwój sektorów kreatywnych”.

Wywiady z artystami prowadzącymi zajęcia dla przedsiębiorców i rozmowy z ekspertami konsultującymi projekty artystów znajdują się na stronie: kulturaspotykabiznes.pl/.

Fot.tyt.: Kultura spotyka biznes/warsztaty dźwiękowe/Bogna Kociumbas.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.